Builder.cz - Informacni server o programovani

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Soutěž

Sponzorem soutěže je:

IDIF

Jak se jmenuje výstava fotografií od fotografa Sebastião Salgada?

V dnešní soutěži hrajeme o:

Zablokovaná ATMega

Seznam témat     Nová odpověď

Přihlásit se     Registrace     Zapomenuté heslo

Re: Zablokovaná ATMega

Autor: hlucheucho ♂

10:19:36 09.07.2012

místo "udělátek" doporučuji Presto do Asixu (stojí cca 2500,-kč). Umí hromadu procesorů a sériových EEPROM, je spolehlivý. Nikdy jsem si procesor nezablokoval

hu

Citovat příspěvek

Autor: 0ff58c

12:02:23 16.10.2011

Mě se stalo něco podobného. U paralelního programování jsem si v ponyprogu nastavil pojistky (SPIEN, CKOPT, BOOTSZ, BOOTSZ0) a ATmega8 přestala fungovat. Dal jsem tam druhou a nastavil stejně pojistky, a také přestala fungovat.(Pojistky mají být nastavená násedovně: low fuse=0xff a high fuse=0xC9) Prosím o radu. Díky M.S.

Citovat příspěvek

Autor: b

20:37:13 28.09.2010

asi je to uz passe, ale staci udelat externi zdroj kmitoctu kolem 1MHz, zapojit to na spravny pin megy (jeden z tech krystalovych ale ten spravny!!! jinak mega odejde navzdy!!!) a normalne vymazat pres SPI i spojistkama. pokud je zdroj dosti tvrdy, nemusi se ani tahat krystal ven, pokud je pouzit.

Citovat příspěvek

Autor: rme

13:12:15 01.09.2010

Postup by 4051 fungoval, udělátko asi ne.

Některé fuse bity jdou měnit takřka libovolně a o program se nepřijde, ovšem některé fuse a lock bity se dají vymazat jedině s chip erase a o program se tak přijde.

Citovat příspěvek

Autor: StandaM

8:48:03 01.09.2010

Ne, u x051 je to pokud vim nevratna pojistka - proste aby to uz nikdo cizi neprecetl.

Citovat příspěvek

Autor: juravo

13:41:11 30.08.2010

Nevite,
fungovalo by to i na starsi procesory typu 4051? A ještě jeden dotaz, kdyz to zapojim a spustim, odemkne to jenom ty fuse bity a program to zachova nebo to smazne ulozeny program?

Dik

Citovat příspěvek

Autor: Delux

12:07:34 29.06.2010

Mne sa tiež podarilo nastaviť fuse bity zle. Vyriešil som to jednoduchym zapojenim: http://www.pablox.net/index.php?option=com_content&task=view&id=104&Itemid=42
Mne to pomohlo.

Citovat příspěvek

Autor: Daniel V.

15:53:42 26.01.2010

Navod na odblokovanie ATmega8 na tejto stranke:

http://cs.wikibooks.org/wiki/Programujeme_jednočipy#Vysokonap.C4.9B.C5.A5ov.C3.A9_paraleln.C3.AD_programov.C3.A1n.C3.AD

naozaj funguje len si nezabudnite nechat nastavenu ATmegu(doktora) na internom RC oscilatore tak ako ja nastavena Defaultne od vyroby inak sa vam nespusti program. Ked vam neodblokuje ATmegu na prvy krat opakujte cyklus programu viackrat za sebou mne to pomohlo (pripojte RESET naspat na GND a znovu ho odpojte a pockajte kym nezhasne LED vtedy skonci cyklus programu).

Citovat příspěvek

Autor: Martin S.

16:32:00 06.09.2009

Taky jsem měl podobný problém. Řešení je na http://cs.wikibooks.org/wiki/Programujeme_jednočipy#Vysokonap.C4.9B.C5.A5ov.C3.A9_paraleln.C3.AD_programov.C3.A1n.C3.AD

Vyzkoušeno, jen u jednoho mi to nefungovalo, ale ten jsem asi omylem spálil (ne v tomhle obvodu, ale jen jsem něco zkoušel a jiskra.... no a pak uz se mi ho nepodařilo tozběhat). Tohle zapojení opravuje jen fuse, takže když si zablokujete RESET, tak jste ... Doufám že to někomu pomůže

Citovat příspěvek

Autor: Radem.mat

23:41:39 03.06.2009

Už se s ATmegou8 přes seriák nějakou dobu trápím. Vlastně už mam třetí, protože ty první dvě odmítly komunikovat a něvěděl jsem co s tím. Když mi totéž udělala i ta třetí, uvědomil jsem si že bych se brzy asi nedoplatil.. Ale stačilo mezi XTAL1 a XTAL2 vrazit 8MHz krystal a už si s milou ATmegou zase povídáme...:)

Citovat příspěvek

Autor: Bublo

15:16:40 03.09.2008

Mne sa to stalo tiez. Pri programovani som omylom nastavil vo Fuses prepojku ktora mala nastarosti zmenu regisru na nastavenie taktovacie krystalu. od vyroby je myslim nastaveny vnutory RC oscilator na 1Mhz. Ja som to chcel nastavit na moj externy krystal 14,7456Mhz a omylom som zablokoval procesor. neslo ani citat, ani zapisovat , a ani mi nebezal program. musel som ho vypajkovat a dat novy. Odvtedy si na to davam pozor. Pouzivam programator AVR ISP mkII.

Citovat příspěvek

Autor: xMartin

19:30:35 31.08.2008

Díky moc za nakopnutí správným směrem, koukal jsem do datasheetu na paralelní programování propojek a už jsem se chystal zkusit něco zdrátovat, ale nakonec jsem si všimnul malé poznámky v datasheetu - a to, že SPI programování nelze zakázat přes SPI, tak jsem koumal dál a povedlo se mi procesor oživit při přivedení externích hodit.

Citovat příspěvek

Autor: SM

9:36:31 30.08.2008

Nepotrebujes celej programator - vem jinej MCU, naprogramuj do nej jednoduchej kod, kterej prepise fuse bity a nejak to nadratuj - je to dost jednoduchy.

Citovat příspěvek

10:55:57 26.08.2008

Tak se mi dnes podařilo u dvou Atmega8 zakázat asi SPI prog., protože jsem při programování před binární hodnotu nedal 0b a programátor to nejspíše bral jako dekadické číslo.

1) nemáte někdo nějaké jednoduché schéma paralelního programátoru?
2) nebo byl by případně někdo ochotný mi procesory odblokovat.

Citovat příspěvek

10:54:58 26.08.2008

ak se mi dnes podařilo u dvou Atmega8 zakázat asi SPI prog., protože jsem při programování před binární hodnotu nedal 0b a programátor to nejspíše bral jako dekadické číslo.

1) nemáte někdo nějaké jednoduché schéma paralelního programátoru?
2) nebo byl by případně někdo ochotný mi procesory odblokovat.

Citovat příspěvek

Autor: 8397

20:01:43 18.08.2008

Patrne jste si zapsal spatne fuse a vypnula se tak moznost serioveho programovani. Jedina moznost je fuse prenastavit pomoci paralelniho programovani, paralelni programovani funguje vzdy.

Dale pouzivani programovacich udelatek na paralelni port je nespolehlive. Volil bych jiny programator, solidni pomer vykon/cena ma AVR Dragon.

Citovat příspěvek

Autor: javabuh

0:10:48 17.08.2008

Tohle se mi stalo taky, stačilo jí dát do jinýho programátoru a jela správně (používal sem USBMegaKit). Ale vim, že pokud se stane něco takovýho, tak to prej odstraňuje paralelní programování. Takže to dej do nějakýho programátoru, co programuje paralelně. A nebo kup novou ATMegu. Pak mě ještě napadá nějaká vada programátoru. Máš možnost ten MCU zkusit i jinde? V aplikaci funguje normálně?

Citovat příspěvek

Zablokovaná ATMega

Autor: pierre

19:14:45 15.08.2008

Zdravím.
Má někdo zkušenosti se zablokovanou ATMegou? Už mě to potkalo několikrát a zajímalo by mě, co se vlastně stalo a jak. Napadají mě pouze špatně nastavené propojky (fuses), nebo LockBity. Ovšem na nastavování si dávám pozor, chyba musí být jinde.

Pokaždé se mi to stalo při seriovém programování. Najednou do ATMegy nejde zapsat program ani zápis/čtení propojek.

K zapisování programu používám PonnyProg a přímé připojení SPI ATMegy na RS232 (pouze upravené úrovně).

Díky za tip

Citovat příspěvek

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: