Builder.cz - Informacni server o programovani

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Aktualizace databáze

Seznam témat     Nová odpověď

Přihlásit se     Registrace     Zapomenuté heslo

Re: Aktualizace databáze

Autor: Mi.Chal

20:17:13 09.09.2011

raki Napsal:
-------------------------------------------------------
> Zdravím, řeším momentálně problém aktualizace
> databáze. Mám databázi v Access (.mdb) a vím, že v
> budoucnu budu přidávat do tabulek další sloupce
> případně měnit délku řetězců nebo přidávat celé
> tabulky.
> Přemýšlel jsem při aktualizaci nakopírovat
> nejnovější databázi (mustr) a nějakým skriptem
> kontrolovat strukturu se starou. Nebo mít uloženou
> strukturu nějakým způsobem v .txt a opět
> porovnávat.

resit se to da tak, ze budes mit sql skripty a ty pri spousteni aplikace pustis, cimz databazi dostanes do stavu odpovidajiciho pozadavkum aplikace. Tady je vic moznosti - jedna je mit v db ulozenou jeji verzi a poustet jenom upgradovaci skripty, kterymi db premigrujes na novejsi verzi, pri dalsim spusteni se nepusti nic, protoze verze db bude odpovidat verzi v souborech. Druhou je mit skripty psane tak, ze si samy zjisti, jestli v db existuji pozadovane objekty a vytvori se jenom to, co chybi nebo ma jinou strukturu (napr. zmena velikosti u sloupcu typu varchar)

Citovat příspěvek

Autor: tcesky

12:55:27 09.09.2011

[ital]Reknu ti priklad co se mi stalo: mam tabulku (adresar) s kontakty, Klienti si jej stahli a pracuji s programem, ale ja pridal dalsi funkcnost programu (statistickou) a potreboval pridat i sloupec pohlavi a vzdelani. a ja musel prijit za lidma, kteri jiz s databazi pracovali a meli naplnenou daty abych to udelal rucne :[/ital] A to pritom stacilo jim poslat novou databazi a v programu mit import dat ze stare do nove.

Zdravim

TC

Citovat příspěvek

Autor: raki

12:40:56 09.09.2011

S tim s tebou Tomasi nesouhlasim (ze to budu potrebovat az nekdy...). Reknu ti priklad co se mi stalo: mam tabulku (adresar) s kontakty, Klienti si jej stahli a pracuji s programem, ale ja pridal dalsi funkcnost programu (statistickou) a potreboval pridat i sloupec pohlavi a vzdelani. a ja musel prijit za lidma, kteri jiz s databazi pracovali a meli naplnenou daty abych to udelal rucne :-( teda bylo to jen u dvou lidi, ale jo to opruz... :-(

raki

Citovat příspěvek

9:58:28 09.09.2011

1. Nejsem profik v oblasti programovani, zivim se slusnou praci.

2. [ital]ale snažím se přemýšlet ve všem dopředu. [/ital] To je v poradku. V tuto chvili je pro Tebe dulezite, ze pomoci ADO a ADOX muzes informaci o jmenech tabulek a jejich sloupcu ziskat. Ted nepotrebujes vedet jak, prvnich nekolik verzi Tveho programu to umet nemusi. Az to budes doopravdy potrebovat tak uz budes vedet o mnoho vic.

3. [ital] kolik sloupců má tabulka s jakými hodnotami a jejich výpis[/ital] Pocet sloupcu a jejich jmena je jedna vec (ted nedulezita, viz bod 2) hodnoty pro dany zaznam ziskas pomoci Query. To je pro Tebe to nejpodstatnejsi.

4. [ital]a jak vytvořím nový sloupec s parametry [/ital] Treba pomoci MS Access. V praktickem zivote velice zridka potrebujes vytvaret elementy v databazi pomoci Tve aplikace.

Zdravim

TC

Citovat příspěvek

Autor: hlucheucho

9:45:25 09.09.2011

Každou operaci s DB provedeš pomoci query (=požadavku). Pro jejich sestavení se používá dotazovací jazyk. Když pohledáš na netu, dozvíš se víc:

http://www.gymnct.cz/~vesr/ua.pdf

je tam i ukázka použití dotazovacího jazyka SQL.

hu

Citovat příspěvek

8:55:17 09.09.2011

Ahoj Tomáši,
tak trochu se mi zešikmil oči mluvíš čínsky?! :-( Seš profík a já lama začátečník, ale snažím se přemýšlet ve všem dopředu. Mohli by jsme začít nejdříve jednoduchýma věcma? Tak například jak zjistím v databázi access kolik je tabulek v databázi a výpis, kolik sloupců má tabulka s jakými hodnotami a jejich výpis a jak vytvořím nový sloupec s parametry (například string, Boolean, number)

Musím začít postupně zatím jsem s databází takto nepracoval... Díky raki

Citovat příspěvek

8:15:13 09.09.2011

Strukturu tabulek vcetne popisu fieldu muzes cist pomoci AdoX (vyzkousene objekty jsou TCOMConnection15, TCOMField20, TCOMFields15, TCOMRecordset15).

Pri otevreni databaze pak muzes provest kontolu proti pozadavkum zadratovanym v programu.

Pokud predpokladas castejsi zmeny struktury, tak do databaze muzes pridat tabulku s pozadavky jednotlivych verzi.

Prakticky, pokud nebude puvodni struktura databaze navrzena uplne debilne, muzes do konce zivota databaze vydrzet se zpetne kompatibilnim vyvojem. To znamena pouze pridavani tabulek a sloupcu, zadne prejmenovavani a meneni typu. V tom pripace dnes napsany program pobezi i za sto let. Zitra napsany program pri startu jenom zjisti, zda ma pozadovane tabulky a sloupce.

Test je mozne udelat obecne, treba analyzou query stringu pritomnych v aplikaci a porovnani vysledku s pripojenou databazi.

Pri psani programu tak ci onak je vhodne nepsat query rukou ale udelat si generaturek trid. Pak je test struktury databaze na takovou tridu brnkacka.

Osvedcily se mi generatory, kterym se da SQL string zkopirovany z pokusy v Accessu. Generaturek pak vyrobi kod tridy se vsemi potrebnymi promennymi a s konstruktorem z AdoRecordu. Napsat takovy generaturek je na pul dne, vysledek je presne sity na Tve potreby a jeho pouziti Ti usetri neskutecne mnoho casu.

Zdravim

TC

Citovat příspěvek

Aktualizace databáze

23:28:18 08.09.2011

Zdravím, řeším momentálně problém aktualizace databáze. Mám databázi v Access (.mdb) a vím, že v budoucnu budu přidávat do tabulek další sloupce případně měnit délku řetězců nebo přidávat celé tabulky.
Přemýšlel jsem při aktualizaci nakopírovat nejnovější databázi (mustr) a nějakým skriptem kontrolovat strukturu se starou. Nebo mít uloženou strukturu nějakým způsobem v .txt a opět porovnávat.

Ale nemám ponětí jak to řešit. Jak by jste to řešili? Máte nějaký příklad? Nebo nápad?

Citovat příspěvek

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: