Builder.cz - Informacni server o programovani

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Soutěž

Sponzorem soutěže je:

IDIF

Kde se koná výstava fotografií Luďka Vojtěchovského?

V dnešní soutěži hrajeme o:

Dohoda o provedení práce - daně

Seznam témat     Nová odpověď

Přihlásit se     Registrace     Zapomenuté heslo

Re: Dohoda o provedení práce - daně

Autor: Eliška

20:19:59 12.11.2011

Dobrý den,
chtěla bych Vás poprosit o radu. V tomto roce mám podepsáno několik dohod o provedení práce, které se časově překrývají, a celkový příjem překročí 6000 kč. U jednoho zaměstnavatele jsem podepsala prohlášení k dani. Jestli jsem to tedy dobře pochopila, tak musím podat daňové přiznání sama. V tomto případě by mě zajímalo, které příjmy musím do daňového přiznání zahrnout - všechny (tedy i ty, u kterých mi byla sražena 15% daň), anebo pouze ten příjem, u kterého jsem podepisovala prohlášení k dani.

Děkuji Vám za odpověď

Eliška

Citovat příspěvek

Autor: M / D pan Kelvin Smithson

17:17:13 13.04.2011

Jedná se o soukromou půjčku věřiteli, zajišťujeme financování pro firmy a jednotlivce, které potřebují finanční prostředky, Pracujeme domácí i mezinárodní společnosti, naše zdroje financování se specializují na kreativní řešení podle vašich potřeb pro expanzi, růst atd. Naše firma se poskytují úvěry jednotlivcům a společnosti jako půjčku grantu se pohybuje od 50,000.00 $ na 1,000,000.00 Dollars s úrokovou sazbou jen 2% a podnikatelský úvěr od 80,000,00 $ na 2,000,000,00 Dollars

Dlužníka informace nutné

Plná jména :..............
Země :.................
Telefonní číslo :.............
Výše půjčky potřebné :........
Doba trvání úvěru Termín :........

Napište nám na naší pomocí (kelvinhelpfunds01@hotmail.com )

Společnosti
Registrační číslo: EA-ASL/941OYI/02/LN-UK

M / D pan Kelvin Smithson

S pozdravem,

Citovat příspěvek

Re: Dohoda o provedení práce - daně (ještě na doplnění)

Autor: JiriValerian

16:25:33 12.10.2009

[color=#008000]kočka Napsal:
-------------------------------------------------------
> Dobrý den,
> ráda bych se zeptala. V srpnu a září jsem měla
> brigádu (smlouva na dobu určitou), bylo to přes
> agenturu a sociální a zdravotní pojištění za mně
> agentura odvedla. Dnes mi přišlo ze závislé činnosti a
> sražených zálohách na daň a daňovém zvýhodnění.
> Vše se zdá v pořádku, ale mám stálé zaměstnání.
> Tuto práci jsem vykonávala ve své dovolené. Tak
> nevím jestli musím toto potvrzení odevzdat svému
> zaměstnavateli. Nechce se mi jim to hlásit ale
> zároveň nechci přijít o případné srážky na dani.
> Pokud jsou? Děkuji za odpověd[/color]

Pokud hrubý příjem z té brigády překročil částku [b]6000 Kč[/b] nebo pokud jste měla nějakou brigádu letos ještě před tím nebo budete mít ještě nějakou brigádu do konce roku a celkový úhrn hrubého příjmu ze všech těch brigád za kalendářní rok přesáhne částku [b]6000 Kč[/b], pak budete muset podávat daňové přiznání sama tj. v takovém případě budete muset na začátku roku [b]2010[/b] svého zaměstnavatele požádat, aby Vám rovněž vystavil potvrzení o zdanitelných příjmech a pak podat daňové přiznání a rovněž přehled příjmů pro svoji zdravotní pojišťovnu. Od nového roku došlo ke změnám v oblasti sociálního pojištění, takže tam doporučuji se informovat na Vám dle bydliště příslušném úřadu sociálního zabezpečení zda budete či nebudete muset něco vyplňovat i pro ně.

Citovat příspěvek

Autor: kočka

15:06:22 12.10.2009

Dobrý den,
ráda bych se zeptala. V srpnu a září jsem měla brigádu (smlouva na dobu určitou), bylo to přes agenturu a sociální a zdravotní pojištění za mně agentura odvedla. Dnes mi přišlo potvrzení o zdanitelných příjmech ze závislé činnosti a sražených zálohách na daň a daňovém zvýhodnění. Vše se zdá v pořádku, ale mám stálé zaměstnání. Tuto práci jsem vykonávala ve své dovolené. Tak nevím jestli musím toto potvrzení odevzdat svému zaměstnavateli. Nechce se mi jim to hlásit ale zároveň nechci přijít o případné srážky na dani. Pokud jsou? Děkuji za odpověd

Citovat příspěvek

Autor: tomaspacl

15:01:21 23.09.2009

Chci jenom upozornit, abyste rady v teto diskuzi nebral prilis vazne, zejmena pokud je chcete vyuzit k podani priznani v roce 2010. V danove oblasti se legislativa meni tak casto, ze jsou tu odkazy (slovy Galadriel) "na veci, ktere byly, ktere jsou a ktere mohou byt".

Kdyz uz, zkuste se zeptat na odbornem serveru, ale lepe az na prelomu roku. Do te doby peclive uschovejte veskera potvrzeni a dokumenty, ktere by mohly s danemi mit neco spolecneho. Tady jsme vetsinou jen hloupi programatori a ani to, ze nekteri z nas napsali (v lepsim pripade i analyzovali) ucetni modul z nas ucetni neudela.

Citovat příspěvek

19:59:23 12.09.2009

Pokud budete mít podepsané prohlášení k dani a pokaždé příslušnému zaměstnavateli doložíte potvrzení od školy, pak by měl zaměstnavatel při vypočtu zálohy na daň přihlížet k měsíční slevě na dani (poplatník, student). Takže v takovém případě vypočte zálohu ve výši 15% a následně ji sníží o slevy na dani čímž může vyjít 0 viz odkaz kde je příklad.

[b]Příklady danění mzdy[/b]
http://www.chmelda.cz/priklady.html

Pokud budou Vaše zálohy na daň nulové pak na konci roku nemusíte žádat zaměstnavatele o roční zúčtování ani nemusíte sám podávat daňové přiznání. Pokud budou některé zálohy nenulové také nemusíte, ale můžete a může to být pro Vás výhodné, protože v průběhu roku budete mít za každý jednotlivý odpracovaný měsíc uplatněnu slevu na dani za studenta a základní slevu na dani ve výši jedné dvanáctiny, ale na konci kalendářního roku můžete uplatnit celoroční základní slevu 24 840 korun a celoroční tzv. studentskou slevu ve výši 4 020 korun, i když jste pracoval pouze část roku.

Protože v průběhu roku nevíte jak se situace vyvine do konce roku, tak je dobré u každého zaměstnavatele podepsat již zmíněné [b]prohlášení k dani[/b] a kromě toho si vždy na konci brigády nechat vystavit [b]potvrzení o příjmech[/b] a rovněž kopii toho podepsaného [b]prohlášení k dani[/b] a tyto doklady si uschovat pro případ, že se do konce roku vyskytnou další brigády u níchž i po odečtení měsíční slevy budou výše záloh na daň nenulové, protože pak při případném ročním zúčtování budete moci uplatnit již zmíněné celoroční slevy i když budete mít odpracovánu jen část roku a získat tak buď část nebo i celou tu nenulovou část zaplacenou na zálohách. Samozřejmě bude záležet na úhrnné výši těch nenulových záloh tj. zda se Vám případně vyplatí ty starosti co okolo toho budou při podávání žádosti o roční zůčtování.

Citovat příspěvek

Re: Dohoda o provedeni prace - dane

14:57:25 12.09.2009

[color=#008000]doktor Napsal:
> Zdravím...
>
>> 12. září 2009, 14:18:01, DX napsal(a):
>> Ehm. Jaký je rozdíl, jestli si vydělám 20k
>> nebo 120k ? Daní se to
>> snad pořád stejně ne?
>
> Jistě, daní se to pořád stejně, jenomže ta
> hranice ne/danění je 20.000 ročně (s ne měsíčně)...[/color]

[b]Žádosti studentů o vrácení daně z brigád[/b]
http://isea-cz.dnh.cz/Aktuality/Posledn%C3%AD%C4%8Dl%C3%A1nkyakoment%C3%A1%C5%99e/tabid/64/articleType/ArticleView/articleId/745/Default.aspx

[b]Citace:[/b]
[color=#FF0000][i][b]Studenti většinou žádné daně z brigád neplatí[/b]
Student s ročním příjmem 192 400,- Kč (tj. cca 16 000,- Kč za měsíc)
plynoucím m.j. na základě dohody o provedení práce či příležitostného
zaměstnání vlivem slev na dani nebude platit žádnou daň resp. daňové
zálohy mu budou vráceny.[/i][/color]

Citovat příspěvek

14:52:21 12.09.2009

[color=#008000]DX Napsal:
> Ok, díky. Ještě poslední otázka, to daňové
> prohlášení můžu podepsat každý měsíc u jiného
> zaměstnavatele?[/color]

U téhož zaměstnavatele se za kalendářní rok podepisuje daňové prohlášení pouze jednou, ale pokud budete mít během roku více zaměstnavatelů tak jej podepisujete u každého z nich s tím, že u téhož zaměstnavatele to bude během kalendářního roku jen jednou.

[color=#008000]> Tzn.: když budu dělat každý měsíc u jiného
> zaměstnavatele, u každého si vydělám zhruba těch
> 10 000, u každého podepíšu daňové prohlášení na
> daný měsíc, vůbec se nemusím o daně starat?[/color]

[b]Ne tak docela.[/b]

Při úrovni příjmu přesahující [b]5000/Kč[/b] v kalendářním měsíci Vám bude každý příslušný zaměstnavatel ze zákona povinně srážet z toho příjmu tzv. [b]zálohu na daň[/b] ve výši [b]15 %[/b] viz odkaz.

[b]Příklady danění mzdy[/b]
http://www.chmelda.cz/priklady.html

K tomu abyste měl šanci tyto peníze získat zpět musíte buď podat [b]daňové přiznání[/b] sám nebo prostřednictvím daňového poradce a nebo písemně požádat posledního zaměstnavatele, pro něhož jste vykonával práci v tom předchozím kalendářním roce o provedení [b]ročního zúčtování[/b] a tím i současně o to, aby za Vás podal [b]daňové přiznání[/b] viz odkaz.

[b]Žádosti studentů o vrácení daně z brigád[/b]
http://isea-cz.dnh.cz/Aktuality/Posledn%C3%AD%C4%8Dl%C3%A1nkyakoment%C3%A1%C5%99e/tabid/64/articleType/ArticleView/articleId/745/Default.aspx

[b]Daňové přiznání se podává jen jedno[/b] bez ohledu na počet zaměstnavatelů, a to po skončení kalendářního roku obvykle nejpozději do konce března v následujícím roce pokud jej nepodáváte prostřednictvím daňového poradce čímž se lhůta prodlužuje až do konce června.

Pokud během kalendářního roku byť jen jednou nastane situace kdy budete mít současně více než jednoho zaměstnavatele tj. když se třeba výkon práce, kterou si sjednáte bude časově překrývat byť třeba jen o jeden jediný den, pak nemůžete požádat zaměstnavatele o provedení zúčtování daně a musíte se o něj postarat sám tj. sám jej vyplnit a podat nebo si na to sjednat daňového poradce.

[b]Hypotetická situace při níž bude za vás podávat daňové přiznání zaměstnavatel:[/b]

Během kalendářního roku budete mít například pět různých zaměstnavatelů přičemž daňové prohlášení budete mít podepsáno u každého z nich. Současně bude splněna podmínka, že ani jednou během toho roku nenastala situace výše zmíněného časově se překrývajícího výkonu práce u dvou či více různých zaměstnavatelů. [b]Po skončení kalendářního roku[/b] nejpozději do [b]15. února[/b] písemně požádáte posledního ze svých zaměstnavatelů pro něhož jste vykonával práci v tom předchozím kalendářním roce o provedení [b]ročního zúčtování[/b] a současně o vrácení [b] přeplatku daně[/b]. Tento pátý zaměstnavatel za Vás bude podávat [b]daňové přiznání[/b] a v němu musí být vyplněna a Vámi podepsána příslušná část daňového přiznání, která je určena k vrácení přeplatku daně. Podrobnosti Vám sdělí zaměstnavatel. Vy mu ovšem musíte předložit potvrzení od školy (pozn. pokud budete uplatňovat studentskou slevu na dani) a dále potvrzení od každého z těch předchozích čtyř zaměstnavatelů, pro které jste v rámci toho předchozího kalendářního roku vykonával práci, a to potvrzení o tom, že jste u každého z nich podepsal [b]Prohlášení k dani[/b] (pozn. nejlépe jeho kopie) a rovněž od každého z nich [b]potvrzení o příjmech[/b], které jste u nich měl. V [b]potvrzení o příjmech[/b] musí být uvedeny i [b]sražené zálohy na daň[/b]. Na základě těchto zmíněných Vámi poskytnutých dokladů poslední pátý zaměstnavatel, pro něhož jste vykonával práci v tom předchozím kalendářním roce, provede [b]roční zúčtování[/b] a podá za Vás [b]daňové přiznání[/b] a následně dostanete zpět příslušnou sumu sraženou na zálohách na daň viz další odkaz na článek k tomu.

[b]Jak se vrací daně z brigád zpět ke studentům?[/b]
http://www.isea-cz.org/Aktuality/Posledn%C3%AD%C4%8Dl%C3%A1nkyakoment%C3%A1%C5%99e/tabid/64/articleType/ArticleView/articleId/748/Default.aspx

Citovat příspěvek

Autor: DX

14:49:13 12.09.2009

Tak teď jste mě totálně zmátl. Můžete mě prosím odkázat na nějaké články? Já nikde nenašel ani zmínku o tom, že by existovala nějaká hranice 20k pro nedanění.

Citovat příspěvek

Autor: doktor

14:34:29 12.09.2009

Zdravím...

12. září 2009, 14:18:01, DX napsal(a):
D> Ehm. Jaký je rozdíl, jestli si vydělám 20k nebo 120k ? Daní se to
D> snad pořád stejně ne?

Jistě, daní se to pořád stejně, jenomže ta hranice ne/danění je 20.000
ročně (s ne měsíčně)...

--
proc je takova ostuda cist manualy? -- dogmatix, builder.cz - PHP

Pavel Kodýtek aka doktor (moderátor)
[url= http://www.webdesign.paysoft.cz ]Webdesign a SEO[/url]
[url= http://www.tojeono.cz/?dn=115 ]Webhosting pro profesionály[/url]

Příspěvek zaslán emailem

Citovat příspěvek

14:17:54 12.09.2009

Ehm. Jaký je rozdíl, jestli si vydělám 20k nebo 120k ? Daní se to snad pořád stejně ne? Podle toho jak sem to pochopil z těch článků, pokud podepíšu daňove prohlášení, o daně se vůbec nestarám a nepodávám ani daňové přiznání, respektive starat by se měl zaměstnavatel, ale jelikož se mi odečte ta sleva za poplatníka, popřípadě za studenta, tak nic neplatí ani on.

Jde mi tedy hlavně o to, jestli můžu toto prohlášení podepsat každý měsíc u jiného zaměstnavatele.

Citovat příspěvek

Autor: doktor

13:57:33 12.09.2009

Zdravím...

12. září 2009, 10:32:16, DX napsal(a):
D> Ok, díky. Ještě poslední otázka, to daňové prohlášení můžu podepsat
D> každý měsíc u jiného zaměstnavatele?
D> Tzn.: když budu dělat každý měsíc u jiného zaměstnavatele, u každého
D> si vydělám shruba těch 10 000, u každého podepíšu daňové prohlášení
D> na daný měsíc, vůbec se nemusím o daňe starat?

No to už se o daně starat budeš muset - jednak to už bude pravidelný
příjem a jednak to bude příjem 120 000

--
Je těžké být debilem, protože konkurence je veliká.

Pavel Kodýtek aka doktor (moderátor)
[url= http://www.webdesign.paysoft.cz ]Webdesign a SEO[/url]
[url= http://www.tojeono.cz/?dn=115 ]Webhosting pro profesionály[/url]

Příspěvek zaslán emailem

Citovat příspěvek

10:32:15 12.09.2009

Ok, díky. Ještě poslední otázka, to daňové prohlášení můžu podepsat každý měsíc u jiného zaměstnavatele?
Tzn.: když budu dělat každý měsíc u jiného zaměstnavatele, u každého si vydělám shruba těch 10 000, u každého podepíšu daňové prohlášení na daný měsíc, vůbec se nemusím o daňe starat?

Citovat příspěvek

0:48:51 12.09.2009

> Takže, pokud to opět dobře chápu. Daňové přiznání
> podat musím, ale daň platit nebudu, protože si
> odečtu slevu za poplatníka (nebo za studenta?).[/color]

Jak jsem již zmínil k tomuto Vám již podrobnosti sdělí zaměstnavatel.

[color=#008000]> Ptal jsem se zaměstnavatele, zda potřebuje
> podepsat daňové prohlášení, nebo potvrzení o
> studiu, ale ani jedno z toho po mě zaměstnavatel
> nechtěl. Mám si to tedy od něj vyžádat? [/color]

Ano.

Citovat příspěvek

0:47:03 12.09.2009

[color=#008000]snop Napsal:
> Tak a ted se mi to uplne plete, ja byl celou dobu
> vtom, ze vyhradni a nevyhradni licence prave plne
> souvisi s vykonanim autorsko matejtkovych prav.
>
> Mnel jsem zato, ze kdyz napr. na mem priklade ve
> smlouve nebude uvedeno
> ci se jedna o vyhradni licenci nebo nevyhradni
> licenci, tak licence bude
> podle zakona nevyhradni (coz jste mi potvrdil) a
> vykonavatelem autorsko
> majetkovych prav bude tvurce aplikace.
>
> Ale kdyz bude uvedeno ze je licence vyhradni, tak
> bude vykonavatel
> autorsko matejtkovych prav k dilu objednavatel
> A kdyz bude uvedeno ze se jedna o nevyhradni
> licenci, tak bude
> vykonavatelem autorsko matjetkovych prav tvurce
> dane aplikace.
>
> Muzte mi prosim vysvetlit souvislost mezi temito
> pojmy ?
>
> Tymto Vas zadam o priblizeni teto problematiky,
> tedy souvislost mezi
> vyhradni a nevyhradni licenci a jak stym souvisi
> vykonavani autorsko
> majetkovych prav.[/color]

Tak to jste byl celou dobu v omylu, protože výhradnost/nevýhradnost licence a výkon majetkových práv k dílu to jsou dvě oddělené záležitosti.

Zákon sice pro autora stanoví implicitní omezení v tom smyslu, že je-li licence udělena jako výhradní pak autor nesmí poskytnout licenci třetí osobě a je povinen, není-li sjednáno jinak, se i sám zdržet výkonu práva užít dílo způsobem, ke kterému licenci udělil, ale to ještě neznamená, že by subjekt jemuž byla udělena výhradní licence na použití díla byl současně automaticky i vykonavatelem majetkových práv k tomu dílu. To kdo je vykonavatelem majetkových práv k dílu tedy nesouvisí s výhradností licence, ale s tím zda je navíc v licenci uděleno i oprávnění k výkonu majetkových práv nebo zda to implicitně vyplývá ze zákona viz již zmíněné zaměstnanecké dílo.

Citovat příspěvek

0:25:15 12.09.2009

Takže, pokud to opět dobře chápu. Daňové přiznání podat musím, ale daň platit nebudu, protože si odečtu slevu za poplatníka (nebo za studenta?). Ptal jsem se zaměstnavatele, zda potřebuje podepsat daňové prohlášení, nebo potvrzení o studiu, ale ani jedno z toho po mě zaměstnavatel nechtěl. Mám si to tedy od něj vyžádat? Děkuji za odpověď..

Citovat příspěvek

Autor: snop

0:17:41 12.09.2009

JiriValerian napsal(a):
> snop Napsal:
> -------------------------------------------------------
>
>> Jak je to u zakazek, ktere jsou sjednane pomoci
>> Smlouvi o dilo a neni tam sjednano, nebo nejak
>> upresneno ci je to distribuovane pod vyhradni
>> nebo nevyhradni licenci,
>>
>
> Pokud se licence poskytuje jako výhradní zákon stanoví, že musí být udělena prostřednictvím písemné smlouvy tj. v takovém případě není povolena ústní forma a navíc to v ní musí být explicitně uvedeno. Pokud to ve smlouvě explicitně uvedeno není pak je licence udělena jako nevýhradní.
>
>
>> kdo bude vykonavatelem autorsko majetkovych
>> prav, kdyz to ve Slouve o dilo neni sjednano.
>>
>
> Počítačové programy a databáze, jakož i kartografická díla, která nejsou kolektivními díly, se považují za zaměstnanecká díla i tehdy, byla-li autorem vytvořena na objednávku na základě sjednané smlouvy ať už ústní nebo písemné mezi objednatelem a autorem.
>
> Takže pokud například vy jako autor sjednáte s někým ať už fyzickou nebo právnickou osobou smlouvu o dílo na jejímž základě vytvoříte pro objednatele program a nebudete mít explicitně sjednáno ponechání majetkových práv na své straně tj. na straně autora, pak bude implicitně ze zákona vykonavatelem majetkových práv k tomu dílu objednatel.
>
> Komu patří software vytvořený na objednávku? (článek o této problematice.)
> http://www.lupa.cz/clanky/komu-patri-software-vytvoreny-na-objednavku/
>
>
Tak a ted se mi to uplne plete, ja byl celou dobu vtom, ze vyhradni a
nevyhradni licence prave plne souvisi s vykonanim autorsko matejtkovych
prav.

Mnel jsem zato, ze kdyz napr. na mem priklade ve smlouve nebude uvedeno
ci se jedna o vyhradni licenci nebo nevyhradni licenci, tak licence bude
podle zakona nevyhradni (coz jste mi potvrdil) a vykonavatelem autorsko
majetkovych prav bude tvurce aplikace.

Ale kdyz bude uvedeno ze je licence vyhradni, tak bude vykonavatel
autorsko matejtkovych prav k dilu objednavatel
A kdyz bude uvedeno ze se jedna o nevyhradni licenci, tak bude
vykonavatelem autorsko matjetkovych prav tvurce dane aplikace.

Muzte mi prosim vysvetlit souvislost mezi temito pojmy ?

Tymto Vas zadam o priblizeni teto problematiky, tedy souvislost mezi
vyhradni a nevyhradni licenci a jak stym souvisi vykonavani autorsko
majetkovych prav.

Predem moc dekuji

Příspěvek zaslán emailem

Citovat příspěvek

0:06:56 12.09.2009

[color=#008000]snop Napsal:
> Jak je to u zakazek, ktere jsou sjednane pomoci
> Smlouvi o dilo a neni tam sjednano, nebo nejak
> upresneno ci je to distribuovane pod vyhradni
> nebo nevyhradni licenci,[/color]

Pokud se licence poskytuje jako výhradní zákon stanoví, že musí být udělena prostřednictvím písemné smlouvy tj. v takovém případě není povolena ústní forma a navíc to v ní musí být explicitně uvedeno. Pokud to ve smlouvě explicitně uvedeno není pak je licence udělena jako nevýhradní.

[color=#008000]> kdo bude vykonavatelem autorsko majetkovych
> prav, kdyz to ve Slouve o dilo neni sjednano.[/color]

Počítačové programy a databáze, jakož i kartografická díla, která nejsou kolektivními díly, se považují za zaměstnanecká díla i tehdy, byla-li autorem vytvořena na objednávku na základě sjednané smlouvy ať už ústní nebo písemné mezi objednatelem a autorem.

Takže pokud například vy jako autor sjednáte s někým ať už fyzickou nebo právnickou osobou smlouvu o dílo na jejímž základě vytvoříte pro objednatele program a nebudete mít explicitně sjednáno ponechání majetkových práv na své straně tj. na straně autora, pak bude implicitně ze zákona vykonavatelem majetkových práv k tomu dílu objednatel.

[b]Komu patří software vytvořený na objednávku? (článek o této problematice.)[/b]
http://www.lupa.cz/clanky/komu-patri-software-vytvoreny-na-objednavku/

Citovat příspěvek

Autor: snop

23:05:58 11.09.2009

Dobry vecer JiriValerian napsal(a):

Predem se omlouvam, ze zasahuji do diskuse, ale mam jen jednu
jednoduchou otazku
>
> PS:
> Vzhledem k tomu, že u práce konané dle zmíněné dohody se jedná o výkon tzv. závislé činnosti pro zaměstnavatele, který s vámi zmíněnou dohodu uzavřel, tak z hlediska autorského práva implicitně platí, že vykonavatelem veškerých majetkových práv k dílům, které vzniknou na základě této dohody bude Váš zaměstnavatel tedy firma, která s Vámi zmíněnou dohodu uzavřela pokud není sjednáno jinak tj. v té dohodě může být explicitně sjednáno ponechání výkonu majetkových práv k takto vzniklým dílům na Vaší straně, ale v takovém případě rozhodně doporučuji písemnou formu dohody, protože jinak může být velmi problematické to v případě nějakých sporů prokazovat. Pokud v dohodě nebude explicitně uvedeno, že výkon majetkových práv k dílům vzniklým dle té dohody zůstává na straně autora díla, pak bude výkon těchto práv implicitně ze zákona na straně zaměstnavatele tj. včetně např. nakládání se zdrojovými kódy, použití ať už části nebo celého díla v jiných dílech, šíření díla atd.
>
Jak je to u zakazek, ktere jsou sjednane pomoci Smlouvi o dilo a neni
tam sjednano, nebo nejak upresneno ci je to distribuovane pod vyhradni
nebo nevyhradni licenci, kdo bude vykonavatelem autorsko majetkovych
prav, kdyz to ve Slouve o dilo neni sjednano.

Dekuji za odpoved

Příspěvek zaslán emailem

Citovat příspěvek

20:41:37 11.09.2009

> Dobrý den,
> jsem student, nemám žádné příjmy. Nyní jsem
> uzavřel dohodu o provedení práce (na 10 000).
> Pokud jsem to správně pochopil, z této dohody
> nemusím platit sociální ani zdravotní pojištění.[/color]

Ano zdravotní ani sociální pojištění z toho neplatíte a neplatí ho ani Váš zaměstnavatel, který s Vámi tu smlouvu uzavřel viz odkaz.

[b]Dohoda o provedení práce 2009[/b]
http://www.jakpodnikat.cz/dohoda-provedeni-prace.php

[color=#008000]> Chtěl jsem se ale zeptat, co to pro mě nyní
> znamená z hlediska daní. Platím z toho nějaké daně?[/color]

[b]Dohoda o provedení práce[/b] se uzavírá podle [b]zákoníku práce[/b]. I když se jedná o prace konané tzv. [b]mimo pracovní poměr[/b] přesto je právně Vaší protistranou ve smlouvě [b]zaměstnavatel[/b] a příjem z této dohody je [b]mzda[/b] aneb právně tzv. [b]příjem ze závislé činnosti[/b]. Práce konané dle zmíněné dohody se běžně nazývají [b]"brigáda"[/b]. Platí to co je uvedeno viz odkaz,

[b]Brigády, Dohody - daně a pojištění[/b]
http://www.jakpodnikat.cz/brigady.php

Výše daně bude záviset na souhrnu všech Vašich příjmů za kalendářní rok a v konečném důsledku může být nulová. Na bližší podrobnosti se poptejte u zaměstnavatele s nímž jste uzavřel zmíněnou dohodu.

[color=#008000]> Musím podávat daňové přiznání?[/color]

Upozorňuji na to, že [b]u příjmu podle dohody o provedení práce[/b] se právně nejedná ani o [b][color=#FF0000]příjem ze samostatné výdělečné činnosti[/color][/b] ani o příjem [b][color=#FF0000]z příležitostné činnosti[/color][/b] nýbrž jak jsem již zmínil o tzv. [b]příjem ze závislé činnosti[/b] a v souvislosti s tím je hranice výše příjmu za kalendářní rok při jejímž překročení musí být podáno daňové přiznání ať už zaměstnavatelem viz zmíněné [b]Zúčtování daně ze mzdy[/b] nebo Vámi, [b]6000 Kč za rok[/b], což je Váš případ. Platí to co je uvedeno viz odkaz.

[b]Zúčtování daně ze mzdy[/b]
http://www.jakpodnikat.cz/dane-ze-mzdy.php

Jako student budete moci uplatnit slevu na daní při splnění podmínek viz další odkaz
přičemž budete muset doložit potvrzení o studiu od Vaší školy.

[b]Sleva na dani na studenta 2008, 2009[/b]
http://www.jakpodnikat.cz/sleva-na-dani-studenta.php

[b]PS:[/b]
Vzhledem k tomu, že u práce konané dle zmíněné dohody se jedná o výkon tzv. [b]závislé činnosti[/b] pro [b]zaměstnavatele[/b], který s vámi zmíněnou dohodu uzavřel, tak z hlediska [b]autorského práva[/b] implicitně platí, že vykonavatelem veškerých majetkových práv k dílům, které vzniknou na základě této dohody bude Váš zaměstnavatel tedy firma, která s Vámi zmíněnou dohodu uzavřela pokud není sjednáno jinak tj. v té dohodě může být explicitně sjednáno ponechání výkonu majetkových práv k takto vzniklým dílům na Vaší straně, ale v takovém případě rozhodně doporučuji písemnou formu dohody, protože jinak může být velmi problematické to v případě nějakých sporů prokazovat. Pokud v dohodě nebude explicitně uvedeno, že výkon majetkových práv k dílům vzniklým dle té dohody zůstává na straně autora díla, pak bude výkon těchto práv implicitně ze zákona na straně zaměstnavatele tj. včetně např. nakládání se zdrojovými kódy, použití ať už části nebo celého díla v jiných dílech, šíření díla atd.

Citovat příspěvek

Dohoda o provedení práce - daně

17:19:35 11.09.2009

Dobrý den,
jsem student, nemám žádné příjmy. Nyní jsem uzavřel dohodu o provedení práce (na 10 000). Pokud jsem to správně pochopil, z této dohody nemusím platit sociální ani zdravotní pojištění. Chtěl jsem se ale zeptat, co to pro mě nyní znamená z hlediska daní. Platím z toho nějaké daně? Musím podávat daňové přiznání? Díky...

Citovat příspěvek

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: