Builder.cz - Informacni server o programovani

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Odpovědnost za porušení autorského zákona

Seznam témat     Nová odpověď

Přihlásit se     Registrace     Zapomenuté heslo

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Předmět:

Příspěvek:

*AGGRESSIVE* O:-) :-/ :-P *BLUSH* *BYE* :'( *DASH* 8-) *DRINK* :-| *THUMBUP* *SOS* *KISSED* :-* *OK* *SECRET* *STOP*

Pohlaví:

Muž, Žena

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

Re: Odpovědnost za porušení autorského zákona

Autor: JiriValerian

16:18:07 27.09.2011

[color=#008000]makovice Napsal:
-------------------------------------------------------
> Ahoj měl bych na vás dotaz. Vím, že předmět se
> netýká programování ale autorské právo se tady
> dost řeší a třeba mi poradíte :)
>
> Zákazník chce zpracovat reklamní katalog a chce do
> něj vložit fotky z netu / googlu co si našel ikdyž
> mu bylo mnou vysvětleno, že se tímto poruší
> autorský zákon.
>
> A teď se ptám, pokud mu splním jeho přání tzn.
> zpracuji to a vytisknu a on si to bude
> distribuovat, tak kdo bude případně zodpovědný.
>
> Co mám dělat ať nedojde k porušení zákona z mé
> strany? Mám ho nechat třeba podepsat papír, kde
> uvede, že všechny fotky si řádně koupil? Jak by
> jste to řešili? Můžu ho odmítnout, ale zase bych
> nerad přišel o zakázku pokud existuje řešení,
> které je pro mě legální.
>
> Jde o katalog oděvů, ty se nafotí jeho, ale on
> chce např. na titulní stranu katalogu použít
> fotku z netu.[/color]

Pokud se jedná o komerční katalog pak bez souhlasu autora je to v daném případě na hraně či spíš již za hranou možností dokonce i kdyby se zvažovala možnost citace u níž by navíc měl být u každé takové fotografie i zdroj, autor je-li znám atd.

Možnost citací je určena pro zákonem definované účely tj. zejména pro kritiky nebo recenze vztahující se k citovanému dílu, vědecké či odborné tvorby, pro ilustrační účely během vyučování nebo při vědeckém výzkumu, jejichž účelem není dosažení přímého nebo nepřímého hospodářského nebo obchodního prospěchu.

Pokud zařadíte zmíněné cizí fotografie do katalogu a nebudete mít souhlas od vykonavatele práv k nim pak v případě sporu ve vztahu k porušení autorských práv riskujete spoluvinu a můžete na to doplatit.

Pokud vám zákazník poskytne fotografie nebo chce využít nějaké z internetu do komerčního katalogu, který pro něj máte vytvořit pak doporučuji požádat zákazníka, aby vám poskytl ke svým fotografiím, které bude požadovat zařadit do katalogu písemné prohlášení, že je jejich autorem nebo vykonavatelem autorských práv k nim a uděluje oprávnění k jejich zařazení do zmíněného katalogu. Pokud chce zákazník navíc zařadit do katalogu fotografie, kterých není autorem ani vykonavatelem autorských práv k nim pak na to přistupte pouze v případě, že vám dodá písemný souhlas s takovým užitím od autora nebo vykonavatele autorských práv k těm fotografiím nebo je tam prostě nezařadíte.

Citovat příspěvek

Autor: RomanZ

15:38:46 13.09.2011

Nejsem právník, takže můj názor ber s rezervou.

Čtu několik odborných časopisů z různých oborů. Obvykle to funguje tak, že redakce časopisu je malinká a stará se víc o provoz než o vytváření obsahu. Obsah dodávají externí autoři a časopis jejich články vlastně jen zveřejňuje.

No a v tiráži je obvykle formulka ve stylu:

Za původnost a obsahovou správnost příspěvku a fotografií ručí autor.

Vzhledem k tomu,že je to celkem ustálená praxe, bych řekl, že se tím opravdu dá přesunout odpovědnost na toho, kdo text a fotky dodal. Obdobná formulace zřejmě bude kromě tiráže také v nějaké smlouvě mezi autorem a redakcí.

Citovat příspěvek

Autor: makovice

14:48:28 13.09.2011

Jde o katalog oděvů, ty se nafotí jeho, ale on chce např. na titulní stranu katalogu použít fotku z netu.

Citovat příspěvek

Autor: RomanZ

12:47:23 13.09.2011

A nedalo by se formou citací? U každého obrázku uvést zdroj. Myslím že tento postup funguje u knižních a hudebních obchodů (zmenšené fotky obálek).

Reklamní katalog - to jako fotky zboží? Holicí strojky, hrnečky, žárovky? Ty jsou snad pro takové použití určeny, tam snad problém nebude.

Nebo je to reklama na cestovku a fotky jsou krajinky?

Nebo je to katalog sexshopu a na fotkách jsou holky? :)

Citovat příspěvek

Odpovědnost za porušení autorského zákona

Autor: makovice

15:33:56 12.09.2011

Ahoj měl bych na vás dotaz. Vím, že předmět se netýká programování ale autorské právo se tady dost řeší a třeba mi poradíte :)

Zákazník chce zpracovat reklamní katalog a chce do něj vložit fotky z netu / googlu co si našel ikdyž mu bylo mnou vysvětleno, že se tímto poruší autorský zákon.

A teď se ptám, pokud mu splním jeho přání tzn. zpracuji to a vytisknu a on si to bude distribuovat, tak kdo bude případně zodpovědný.

Co mám dělat ať nedojde k porušení zákona z mé strany? Mám ho nechat třeba podepsat papír, kde uvede, že všechny fotky si řádně koupil? Jak by jste to řešili? Můžu ho odmítnout, ale zase bych nerad přišel o zakázku pokud existuje řešení, které je pro mě legální.

Citovat příspěvek

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: