Builder.cz - Informacni server o programovani

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Soutěž

Sponzorem soutěže je:

IDIF

Kde se koná výstava fotografií Luďka Vojtěchovského?

V dnešní soutěži hrajeme o:

Interpolace křivky

Seznam témat     Nová odpověď

Přihlásit se     Registrace     Zapomenuté heslo

Re: Interpolace křivky

Autor: TC ♂

17:55:22 09.12.2012

fasfasf napsal/a

tak jsme si tu zaonanovali v male flamewar, ktera byla zbytecna.

Ja jsem tu diskuzi za zbytecnou nepovazoval. Vzdy me potesi, kdyz se potvrdi muj nazor. V tomto pripade se mi validoval obrazek o schopnostech nekterych diskutujicich.

Zdravim

TC

Citovat příspěvek

Autor: fasfasf ♂

17:31:15 09.12.2012

TC napsal/a

[quote="sdfasfasdf"]

Konkretne: problem byl vyjadrit nejakou funkci tvar zborcene kruznice. Jednou funkci to jde v polarnich souradnicich. Jednou funkci to nejde v kartezskych souradnicich.

TC

polarni souradnice maji tu vyhodu, ze uhel je nova, rostouci souradnice x jak chtel tazatel.
jde to i parametricky, pseudo-kruznice jde cela vyjadrit i bezierovym splinem.
v kartezskych jde pseudo-kruznice rozsekat na dve funkce.

prevadet mezi nimi lze, takze muze transformovat. a to jake souradnice pouzije muze byt nasledne vyhodne
zda ma soustruh s pohyblivym nozem, nebo frezu jako XY plotr.

tak jsme si tu zaonanovali v male flamewar, ktera byla zbytecna.

Citovat příspěvek

16:59:28 09.12.2012

sdfasfasdf napsal/a

tohle je brani za slovicka, vezmu skupinu bodu na plose a podle konkretni potreby jimi muzu prolozit nejakou krivku.
zda se vybere ta ci ona krivka zavisi na dane situaci.

Moje mila sdfasfasdf, je dojemne, jak branis kolegyni arqwerqwr. Kdyby jsi s ni mluvil, tak ji vyrid, ze "dana situace" je rozlozeni bodu v rovine. "dana situace" neni to, jak se bude tvar vyjadreny interpolaci dale vyuzivat.

Konkretne: problem byl vyjadrit nejakou funkci tvar zborcene kruznice. Jednou funkci to jde v polarnich souradnicich. Jednou funkci to nejde v kartezskych souradnicich. Pseudo-problem pak je pouziti frezky. Skutecny problem by to mohl byt pro toho, kdo by neumel konkretni souradnice transformovat z polarniho do kartezskeho systemu. Myslim, ze krome diskuterky "fasfasfa" to snad kazdy dokaze.

Zdravim

TC

Citovat příspěvek

Autor: sdfasfasdf ♂

16:23:46 09.12.2012

TC napsal/a

arqwerqwr napsal/a

, ale krivek muze byt vice podle potreby a tvaru bodu.

nebo vezmes jakoukoliv funkci podle zkusenosti, ktera muze vystihnout tvar bodu.

Bod nema tvar. Ani skupina bodu nema tvar. Neobvykle by bylo i to, ze by bod mel potrebu.

Zdravim

TC

tohle je brani za slovicka, vezmu skupinu bodu na plose a podle konkretni potreby jimi muzu prolozit nejakou krivku.
zda se vybere ta ci ona krivka zavisi na dane situaci.

Citovat příspěvek

Autor: srwerqwer ♂

16:21:41 09.12.2012

TC napsal/a

fasfasfa napsal/a

proto rikam, ze pro rotujici soustruh ty polarni, pro plotrovou frezu kartezske souradnice.

Jinymi slovy, vezmu dve identicke trubky a v okamziku kdy jednu polozim na frezu a druhou upnu do soustruhu bude kazda vypadat uplne jinak. Zda se, ze "fasfasfa" je dost romanticka zenska.

Zdravim

TC

ale jestli budu pracovat s rotujicim soustruhem nebo plotro-frezou tak si vyberu vhodnejsi soustavu, aby se mi
v tom prirozeneji pracovalo.

Citovat příspěvek

15:04:16 09.12.2012

Daniel napsal/a

Zdravím, zjednodušil bych dotaz, prostě mám v rovině několik bodů a chci je proložit křivkou, která skrz ně prochází, čili z těchto bodů zjistit rovnici - polynom křivky, nesmí být žádná omezení ve volbě bodů jako třeba X neklesající, jaká interpolace to splňuje bez dělení na více křivek, v různých grafických programech je to běžná věc.

S vyjimkou trivialnich pripadu to bez deleni na vice krivek nejde.

Tvrzeni "v různých grafických programech je to běžná věc" je cista lez. Jakaoliv parametricka interpolace, napr. http://mathworld.wolfram.com/BezierCurve.html, pracuje vzdy jenom v okoli bodu a cele kouzlo je v navazani parcialnich krivek.

Jestli puvodni dotaz zjednodusujes jenom proto, ze si nevis rady s polarnimi souradnicemi, tak spatne cinis.

Zdravim

TC

Citovat příspěvek

14:57:48 09.12.2012

arqwerqwr napsal/a

, ale krivek muze byt vice podle potreby a tvaru bodu.

nebo vezmes jakoukoliv funkci podle zkusenosti, ktera muze vystihnout tvar bodu.

Bod nema tvar. Ani skupina bodu nema tvar. Neobvykle by bylo i to, ze by bod mel potrebu.

Zdravim

TC

Citovat příspěvek

14:18:38 09.12.2012

fasfasfa napsal/a

proto rikam, ze pro rotujici soustruh ty polarni, pro plotrovou frezu kartezske souradnice.

Jinymi slovy, vezmu dve identicke trubky a v okamziku kdy jednu polozim na frezu a druhou upnu do soustruhu bude kazda vypadat uplne jinak. Zda se, ze "fasfasfa" je dost romanticka zenska.

Zdravim

TC

Citovat příspěvek

Autor: arqwerqwr ♂

8:29:39 09.12.2012

Daniel napsal/a

Zdravím, zjednodušil bych dotaz, prostě mám v rovině několik bodů a chci je proložit křivkou, která skrz ně prochází, čili z těchto bodů zjistit rovnici - polynom křivky, nesmí být žádná omezení ve volbě bodů jako třeba X neklesající, jaká interpolace to splňuje bez dělení na více křivek, v různých grafických programech je to běžná věc.

v grafickych programech se pouzivaji spline, ale krivek muze byt vice podle potreby a tvaru bodu.

http://en.wikipedia.org/wiki/B%C3%A9zier_spline
http://mathworld.wolfram.com/CubicSpline.html

Citovat příspěvek

Autor: Daniel ♂

7:03:50 09.12.2012

Citovat příspěvek

Autor: fasfasfa ♂

18:26:05 08.12.2012

TC napsal/a

dsfgsdfgs napsal/a

nebo rozdel skoro-kruh na dve poloviny a kazdou polovinu zpracuj
samostatnou krivkou v souradnicich x,y.

Trosicku bude problem s tim, ze body uprostred zvolenych polovin budou zavidet koncovym bodum, ze jsi si vybral prave je.

Jsem si ale jisty, ze Ti kolega "dsfgsdfgs" poradi i s tim. Ten vi i to, ze čelo velké a šišaté roury se jevi na soustruhu uplne jinak nez na freze.

Zdravim

TC

Citovat příspěvek

14:01:24 08.12.2012

dsfgsdfgs napsal/a

Trosicku bude problem s tim, ze body uprostred zvolenych polovin budou zavidet koncovym bodum, ze jsi si vybral prave je.

Jsem si ale jisty, ze Ti kolega "dsfgsdfgs" poradi i s tim. Ten vi i to, ze čelo velké a šišaté roury se jevi na soustruhu uplne jinak nez na freze.

Zdravim

TC

Citovat příspěvek

Autor: dsfgsdfgs ♂

6:52:44 08.12.2012

Citovat příspěvek

Autor: fdgsdfg ♂

22:39:25 07.12.2012

pokud to je jako soustruh, tak polarni souradnice.
pokud je to nejaka freza jako plotr tak zase kartezske souradnice.

Citovat příspěvek

15:48:09 07.12.2012

Daniel napsal/a

Zdravím, problém z oblasti NC programování, na čele velké a šišaté roury odměřím souřadnice několika bodů,
a nyní potřebuji z nich zjistit polynom, který mi popíše křivku - je to okraj té roury, a já jeho pomocí vygeneruji body
v malých roztečích a ty použiji v NC programu, tohle všechno obecně umím, ale mám problém s tím, že příslušné
interpolační algoritmy vyžadují, aby body měly rostoucí x=složku (Lagrange, kubický spline), to u kruhu není splněno, co s tím nějak jednoduše ?

Z co takhle polarni souradnice? Zvolis si stred (nejlepe teziste toho sisoidu) a pak mas uhel 0 az 360 jako to Tvoje x a polomer vyjadris dosti hladkym polynomem.

Zdravim

TC

P.S. Na potrouble poznamky kolegy "dsfsadfasdf" neni treba brat zretel.

Citovat příspěvek

Autor: dsfsadfasdf ♂

14:00:18 07.12.2012

Daniel napsal/a

Zdravím, problém z oblasti NC programování, na čele velké a šišaté roury odměřím souřadnice několika bodů,
a nyní potřebuji z nich zjistit polynom, který mi popíše křivku - je to okraj té roury, a já jeho pomocí vygeneruji body
v malých roztečích a ty použiji v NC programu, tohle všechno obecně umím, ale mám problém s tím, že příslušné
interpolační algoritmy vyžadují, aby body měly rostoucí x=složku (Lagrange, kubický spline), to u kruhu není splněno, co s tím nějak jednoduše ?

http://mathworld.wolfram.com/CubicSpline.html

no ale s kubickym splinem muzes (skoro)kruh klidne vyrobit, takze omezeni na rostouci slozku x je asi nejake
omezeni konkretni aplikace, coz?

Citovat příspěvek

Interpolace křivky

Autor: Daniel ♂

11:07:31 07.12.2012

Citovat příspěvek

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: