Builder.cz - Informacni server o programovani

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Licence Visual Studio 2012

Seznam témat     Nová odpověď

Přihlásit se     Registrace     Zapomenuté heslo

Re: Licence Visual Studio 2012

Autor: baris69 ♂

13:51:45 12.12.2012

Děkuji

Citovat příspěvek

Autor: RomanZ ♂

7:57:20 11.12.2012

No já jsem to pochopil tak, že licence jsou platné stále (jak ji jednou získáš, tak platí).

Možná je tam matoucí to, že nabízejí nákup na splátky a v tom případě uvádějí místo ceny částku, která odpovídá roční splátce. Takže takovou částku pak musíš platit každý rok (asi tři roky po sobě).

O kus výš v ceníku je ten samý produkt možno koupit jednorázovou platbou.

Citovat příspěvek

Autor: TC ♂

13:59:41 10.12.2012

baris69 napsal/a

Ahoj, možná to je blbý dotaz, ale do teď jsem pracoval na open vývojových prostředích, v poslední době jsem si oblíbil platformu .NET a chtěl bych si pořídit VS 2012 pro.
Trochu ale nerozumím systému licencí, několikrát jsem zahlédl, že cena krabicové verze SW je vlastně cenou licence na 1 rok (po roce její platnost vyprší).
Chci se zeptat někoho, kdo má s tím zkušenosti, jak tento systém funguje, jestli když koupím VS, mám SW na trvalo nebo musím po roce něco platit a prodlužovat atd...?
Děkuji

MICROSOFT SOFTWARE LICENSE TERMS

MICROSOFT VISUAL STUDIO PROFESSIONAL 2012 AND TRIAL EDITION

These license terms are an agreement between Microsoft Corporation (or based on where you live, one of its affiliates) and you. Please read them. They apply to the software named above, which includes the media on which you received it, if any. The terms also apply to any Microsoft

updates,

supplements,

Internet-based services, and

support services

for this software, unless other terms accompany those items. If so, those terms apply.

BY USING THE SOFTWARE, YOU ACCEPT THESE TERMS. IF YOU DO NOT ACCEPT THEM, DO NOT USE THE SOFTWARE. INSTEAD, RETURN IT TO THE RETAILER FOR A REFUND OR CREDIT. If you cannot obtain a refund there, contact Microsoft or the Microsoft affiliate serving your country for information about Microsoft’s refund policies. See www.microsoft.com/worldwide. In the United States and Canada, call (800) MICROSOFT or see www.microsoft.com/info/nareturns.htm.

AS DESCRIBED BELOW, USING THE SOFTWARE ALSO OPERATES AS YOUR CONSENT TO THE TRANSMISSION OF CERTAIN COMPUTER INFORMATION DURING ACTIVATION, VALIDATION AND FOR INTERNET-BASED SERVICES.

_________________________________________________________________________________________

TRIAL USE RIGHTS and CONVERSION for Microsoft Visual Studio Professional 2012 Trial Edition. If the software is a trial edition, then this Section applies to you. You may install and use any number of copies of the trial software on your devices. You may only use the trial software for internal evaluation purposes.

You may convert your trial rights at any time to the full rights described in the rest of these license terms by purchasing a commercial license and obtaining a product key from Microsoft or one of its distributors. Your rights to use the trial software are limited to thirty (30) days but you may extend your use rights another sixty (60) days by registering the software. This will enable you to use the trial software for a total of ninety (90) days. During this time you may purchase a commercial license to continue using the software past the ninety (90) day trial period. After the expiration of the trial period, without conversion, the trial software will stop running.

Sections 1–4, 11–16, 19, 23 and Limited Warranty do not apply. The remaining sections below apply.
Disclaimer of Warranty. The software is licensed “as-is.” You bear the risk of using it. Microsoft gives no express warranties, guarantees or conditions. You may have additional consumer rights under your local laws which this agreement cannot change. To the extent permitted under your local laws, Microsoft excludes the implied warranties of merchantability, fitness for a particular purpose and non-infringement.
Because this software is “as is,” we may not provide support services for it.
Limitation on and Exclusion of Remedies and Damages. You can recover from Microsoft and its suppliers only direct damages up to U.S. $5.00. You cannot recover any other damages, including consequential, lost profits, special, indirect or incidental damages.

This limitation applies to

anything related to the software, services, content (including code) on third party Internet sites, or third party programs; and
claims for breach of contract, breach of warranty, guarantee or condition, strict liability, negligence, or other tort to the extent permitted by applicable law.

It also applies even if Microsoft knew or should have known about the possibility of the damages. The above limitation or exclusion may not apply to you because your country may not allow the exclusion or limitation of incidental, consequential or other damages.

When you acquire the retail license of the software named above, all of the license terms below apply.

Zdravim

TC

Citovat příspěvek

Autor: Ja On ♂

8:15:36 10.12.2012

Nemám praktické zkušenosti, ale na http://www.devshop.cz/microsoft-visual-studio-2012-professional je diskuze - celkem srozumitelně/jednoznačně vysvětleno. Chce to trošku pogooglit.

Citovat příspěvek

Licence Visual Studio 2012

Autor: baris69 ♂

21:09:43 09.12.2012

Ahoj, možná to je blbý dotaz, ale do teď jsem pracoval na open vývojových prostředích, v poslední době jsem si oblíbil platformu .NET a chtěl bych si pořídit VS 2012 pro.
Trochu ale nerozumím systému licencí, několikrát jsem zahlédl, že cena krabicové verze SW je vlastně cenou licence na 1 rok (po roce její platnost vyprší).
Chci se zeptat někoho, kdo má s tím zkušenosti, jak tento systém funguje, jestli když koupím VS, mám SW na trvalo nebo musím po roce něco platit a prodlužovat atd...?
Děkuji

Citovat příspěvek

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: