Posezení u šálku kávy - Builder.cz - Informacni server o programovani

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Java

Posezení u šálku kávy

java

20. června 2002, 00.00 | Chcete se naučit programovat v Javě? Pak je tento seriál určen právě vám. Postupně se spolu podíváme na jednotlivé důležité oblasti Javy. V prvním díle si povíme obecný úvod, probereme instalaci a zkusíme si vytvořit první program

Programovací jazyk Java nepatří mezi nejstarší jazyky a v současné době nastává jeho zlatý hřeb. Objevuje se především ve webových aplikacích přičemž vůbec se nemusí jednat o applety, které lákají mnohé, avšak tvoří velice malou část celku. Největší procento zabírá čistá Java či Java v technologiích jako EJB (Enterprise Java Beans) apod.

Tento seriál bych rád věnoval všem těm, kteří mě prosili, abych napsal také něco pro úplné začátečníky. Dále všem jejím milovníkům. Seriál by měl ozřejmit různé části Javy. S tím, že se budu snažit upozorňovat na různé záludnosti.

Java jako taková je objektově orientovaný programovací jazyk, jehož syntaxe je převážně založená na C++. Použity však byli i jiné jazyky, ze kterých se tvůrci tohoto jazyku pokoušeli vybrat pouze to nejlepší.

Slovo Java je ve skutečnosti jistý druh kafé, které si asi tvůrci tohoto jazyka zamilovali natolik, že s jím pojmenovali celý jazyk. Za jeho tvůrce se považuje společnost Sun Microsystems.

Mezi základní charakteristiky resp. výhody tohoto jazyka patří především přenositelnost mezi platformami a operačními systémy, srovnatelná s jazykem C. Java jako jazyk je tedy dostupná pro různé operační systémy Windows počínaje a Linuxem konče.

Nezávislosti na platformě vděčíme především kompilátoru, který z našich ručně psaných zdrojových kódů (neco.java), vygeneruje class soubory (neco.class), což ve skutečnosti je byte-code (pro člověka nečitelný). Teprve až při jeho spuštění JVM (Java Virtual Machine) tento soubor rychle převede do strojového kódu srozumitelného aktuálním počítači.

Díky této skutečnosti má Java např. oproti C++, rozdílné vlastnosti. Nelze přímo přistupovat k žádnému hardwaru či přímo upravovat paměť. Ve všech ohledech prostě musíte použít oficiální přístup, kterým si autoři snaží získat tu vlastnost, že takovýto software se zničeno nic nebude moci proměnit v destruktivní nástroj.

Java nebo Javascript

Jistě každý se již setkal se slovem Javascript, což je skriptovací jazyk určený pro webové stránky. I přes velmi podobnou syntaxi nemá nic společného s Javou.

Přesto znalost Javascriptu či jakéhokoliv jiného programovacího jazyka vám však může značně ulehčit učení se Javy.

Zatímco Javascript se zapisuje přímo do HTML stránky a není vůbec kompilován (před spuštěním), Java se zapisuje do samostatných souborů, které se ještě musí zkompilovat. Mimo to Javascript je určen primárně pro web, zatímco s Javou lze naprogramovat téměř cokoliv.

Javascript se také liší ve způsobu přístupu k proměnným, kde je jedno co do proměnné uložíte. V Javě jsou jednotlivé proměnné vždy vázány k určitému typu. Dále v Javě neexistují globální proměnné a všechny proměnné musí být v nějaké třídě (objektu).

Java a verze

V současnosti je dostupná Java 2 ve verzi 1.4. Tato verze navazuje na slavnější předchůdkyni verzi 1.3. Dává to znát svým přístupem, když kompilované soubory jsou normálně vytvářeny právě ve verzi 1.3 (zatím), přestože mohou být v 1.4, ta však není takovým standardem.

Kladnou charakteristikou určitě je, že jazyk Java si může každý zdarma stáhnout a nainstalovat na svůj počítač. Existují dvě verze JRE — je určena pouze těm, kteří chtějí spouštět již naprogramované resp. zkompilované soubory asi bych je měl nazvat aplikace. Ta nás však zajímat nebude. Více nás bude zajímat standardní JDK, která je plnohodnotným vývojovým jazykem. Bohužel neobsahuje žádné GUI (grafické uživatelské rozhraní). Takže si budete muset vystačit s nějakým textovým editorem či si najít nějaký lepší, který vám alespoň zobrazí syntaxi např. UltraEdit32. Existují však i kompletní grafické vývojové prostředí jako JBuilder 6, ty často vynikají velmi dobrou spoluprácí s nápovědou a označením chyb vzniklých nesprávnou syntaxí.

Instalace

Již jsem se zmínil, že nás bude zajímat verze JDK, tu můžeme nalézt na http://java.sun.com/j2se/1.4/download.html. Velikost je zhruba 37 MB. Vyberte si verzi JDK a to podle vašeho operačního systému (asi Windows). Další důležité informace se dozvíte na http://java.sun.com/. Kupříkladu jsou zde dokumentace a tutoriály.

Po instalaci pravděpodobně ještě budete muset nastavit cestu do adresáře [instalační adresář]\bin často tedy C:\JDK1.4\bin. To lze pod Windows provést následovně set PATH=%PATH%;C:\JDK1.4\bin.

První program

Nyní si ukážeme jak napsat úplně první program. Nebude nás v něm ani tak moc zajímat co je co, a jak co funguje, k tomu se dostaneme později. V současné a velmi brzké době nás akoráte zajímá, že když budeme chtít něco vypsat použijeme System.out.println(...);, kde na hradíme tři tečky, tím co chceme vypsat například číslem, názvem proměnné apod. Pokud chcete vypsat text musíte ho vložit mezi dvojité uvozovky viz. příklad:

// soubor HelloWorld.java (takto vždy označuji, do čeho má následný kód uložen, často si ho ovšem můžete stáhnout na konci článku)
public  class  HelloWorld
{
     public  static  void  main(String  args[]) {
          System.out.println("Hello"); // právě zde je místo, které budeme teď používat
     }
}

Pro ty jež omrzel klasický konsolový výstup, tu máme příklad HelloWorldSwing, který využívá GUI Javy. Jestliže ho budete chtít využívat, pak pro vypsání něčeho nepoužívejte System.out.println("muj text") ale textArea.append("muj text\n").

// soubor HelloWorldSwing.java
import  javax.swing.*;

public  class  HelloWorldSwing {
     public  static  void  main(String[] args) {
          JFrame frame = new  JFrame("HelloWorldSwing");
          JTextArea textArea = new  JTextArea(30, 60);
          JScrollPane scrollableTextArea = new  JScrollPane(textArea);
          frame.getContentPane().add(scrollableTextArea);

          frame.setDefaultCloseOperation(JFrame.EXIT_ON_CLOSE);
          frame.pack();
          frame.setVisible(true);
// přidání textu
          textArea.append("HelloWorld\n");
     }
}

Zdrojové kódy zmíněných programů.


Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Java  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: