JavaScript - Seznámení - Builder.cz - Informacni server o programovani

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



JavaScript

JavaScript - Seznámení

4. července 2001, 00.00 | První díl seriálu o javascriptu, který by vás měl provést tímto skriptovacím jazykem od úplného začátku. První díl jistě probírá samé známé věci, ale jedno staré přísloví říká, že opakování je matka moudrosti..

Tak tu máme nový seriál o programování v JavaScriptu. Nechtěl bych vás zdlouhavě obtěžovat s různými zbytečnosti, proto již v prvním díle si vysvětlíme základní věci o programování. Pokud tedy chcete obohatit své stránky o skriptové prográmky a žádný skriptový jazyk neumíte, můžete to čtením tohoto seriálu napravit.

Co je to JavaScript?

JavaScript je programovací jazyk, jehož kód se vkládá do internetových stránek. Příkazy tohoto jazyka jsou pak provedeny na straně klienta a ne na straně serveru, jak je tomu například u PHP. Tento systém má výhody i nevýhody. Výhodou je mnohem menší zatěžování serveru, na kterém jsou stránky umístěny, a prostředí klienta, které je odlišné od prostředí serveru a lze na něm provádět i věci, které na straně serveru nelze.

JavaScript se většinou používá pro úpravu stránek. Programy vytvořené v JavaScriptu mohou na stránce dělat různé věci: zobrazit datum, změnit polohu okna prohlížeče, otevřít okno nové, provést přesměrování, rozpoznat prohlížeč, provést kontrolu zadaných údajů, atd...

JavaScript však není jediný skriptovací jazyk, který se používá. Největším jeho konkurentem je asi určitě VBscript, ten však rozhodně není tak rozšířen.

Co budete potřebovat při tvorbě skriptů

Nic, zvláštního, pouze to co všichni máte: prohlížeč internetových stránek (nejlepší by bylo mít jich více a stránky testovat na všech, pak máte jistotu, že stránky bude moc zobrazit i více prohlížečů), poznámkový blok (případně nějaký neWYSIWYG editor) a trochu trpělivosti. Krom trpělivosti si vše můžete zdarma obstarat do dalšího dílu :-).

Co JavaScript neumí

S JavaScriptem nelze naprogramovat vše co si vymyslíte. Omezení postupně probereme, ale již teď mohu říci, že největším omezením je téměř nemožnost manipulovat se soubory a to jak na straně serveru, tak na straně klienta. JavaScript však umí pracovat například s cookies.

Jak vložit skript do stránky

Pro vkládání skriptů do stránek lze požít pro to určený tag - <SCRIPT LANGUAGE="p_jazyk"></SCRIPT>. Tag můžete samozřejmě použít i pro jiné skriptovací jazyky, my však místo LANGUAGE="p_jazyk" napíšeme LANGUAGE="JavaScript". Stránka samozřejmě může obsahovat více na sobě nezávislých skriptů. Ty se nezávisle na sobě vykonávají podle určených pravidel.

Kam umístit kód skriptu

Kód skriptu můžeme vložit jako část stránky, nebo jako samostatný soubor s příponou .js. Asi nemusím vysvětlovat výhody obou možností. Pokud kód vložíte jako část stránky, skript se spolu s stránku uloží na disk, nemusíme vytvářet další soubor, se kterým by bylo třeba manipulovat a který by zabíral zbytečně místo na disku. Skript jako soubor se hlavně hodí, pokud chcete na více stránek vložit stejný kód skriptu. Ušetříte místo a hlavně nemusíte skript upravovat na všech stránkách, ale stačí upravit pouze soubor.

Kam však vložit kód skriptu, pokud se rozhodnete o jeho vložení do stránky (případně kde na stránce soubor se skriptem načíst - pokud je uložen někde externě)? To záleží na vlastnostech kódu. Skript, který se na stránce zobrazí jen na určitém místě jej vhodné také do toho místa vložit, například do tabulky. Skripty, které mají být volány jen jednou a to například pouze při načtení stránky je vhodné vložit do hlavičky HTML souboru, tzv. mezi tag <HEAD></HEAD>. Tam je také vhodné vkládat funkce, které budou volány z více skriptů.

Příklad skriptu, který je vložen do BODY část stránky, skript vypíše jednoduchou hlášku.

<HTML>
<HEAD>
<TITLE>Hlavni stranka</TITLE>
</HEAD>
<BODY>
<SCRIPT LANGUAGE="JavaScript">
document.write("Text vypsany jako skript");
</SCRIPT>
</BODY>
</HTML>

Prohlížeče nepodporující JavaScript

Pokud máte na svých stránkách větší množství skriptů, je vhodné stránku doplnit o upozornění pro prohlížeče nepodporující JavaScript. To zajistíte pomocí tagu <NOSCRIPT></NOSCRIPT>. Nemusím připomínat, že je lepší pokud jsou skripty pouze doplňky na stránce a stránka má stejnou informační hodnotu i bez skriptů (tzv. i když si jí uživatel prohlíží prohlížečem nepodporující JavaScript).

<HTML>
<HEAD>
<TITLE>Vas prohlizec</TITLE>
</HEAD>
<BODY>
<SCRIPT LANGUAGE="JavaScript">
document.write("Pouzivate prohlizec: "+navigator.appName);
</SCRIPT>
<NOSCRIPT>
Pouzivate prohlizec, ktery nepodporuje JavaScript.
</NOSCRIPT>
</BODY>
</HTML>

Použité metody

Ne vždy bude dost místa vysvětlovat všechny funkce, metody a konstanty přímo v textu, proto vždy na konci uvedu stručný seznam nově použitých metod a funkcí. Pokud jste nedočkaví a chcete vědět všechno hned, nabízím vám odkazy, kde se nachází referenční popis jazyka: http://microsoft.com/jscript   a http://msdn.microsoft.com/dhtml.

document.write(text) - na aktuální stránku zapíše text
podporuje: NN 2.0, EI 3.0

document.writeln(text) - na aktuální stránku zapíše text a odřádkuje (stejný efekt - \n)
podporuje: NN 2.0, EI 3.0

navigator.appName - název prohlížeče stránek
podporuje: NN2.0, IE 3.0

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » JavaScript  

 » Rubriky  » Web  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: