XML - DTD (definice typu dokumentu) část první - Builder.cz - Informacni server o programovani

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Web

XML - DTD (definice typu dokumentu) část první

29. ledna 2001, 00.00 | V pořadí třetí díl seriálu o XML a první ze zastavení nad pojmem DTD. Co je to DTD a k čemu je dobré se dočtete v tomto článku.

Vítám vás u dalšího dílu seriálu o XML. Tento a následujících několik dílů seriálu bude věnováno DTD XML dokumentů. Povíme si, co je to DTD, k čemu se používá, jak se zapisuje a slučuje s dokumentem.

DTD (definice typu dokumentu) je nepovinnou součástí XML dokumentů, ale sami poznáte, že jeho používání přináší dost podstatné výhody a ulehčuje práci. DTD je vlastně jakási šablona, podle které se tvoří a kontrolují XML dokumenty. Představme si dvě firmy, spolupracující na jednom projektu, které si mezi sebou vyměňují informace ve formátu XML. Každý technický pracovník vytváří XML soubory s dokumentací o projektu. Je malá pravděpodobnost, že každý tvůrce dokumentace použije stejné názvy elementů a stejné atributy, jako ostatní. Výsledkem bude spousta nepoužitelných XML souborů, protože každý si bude dělat dokumenty podle svého uvážení. Někdo použije pro název firmy element <název_firmy></název_firmy>, někdo <firma></firma> jiný třeba <jméno></jméno>. Nic z toho by se nemuselo stát, kdyby firmy mezi sebou používaly nějaké dohodnuté DTD, kde by byla stanovena pravidla pro tvorbu XML dokumentů a pro jejich logické uspořádání.

Ve světě existuje mnoho standardních DTD požívaných v určitých oborech např. ve zdravotnicví, finančnictví atd. Asi nejznámějším DTD je DocBook, který definuje elementy a atributy vhodné pro značkování technické dokumentace.

Další výhodu přináší DTD programátorům aplikací, které zpracovávají XML dokumenty. Už se nemusí obávat, že jejich program narazí na neočekávaný vstup, se kterým si nedokáže poradit. Dokument nevyhovující požadovanému DTD bude jednoduše vyřazen ze zpracování.

Tvůrcům dokumentů přináší použití DTD možnost kontroly správné struktury dokumentu pomocí parseru (program pro kontrolu správné syntaxe XML dokumentů, může to být buď samostaná aplikace nebo může být součástí internetového prohlížeče např. MS Explorer od verze 5.0 nebo Mozzila ).

A nyní už pojďme k samotné tvorbě DTD. Použití DTD je podmíněno jeho deklarací. Deklararace typu dokumentu (DOCTYPE) se umísťuje na začátek dokumentu hned za XML deklaraci. Deklarace může mít několik tvarů a to podle toho, jak je DTD s dokumentem sloučeno:

1. DTD je přímo součástí XML dokumentu. V tom případě bude deklarace vypadat takto:

<!DOCTYPE "kořenový element" [
   <!-- Samotné DTD -->
   <! ... >
   <! ... >
   ]>

V prvním řádku je uvedeno, že se jedná o DTD dokumentu (DOCTYPE). Za ním je uveden název kořenového elementu, což je element, ve kterém je obsažen celý dokument XML(např. pokud je celý dokument uložen v elementu <článek></článek> bude kořenovým elementem článek). Název elementu se píše bez uvedených uvozovek. Po této deklaraci již následuje samotné DTD( část mezi [ ].Umisťovat celé DTD přímo do dokumentu není příliš výhodné, a proto tu máme ještě druhý způsob. Přímo do dokumentu se vyplatí umístit pouze část DTD, jenž je specifická pro daný dokument.

2. Umístění DTD do externího souboru s příponou .dtd. Takto použité DTD je oproti předchozímu použití daleko výhodnější. Pokud provádíme v DTD změny, stačí změnit jeden soubor a nemusíme změny provádět ve všech ostatních dokumentech. Deklarace při použití tohoto způsobu vypadá následovně:

<!DOCTYPE "kořenový element" SYSTEM "URL souboru s DTD" [
<!-- Zde může být část DTD specifická pouze pro tento dokument-->
<! ... >
<! ... >
]>

Umístění DTD je dáno systémovým identifikátorem, který je určen klíčovým slovem SYSTEM. Za slovem SYSTEM je v uvozovkách uvedena URL adresa dokumentu obsahujícího DTD.

Pro lepší pochopení tématu uvádím obecný příklad celého XML dokumetu s použitím obou možných způsobů vkládání DTD.

<?xml version="1.0" encoding="windows-1250"?>
<!DOCTYPE kořenový_element SYSTEM "..dtd/dtd_dokumentu.dtd" [
<!-- Část DTD specifická pro tento dokument -->
<! ... >
<! ... >
]>

<kořenový_element>
 ostatní elementy dokumentu
</kořenový_element>

Takto by vypadal celý XML dokument s použitím interního i externího DTD.

Tímto příkladem se s vámi loučím a těším se na shledanou u dalšího dílu seriálu o XML, ve kterém budeme pokračovat ve výkladu o DTD.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Web  

 » Rubriky  » HTML  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: