Nokia a Borland se spojují, aby umožnily vývoj aplikací v jazyce Java™ pro bezdrátová zařízení - Builder.cz - Informacni server o programovani

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Tiskové zprávy

Nokia a Borland se spojují, aby umožnily vývoj aplikací v jazyce Java™ pro bezdrátová zařízení

6. června 2001, 00.00 | Nové vývojové prostředí pro platformu J2ME™ je nyní k dispozici pro mobilní telefony podporující Javu

Nové vývojové prostředí pro platformu J2ME™ je nyní k dispozici pro mobilní telefony podporující Javu

SAN FRANCISCO - 4.6.2001 - Společnosti Nokia (NYSE: NOK) a Borland Software Corporation (Nasdaq NM: BORL), globálně vedoucí firmy působící v oblasti mobilních zařízení a implementačních platforem pro elektronický obchod, společně oznámily nové technologické nástroje pro vývoj mobilních aplikací v jazyce Java™. Spolupráce mezi společnostmi Nokia a Borland si klade za cíl podstatně pokročit na poli vývoje aplikací pro mobilní zařízení na normám odpovídajících platformách, které rozšiřují technologii Java i na mobilní zařízení.

Společnosti Borland a Nokia spolupracovaly na vývoji produktu JBuilder™ MobileSet, Nokia Edition - vývojového prostředí odpovídajícího platformě Java 2, Micro Edition (J2ME™), které je plně integrováno s produktem JBuilder 5, vedoucím vývojovým prostředím pro jazyk Java od společnosti Borland tak, aby spojením produktů byla umožněna podpora vývoje pro telefony Nokia se zabudovanou podporou jazyka Java. Produkty JBuilder 5 a JBuilder MobileSet společně obsahují vizuální návrhové nástroje pro tvorbu mobilních aplikací, emulaci a ladění zařízení, stejně tak jako zbylé vlastnosti nabízené vývojovým prostředím produktu JBuilder.

Společným záměrem firem Nokia a Borland je nabídnout tyto nástroje i ostatním výrobcům a umožnit jim tak standardizaci na jediném prostředí pro vývoj a provoz aplikací v jazyce Java. Nástroje jsou ke stažení na web serverech Forum Nokia (www.forum.nokia.com), které využívá více než 400 tisíc vývojářů a na serveru společnosti Borland.

"Je to velmi prosté: mobilní Internet sloučí bohatost obsahu dostupného běžným připojením s pohodlím a výhodami mobilních zařízení. Od mobilního Internetu se bezesporu očekává velmi mnoho", řekl pan Anssi Vanjoki, výkonný viceprezident, Nokia Mobile Phones. "Jsme vedoucími firmami ve svých oborech a naše týmy si brzy uvědomily, že vývojáři potřebují nástroje, které urychlí a usnadní dodávku bezdrátových aplikací na trh. Spoluprací se společností Borland můžeme nabídnout celosvětově nejlepší vývojové prostředí jazyka Java pro mobilní aplikace."

Pan Vanjoki dodal: "Věříme, že trh mobilních aplikací nemá hranic a naše dnešní dohoda, která využívá zkušeností firmy Nokia s bezdrátovými aplikacemi a zkušeností firmy Borland s tvorbou prostředí pro vývoj a provoz aplikací v Javě znamená, že vývojářská komunita může začít s důvěrou začít vytvářet kvalitní, standardizované a zisk přinášející aplikace pro další fázi mobilního Internetu. Vývojáři se mohou soustředit na vývoj působivých aplikací a ztrácet méně času starostmi o specifikách jednotlivých zařízení."

Nokia oznámila své plány uvést na trh mobilní telefony podporující Javu na začátku roku 2001 a zamýšlí distribuovat milióny telefonů na spotřebitelský trh během roku 2002. Telefony se zabudovaným prostředím Javy umožní vývojářům rychle dosáhnout na globální zákaznickou bázi a začít vytvářet příjmy.

"Mobilní a bezdrátová zařízení začínají být rychle zahrnována a využívána v podnikových aplikacích typu e-business", řekl pan Mark Driver, ředitel výzkumu pro Internet a e-business u společnosti Gartner. "Tato menší zařízení začala přebírat role původně vyhrazené tradičním platformám osobních počítačů, ale zároveň dávají nové možnosti, které dosavadní zařízení nemohou poskytnout. Produkty jako Borland JBuilder MobileSet, Nokia Edition povedou k rozšíření mobilních a bezdrátových aplikací běžících na těchto menších zařízeních."

"Nokia je jasně vedoucím výrobcem další vlny inteligentních mobilních zařízení - mobilních telefonů přeměněných na mobilní počítače", řekl prezident a výkonný ředitel společnosti Borland, pan Dale L. Fuller. "Aby bylo možno učinit mobilní Internet skutečně uživatelsky přátelským zážitkem, dalším krokem je pomoci vývojářům na celém světě psát skvělý software. Nokia a Borland mají unikátní šanci dát hlavy dohromady a vytvořit ty nejlepší a nejsnadněji použitelné nástroje pro vývojáře mobilních aplikací."

Technologie Java se účinně vyrovnává s požadavky na mobilitu, které kladou spotřebitelé, poskytovatelé služeb a vývojáři. Java je otevřený standard a robustní platforma vhodná pro masový trh. Je dobrým způsobem, jak implementovat a distribuovat služby rychlým a nenákladným způsobem. Platforma J2ME a MIDP (Mobile Information Device Profile - Profil Mobilního Informačního Zařízení) umožní nasadit to nejlepší z funkčnosti Javy na mobilní zařízení, která mají menší displeje a kapacity napájecích zdrojů oproti osobním počítačům. Platforma J2ME a MIDP dovolí programátorům vytvářet malé a účinné aplikace pro přenosná zařízení, často s opakovaným využitím stávajícího kódu v jazyce Java. Tím se snižují náklady a zároveň je možno vytvářet aplikace pro různá zařízení.

Produkty Borland používá 2,5 milionu vývojářů na celém světě a společnost je uznávaným vedoucím dodavatelem technologií pro vývoj a provoz aplikací. Iniciativa ve vývoji bezdrátových aplikací byla významným zaměřením pro společnost Borland během uplynulých 18 měsíců; začala uvedením produktu JBuilder HandheldExpress™ v červnu roku 2000.

O společnosti Nokia
Nokia je celosvětově vedoucí firmou v oblasti mobilních komunikací. Opírá se o svou zkušenost, inovace, uživatelsky přátelská a bezpečná řešení; společnost se stala vedoucím dodavatelem mobilních telefonů a mobilních, pevných a internetových sítí. Přidáním mobility Internetu vytváří Nokia firmám nové příležitosti a dále obohacuje každodenní život lidí. Nokia je veřejně obchodovanou společností na šesti hlavních burzách. Více se dozvíte na http://www.nokia.com.

O fóru Nokia
Forum Nokia je on-line komunitou pro nezávislé vývojáře vytvářející mobilní aplikace. Registrovaní uživatelé zde mohou najít celou řadu vývojových nástrojů, odborných článků a dalších vývojářských zdrojů. Forum Nokia též poskytuje obchodní příležitosti prostřednictvím vývojářských programů a nabídku na míru šité podpory celé výrobní řady pro ty, které zajímá bližší spolupráce s firmou Nokia. Forum Nokia bylo založeno v roce 1995 a dnes má přes 400 tisíc členů.

O produktu Borland® JBuilder™ 5
JBuilder je aplikační vývojové prostředí společnosti Borland pro rychlou tvorbu obchodních, databázových a distribuovaných aplikací založených na platformě Java 2. Produkt podporuje vývoj v operačním prostředí Windows®, Linux®, Mac® OS X a Solaris™. JBuilder obsahuje silnou podporu normy J2EE (Java 2 Enterprise Edition) a programátoři mohou s jeho pomocí rychle vytvářet spolehlivé a škálovatelné podnikové aplikace v jazyce Java. Vývojáři především využívají výhod průvodců, vizuálních nástrojů a opakovaně použitelných komponent pro tvorbu aplikací typu JavaBeans® a Enterprise JavaBeans™ nezávislých na platformě. Detailní popis vlastností produktu najdete na adrese http://www.borland.cz/pr_jbuilder.html

Borland Software Corporation
Společnost Borland je vedoucím dodavatelem implementačních platforem pro elektronické obchodování (e-business), které jsou navrženy tak, aby zvýšily produktivitu vývojářů a zkrátily čas nutný pro vývoj a odzkoušení podnikových aplikací včetně jejich rychlého uvedení do provozu. Implementační platformy pro elektronické obchodování se skládají ze softwarových produktů, které firmám umožní vyvíjet, provozovat a řídit rozsáhlé distribuované aplikace typu e-business. Borland volí jako dodavatele ty společnosti, které profesionálně vytváří rozsáhlé podnikové aplikace typu e-business, které požadují na implementační platformu nezávislou na dodavateli, která umožní vysokou produktivitu, výkon a dostupnost aplikací a rychlý postup od vývoje k rutinnímu provozu. Společnost byla založena v roce 1983 a má své sídlo ve městě Scotts Valley, Kalifornie, USA. Další informace najdete na http://www.borland.com,  popřípadě http://www.borland.cz.

Borland s.r.o.
Malé náměstí 13, 110 00 Praha 1
tel.: +420 2 2442 3175, fax: +420 2 2142 3186
e-mail:
http://www.borland.cz
http://shop.borland.cz

Tématické zařazení:

 » Tiskové zprávy  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: