Builder.cz - Informacni server o programovani

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Kohonenovy mapy

Seznam témat     Nová odpověď

Přihlásit se     Registrace     Zapomenuté heslo

Re: Kohonenovy mapy

Autor: baldur

18:31:24 28.12.2010

Omlouvám se za prodlevu, nedostal jsem se k tomu dřív.

Ricken: Ano, toho jsem si vědom, ale funkčnost kterou já potřebuji je klasifikace vstupních dat a jejich rozpoznávání (ve spojení s klasickou vícevrstvou sítí pomocí které budu klasifikovat jaká třída je aktivní apod.), ale ne shlukování! Tahle vizualizace kterou já chci je jenom pomůcka pro to, abych věděl jestli a jak sít funguje! Tzn. že dílčí problém který potřebuji vyřešit je jak zobrazit výstupní data z kohonenovi sítě do 2 rozměrů, což ale není hlavní činnost sítě samotné, takže bych to musel řešit leda další sítí což není příliš praktické.

tcesky: pokud nechceš přispět do diskuze něčím konstruktivním, radši nepřispívej vůbec. Vím co chci, to že to ty nechápeš je tvůj problém.

Jak už jsem psal v reakci na uživatele grafnev, můj problém dokáže vyřešit U-matrix případně sammonova projekce. Navíc jsem si vytvořil vlastní metodu, která není sice tolik přesná, ale pro moje účely slouží dokonale. Pokud by někdo měl zájem o popis její funkčnosti, rád ji popíšu, jinak je to ode mne asi všechno.

Citovat příspěvek

Autor: tcesky

16:36:35 18.12.2010

[ital]V prvom rade treba povedat ze kohonenove mapy maju viac vyuziti . To co ty spominas je zhlukovanie do jednotlivytch zhlukov !!! ze na zaciatku mas chaoticku mriezku ktora sa postupne vystiera alebo ze si naklikas mnoziny bodou ktore ti nasledne prostrednictvom algoritmu ucenia najde ich stredy respektive stredy zhlokou kohonenova siet bezpochyby robi ale nema nic solocne zo zmensovanim viacrozmernych priestorov. Tak aby som ta uviedol na spravnu mieru ze kohonen dokaze zmensovat priestory ale musis sa zamerat na spravnu vec lebo kohonen ako taky ma viac vyuziti aj ked musim povedat ze tie veci co kohonen dokaze su viac menej v praxi nepouzitelne [/ital]

Bingo! Nejdrive presvedcime balduru, ze nechtela mapu zobrazit ale ze chtela mapou zmensovat jeji dimenze. Kdyz s tim bude souhlasit, tak se ji vysmejeme, ze to nejde.

Zdravim

TC

Citovat příspěvek

Autor: Ricken

16:08:22 18.12.2010

V prvom rade treba povedat ze kohonenove mapy maju viac vyuziti . To co ty spominas je zhlukovanie do jednotlivytch zhlukov !!! ze na zaciatku mas chaoticku mriezku ktora sa postupne vystiera alebo ze si naklikas mnoziny bodou ktore ti nasledne prostrednictvom algoritmu ucenia najde ich stredy respektive stredy zhlokou kohonenova siet bezpochyby robi ale nema nic solocne zo zmensovanim viacrozmernych priestorov. Tak aby som ta uviedol na spravnu mieru ze kohonen dokaze zmensovat priestory ale musis sa zamerat na spravnu vec lebo kohonen ako taky ma viac vyuziti aj ked musim povedat ze tie veci co kohonen dokaze su viac menej v praxi nepouzitelne

Citovat příspěvek

16:59:30 08.12.2010

[ital]To co potřebuji je postup fungující na jakýkoliv počet dimenzí [/ital]

Tak to jsi dosti narocny. Jenom jestli to neni priznakem toho, ze vlastne nevis co chces zobrazovat.

Zdravim

TC

Citovat příspěvek

16:55:08 08.12.2010

grafnev: Ano i na Unified Distance Matrix jsem narazil, a i když to je trochu jiný výstup než bych potřeboval tak jak jste psal, odkázalo mě to na jiné zdroje, ze kterých jsem možná došel k adekvátnímu řešení. Ale počkám až budu mít funkční program abych si to ověřil.

tcesky: Ano jistě, ale 3D není 11D! To co potřebuji je postup fungující na jakýkoliv počet dimenzí, 3D prostor se dá zobrazit bez jakékoliv transformace stejně jako 2D.

Citovat příspěvek

Autor: grafnev

9:26:16 08.12.2010

Muj dotaz, je zda ctete ty veci poradne?

V odkazu od TC je:
This may be visualized by a U-Matrix (Euclidean distance between weight vectors of neighboring cells) of the SOM.

Odkud je odkaz na toto:
The U-Matrix (Unified Distance Matrix) is a representation of a self organizing map (SOM) where the Euclidean distance between the codebook vector of the neighboring neurons is depicted in a gray scale image. It is used to visualize the data in a high dimensional space on a 2-D image.[1]

Odtud jiz lze pouzit google na "Unified distance matrix" jestli to neni uplne presne to co potrebujete tak si dovoluji predpokladat, ze pri cteni informaci o tomto tematu mate velkou sanci narazit i na jine metody vizualizace.

Citovat příspěvek

22:22:43 07.12.2010

[ital] Potřeboval bych vlastně znát jen jedinou věc - jak převést vícerozměrná data do dvou dimenzí. [/ital]

versus

[ital]No na wikipedii jsem vážně už taky narazil [/ital]

Na wikipedii ve zminenem odkazu jsou trirozmerne Kohonenovy zobrazeny ve 2D.

Nad tim zustava stat

Zdravim

TC

Citovat příspěvek

22:16:17 07.12.2010

No na wikipedii jsem vážně už taky narazil ;) ale stále tam není odpověď na moji otázku. Ale jinak jsem možná už našel tip jak to vyřešit, takže jestli se to povede tak to sem ještě napíšu

Citovat příspěvek

8:56:47 03.12.2010

http://en.wikipedia.org/wiki/Self-organizing_map je ve 2D

TC

Citovat příspěvek

22:29:41 02.12.2010

No to je právě ono, jak vizualizovat ty data do 2D. Vím že to závisí do jisté míry na úloze, ale jde mi o jakýkoliv způsob jak by to šlo udělat, už jsem to zkoušel různými metodami co mě napadly, ale zatím bez výsledku. Jde mi o to že mám třeba 25 neuronů o 25 vahách, tzn. 25rozměrný prostor zobrazit do 2D a s tím si opravdu vůbec nevím rady.

A tu stránku co jsem psal jsem uváděl jenom kvůli appletu, který demonstruje to co potřebuji - vizualizaci ve 2D.

Potřeboval bych vlastně znát jen jedinou věc - jak převést vícerozměrná data do dvou dimenzí. Nenašel by se někdo, kdo by věděl jak to udělat? Není ani potřeba nic ultrapřesného, stačí jen zhruba abych měl představu jestli ta sít vůbec pracuje a jakým způsobem.

Citovat příspěvek

22:28:00 28.11.2010

Citace:
[ital]Pro jednodušší kontrolu a přehlednější dohled nad učením mapy se využívá grafického
zobrazení shluků, které vyjadřuje prostorové vztahy mezi neurony v prostoru vah. V diagramu
jsou váhové vektory (=neurony) zobrazeny jako černé body v dvojdimenzionálním prostoru,
které zároveň tvoří centra shluků. Černé čáry představují přímky spojující váhové vektory
sousedních neuronů. Na obrázku 4. je ukázaná změna "pozice" neuronu před a po adaptaci
vah na vstupní vektor (zelený bod). Na obrázku 5. jsou pak uvedeny příklady diagramů
shluků naučené mapy maticové a vektorové struktury uspořádání neuronů. Správné naučení
představuje rovnoměrné rozprostření vzájemně propojených bodů po celé ploše, která
popisuje vstupní datový prostor, v němž jsou vstupní vektory dat rovnoměrně rozloženy.[/ital]

Myslím si, že tam odpověď je:
musíš vymyslet jak vizualizovat ten problém do 2D prostoru ... pak tam zobrazíš vstupní datový prostor a souřadnice neuronů podle jejich vah. Jak tu vizualizaci provést závisí na úloze ... na té stránce co jsi psal není vůbec nic o tom co vlastně ta síť dělá.

Citovat příspěvek

15:35:54 27.11.2010

No jo, jenže kdyby sis to místo osočování přečetl, tak by jsi zjistil že v tomhle článku, který jsem mimochodem už četl, není odpověď na to, co jsem se ptal.

Citovat příspěvek

19:14:01 03.11.2010

Nevim jakym zpusobem hledate ale prvni odkaz v googlu na "kohonenovy mapy" je:
http://www.kiv.zcu.cz/studies/predmety/uir/NS/Samouc_NN2.pdf (strana 4) ...

Citovat příspěvek

15:58:24 01.11.2010

Díky, ale tyhle dokumenty už jsem si pročítal. Našel jsem i hodně jiných, ale nikde jsem nenašel odpověď tady na tuhle konkrétní otázku... Možná že tam někde je a jenom to nechápu, ale myslím že bych si toho všimnul. Snažím se najít nejlépe někoho, kdo už něco podobného implementoval a dokázal by mi konkrétně říct jak to udělal...

Citovat příspěvek

15:56:18 01.11.2010

Díky, ale tyhle dokumenty už jsem si pročítal. Našel jsem i hodně jiných, ale nikde jsem nenašel odpověď tady na tuhle konkrétní otázku :S možná že tam někde je a jenom to nechápu, ale myslím že bych si toho všimnul. Snažím se najít nejlépe někoho, kdo už něco podobného implementoval a dokázal by mi konkrétně říct jak to udělal...

Citovat příspěvek

Autor: peta1

15:39:30 01.11.2010

google = priklady Kohonenovy mapy
Link na VUT, co to naslo mi prijde jako hodne pravdepodobny pro mozne reseni
http://www.fit.vutbr.cz/~spanel/segmentace/
To same cuni.cz
http://www.ms.mff.cuni.cz/~kopecky/vyuka/dis/html/siframes.html
Snad ti to pomuze. Vic o tom nevim, jen umim hledat :)

Citovat příspěvek

Kohonenovy mapy

14:23:21 01.11.2010

Zdravím,
potřebuju naprogramovat program reprezentujícíc fungování neuronových sítí a v tomto případě konkrétně kohonenových map. Ohledně teorie chápu myslím všechno až na jediné - všude se setkávám s obrázkem/animací, jak se rozbaluje nejprve chaotická mřížka do čtvercové struktury, jako např. zde: http://www.generation5.org/jdk/demos/kohonenApplet.html
Nedokázal by mi někdo vysvětlit odkud se berou souřadnice pro ty jednotlivé body (což jsou v podstatě jednotlivé neurony v síti)? Nikde k tomuto nenacházím vysvětlení.

Díky!

Citovat příspěvek

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: