Allegro - Instalace a konfigurace (7. díl) - Builder.cz - Informacni server o programovani

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:C/C++

Allegro - Instalace a konfigurace (7. díl)

6. února 2002, 00.00 | V prvním díle jsme si ukázali jak se Allegro používá, ale co když ho ještě nemáte nainstalované? A proto je tu tento díl, který nám provede od začátku do konce instalací Allegra poslední verze v době psaní tohoto článku.

Na úvod


I když už umíme leccos pod Allegrem naprogramovat, tak přesto někteří co by chtěli něco naprogramovat mají problémy s instalací ( jako jsem měl kdysi i já ). A proto přináším nyní kompletní návod jak nainstalovat Allegro ( konkrétně verzi 4.0 ) pod DJGPP, což je 32 bitový extender pod DOS, který používá chráněný mód procesoru a pod Visual C++, což je překladač včetně vývojového prostředí z dílem Microsoftu.

DJGPP


Předpokládám, že máte nainstalován překladač DJGPP a stáhnuté příslušné soubory ke knihovně Allegro. Jestli ne tak DJGPP naleznete na adrese http://www.delorie.com a Allegro na adrese http://www.talula.demon.co.uk/allegro/.

A nyní k instalaci již samotného Allegra.
Předpokládám, že máte DJGPP nainstalované v adresáři C:\DJGPP a samotné Allegro rozbalíte do adresáře C:\DJGPP\ALLEGRO. Nyní se přepněte do tohoto adresáře a spusťte soubor fix.bat s parametrem djgpp (pozor musíte to opravdu napsat malými písmeny). Pro ukázku tedy: fix.bat djgpp. Tento příkaz Vám nakonfiguruje instalaci Allegra k použití pro DJGPP.

Dále zadejte na příkazovou řádku ( pořád jsme ve stejném adresáři ) příkaz make, který nám zkompiluje zdrojové soubory Allegra. Trvá to  i na rychlejších strojích poněkud dlouho, tak nemějte strach, že Vám to třeba formátuje disk ;-).

Po dokončení Nás Allegro samo vyzve abychom napsali příkaz make install a tedy nainstalovali Allegro do překladače DJGPP. Respektive se pouze zkopírují soubory .lib ( tedy knihovna ) a .h ( hlavičkový soubor ) z Allegra do adresářů v DJGPP.

A máme Allegro nainstalováno. Pokud Vás zajímá jak pomocí DJGPP překládat zdrojové soubory anebo využít nástroj RHIDE přejděte sem.

Visual C++


Co už není tak jednoduché. Tedy princip je stejný, ale můžou se objevit velmi nečekané problémy, které opravdu nepotěší a proto se s tím nyní seznámíme blíže hezky popořadě.

Opět musíme nějak rozbalit archív Allegra. To záleží na Vás já ho mám např. v adresáři C:\ALLEGRO. Jako první po nainstalování pustíme opět soubor fix.bat, ale tentokrát s parametrem msvc, což pochází ze slov MicroSoft Visual C++. No a postup je stejný jako u DJGPP a tedy poté napíšeme make na příkazovou řádku. 

A zde se nám můžou vyskytnout problémy tohoto typu: Your MSVCDIR or MSDEVDIR environment variable is not set!

To znamená, že nemáte nastavené příslušné proměnné, které v sobě nesou cestu k MSVC. K tomu je v adresáři kde máme nainstalované Vaše VC++ a ještě v podadresáři BIN soubor VCVARS32.bat a ten je potřeba spustit, protože Vám ty dvě proměnné nastaví. Přitom ale můžou nastav další problémy a to: Nedostatek místa v tabulce systémových proměnných....

Tabulka se dá zvětšit příkazem command /e:32000 ( kde číslo musím být v rozmezí 256-32768 ). Po tomto příkazu spusťte opět soubor VCVARS32.bat a mělo by být vše v pořádku. Při všech těchto konzolových operacích je nutné abyste to prováděli v jednom okně DOSu nebo příkazové řádky!

A poté spusťte make a ještě poté make install, který vše zkopíruje jako tomu bylo i u DJGPP a máte Allegro nainstalované. A ještě opakuji: Je nesmírně důležité, abyste všechny výše jmenované akce prováděli v jednom okně příkazového řádku!!!

Nastavení ve Visual C++
Klepněte na položku Tools->Options... a zvolte kartu Directories. V této kartě vyberte Include files v položce s názvem Show Directories For:. A podle obrázku níže si nastavte cestu k hlavičkovým souborům. 


To samé platí i pro položku Library files, kterou si nastavíte cesty ke knihovnám.

Nyní si ukážeme nový projekt
Vytvořte nový projekt. Pokud nevíte jak můžete se podívat na seriál o Win API, který vychází zde na Builderu. Po vytvoření nového projektu klikněte na Project->Settings nebo stiskněte ALT + F7. Vyberte kartu Link a do řádku s názvem Object/library modules přidejte soubor alleg.lib. K vaším spustitelným programům potřebujete přidat soubor alleg.dll, pokud ho již nemáte v adresáři WINDOWS\SYSTEM.

A nyní se již můžete pustit do samotného programování her...


Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » C/C++  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: