C++ Builder vývojové prostředí 1. a 2. díl (David Matoušek) - Builder.cz - Informacni server o programovani

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:C/C++

C++ Builder vývojové prostředí 1. a 2. díl (David Matoušek)

15. listopadu 2001, 00.00 | Nedávno se v knihkupectví objevila nová publikace nazvaná C++ Builder vývojové prostředí (BEN) od Davida Matouška. Zde je recenze na obě knihy.

Není to dlouho, co se nám čas přehoupl do zimní poloviny. "Noce máme delší a dne je pomálu". Proto nezbývá než natáhnout tepláky, obout zánovní papuče a v tento mrazivý čas zalézt za čerstvě vyhřátou pec. A ještě než sníh pokryje kopce za městem, tak kromě surfování a pročítání BUILDERU můžete sáhnout po nějaké pěkné knížce. Jestli si vyberete literaturu krásnou, sci-fi nebo detektivku nechám na vás. Ale jelikož se nacházíme na internetovém periodiku výhradně zaměřeném na programování i můj typ na knihu tedy nebude jiný.

Nedávno se v knihkupectví objevila nová publikace nazvaná C++ Builder vývojové prostředí (BEN) od Davida Matouška. Jde již o druhý díl, a tak se pojďme na tuto sérii podívat zblízka.

Díl první

První publikace vyšla již před dvěma roky a uvádí nás krůček po krůčku do tajů Borlandovského prostředí C++ Builder. Podle mého názoru je tento první díl spíše určen pro začátečníky a středně pokročilé programátory. V prvních kapitolách nás autor seznamuje se základními pojmy vizuálního programování a snaží se nám přiblížit celé prostředí, abychom se lépe zorientovali, protože C++ Builder má spoustu roztodivných hejblátek, tlačítek a okýnek. Toto úvodní seznámení autor zakončuje jednoduchým programem. V dalších kapitolách se zabývá vybranými funkcemi WinAPI jako MessageBox, SendMessage a nebo ReadFile. Pak již přichází čas na popis jednotlivých vizuálních a nevizuálních komponent. Vše je uspořádáno podle jednotlivých záložek s komponentami. Namátkou najdete zde spoustu užitečných typů, jak kreslit do listboxu nebo jak obsloužit Drag&Drop atd. Z výčtu komponent nesmím zapomenout jednotlivé dialogy TColorDialog, TOpenDialog, TPrintDialog. A také se dozvíte, že každá aplikace je popsána třídou TApplication, a každý formulář třídou TForm. Ke každému programu samozřejmě patří i zdroje (resource) a příslušný soubor ini.

V knize najdete, ale i mnoho dalšího. Jako velmi zdařilé považuji popisy tříd jako AnsiString pro práci s řetězci a nevyhnete se ani abstraktním třídám TStrings a práci se seznamy TList a TStringList.

A pokud ještě nemáte dost, naučíte se, jak naprogramovat velmi jednoduché komponenty. S tím souvisí také vytváření nových vlastnosti a události , aby se dali používat v objekt inspektoru.

Příznivci databází si také užijí svoje, protože jedna s posledních kapitol se věnuje právě BDE, Borlandskému databázovému enginu.
Na závěr autor shrnuje v poslední kapitole novinky posledních verzí C++ Builderu.
Tím je obsah prvního dílu vyčerpán.

Díl druhý

Před pár dny jsem dostal do ruky druhý díl. Takže se s vámi podělím o první dojmy.
Kniha dále prohlubuje již dříve nastíněná témata a seznamuje nás s pokročilými rysy vývojového prostředí C++ Builderu 5.0. Autor detailně rozebírá různé programátorské techniky a často se opírá o nejrůznější API funkce. Jde již trochu do tuhého. Podívejme se podrobněji, co v této knížce najdete.

V první kapitole se povídá o základech práce s metasoubory (WMF) přes prostředky C++ Builderu, využíváním tříd TMetaFile, TMetaFileCanvas. Další kapitola probírá ukládání vlastností komponent do konfiguračního streamu. To je důležité, když chceme uložit složitější struktury do souboru DFM . Třetí kapitola se zabývá dokonalejší práci se zdroji (resources) s použitím programu Resource Workshop. Popisuje třídu TResourceStream, jak dělat animované kurzory. Následující kapitola je věnovaná problému skrolování a posuvníkům s třídou TControlScrollBar, která zobrazuje a řídí vertikální a horizontální scrollbar.

Autor se v knize hlouběji zaměřuje na zpravování zpráv uvnitř C++ Builderu, to je důležité při programování komponent.
Na to navazuje problematikou systémových registrů, jak číst a zapisovat do registru přes třídy TRegistry a TRegInitFile.
V prvním díle byla probírána také práce se schránkou, zde v sedmé kapitole není na schránku opomenuto, rozebírá se zde pokročilejší práce , jak číst nejrůznější data ze schránky (obrázky, texty... atd.).Také se poučíte, jaké zprávy se zasílají přes schránku. Další kapitola je nazvána Regiony a cesty čar. Rozebírá méně známé, ale zajímavé funkce WinAPI pro vytváření neobvyklých grafických útvarů. A to věřte, stojí za to. A u WinAPI zůstanete i nadále, jde o mapování souřadnic DC (kontextu zařízení).
V knize je opravdu velká část věnována grafice a zobrazování přes WinAPI a nesmí zde chybět krátké povídání o fontech.
A od fontů plynule přejdete k paletám barev, naučíte se míchat barvy a spolupracovat s 256 barevnými módy.

Když se prokousáte všemi grafickými finesami a fintami čeká vás bonbónek v podobě ilustračního příkladu - spořič obrazovky.
Dalším tématem je komponenta RichEdit a její možnosti. Dozvíte se, jak dokonaleji pracovat s formátem RTF a jak udělat lepší editor, aby zobrazoval OLE objekty v dokumentech.

Ve finále autor probírá základy OpenGL. Seznámí vás se základními pojmy z této knihovny a naučí vás rýsovat základní geometrické útvary, texturovat ... atd.
Poslední kapitoly jsou věnovány komunikaci přes sériový port. A na závěr autor shrnuje novinky poslední verze C++ Builder 5.0 a možnosti některých užitečných ActiveX prvků.

Závěr, hodnocení

Obě knížky jsou k prasknutí nabyté spoustou informací. Jak již jsem říkal první díl je určen spíše začátečníkům a autor zde vysvětluje do detailu každý krok svého počínání. V díle druhém vysvětlujících slov ubylo a jsou zde naopak vidět spíše činy. Hromady kódu, v některých kapitolách dosti stručně okomentované. Důležité je zmínit, že autor se velmi často odkazuje na díl první. Vysvětlované postupy jsou probrány hodně do hloubky a autor popisuje, jak náročnější cestou (při programování), dosáhnout lepších výsledku. Série obou knih je velmi zdařilá a mohu ji jen doporučit.

C++ Builder vývojové prostředí
David Matoušek
nakladatelství BEN
cena 599 Kč

C++ Builder vývojové prostředí 2.díl
určeno pro verze 4.0 a 5.0
David Matoušek
nakladatelství BEN
cena 599 Kč


Tématické zařazení:

 » Rubriky  » C/C++  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: