Genesis3D - kvalitní 3D Engine zadarmo - Builder.cz - Informacni server o programovani

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:C/C++

Genesis3D - kvalitní 3D Engine zadarmo

genesis

3. května 2002, 00.00 | Jak na profesionální hru zadarmo ? Genesis3D Vám v tom pomůže.

Jak to začalo ?

Genesis o kterém se budeme v tomto článku bavit, nemá nic společného s Philem Collinsem ani se stejnojmennou kapelou. Jedná se totiž o open source 3D engine pro vývoj her. Produkt vyvinula firma Eclipse Entertainment a později byl engine "spojen" s enginem společnosti Wild Tangent s názvem Jet3D. Když Wild Tangent odkoupila Eclipse, byla na světě právě dokončená verze Genesis 2.0 a pan David Stafford se postaral o prodloužení licence jako Open Source (za což mu neskonalé díky).

Genesis3D Classic a Destiny3D

Co je Genesis3D Classic a Destiny3D ? Před nejakou dobou započal Mark O'Hara projekt, vycházející z Genesis3D. V projektu šlo o "pročištění" kódu, opravu známých chyb, přidání několika nových funkcí a úpravu pro větší uživatelskou přítulnost. V průběhu úprav se ovšem provedlo tolik změn, že se tým programátorů, pracujících na projektu rozhodlo přejmenovat Genesis3D Classic na Destiny3D . Z původního kódu nezůstalo téměř nic.

Destiny kvalitou samozřejmě Genesis převyšuje, protože se bývalá společnost Eclipse již jeho vývojem nezabývá několik let. Nicměně se pořád mění a zdokonaluje, protože na kódu pracuje spousta amatérských i profesionálních programátorů z celého světa (toť nesporná výhoda Open source).

Co všechno to umí ?

Genesis je plnohodnotný 3D engine a je "šitý" na tradiční doomovky. Má svůj editor map (World editor), editor na vytváření postav (actor editor) a editor k vytváření různých objektů. Samozřejmostí je, že lze vytvořené objekty nebo postavy přidat přímo do mapy. Podpora světel a kamer je v podobných enginech neodmyslitelnou součástí a ani zde samozřejmě nechybí. Engine v nejnovější edici podporuje práci s obrázky ve formátech BMP a JPG (předešlá verze uměla pouze BMP) a zvukové formáty WAV a MID. Výhodou Open source je, že jsem si mohl bez větsích problémů "implementovat" i možnost přehrávání MP3.

Editor map (World editor)

Editor je sice jednoduchý, nicméně v něm lze vytvořit vše potřebné. Ovládání je trochu chaotické a vyžaduje velikou trpělivost, ale pokud si na něj člověk zvykne, tak mu problémy nedělá. Chce to jen čas. Je kompletně vytvořený ve Visual C++ a samozřejmě jsou k dispozici kompletní zdrojové kódy, takže si je může každý upravit k obrazu svému, nebo si může vytvořit svůj vlastní editor (vhodné zejména přímo do hry).

Editor postav (Actor editor)

Vlastně to není editor, ale pouze program na "kompletaci" postavy a uložení do formátu, používaného v enginu samém. Asi se teď ptáte, jak lze tedy postavu vytvořit ? Odpověď možná již tušíte ... musíte si vlastní postavu vytvořit v některém z podporovaných 3D programů :
Milkshape3D
3D Studio Max
Truespace

Editor objektů

Je to v podstatě stejné jako v předchozím případě, jen s tím rozdílem, že pro animované objekty podporuje navíc program Master v8.

Licence

Pokud chcete engine používat zdarma, nikdo Vám v tom nebude bránit, ale musíte splnit následující podmínky :

- pokud nějakým způsobem změníte vlastní kód enginu, musíte jej dát k dispozici
- při spuštění Vaší hry se musí zobrazit logo Genesis
- v žádném případě nesmíte toto logo bez zaplacení odstranit (i když to není žádný problém)

Samozřejmě je možné engine zakoupit a poté není nutné dodržovat výše daná pravidla, ale upřímně ... kdo má0 10 000 $ na vyhození :)).


Pojede mi to vůbec ?

Určitě :). Genesis není příliš náročný na systém a pro svůj chod vyžeduje počítač Pentium 166 a DirectX nejméně verze 6.
Samozřejmá je i podpora softwarového renderování (má cenu se zmiňovat o hardwarovém? :)).
Genesis můžete použít v několika programových prostředích, mezi která patří samozřejmě Visual C++ 6, ale i Borland C++ a Delphi s Visual Basicem nejsou vyjimkou. Osobně jsem tedy ještě neviděl funkční projekt v jiném prostředí než VC, ale když to "stvořitel" tvrdí :).

Na závěr několik obrázků z hry vytvořené v Genesis3D (zdrojem obrázků je oficiální stránka Genesis3D)


Tématické zařazení:

 » Rubriky  » C/C++  

 » Rubriky  » Software  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: