Free Pascal Editor - Builder.cz - Informacni server o programovani

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Delphi

Free Pascal Editor

17. července 2001, 00.00 | Pokud budete trochu víc pracovat s Free Pascalem, po čase zjisttíte, že vám v něm chybí jedna podstatná věc - slušný programátorský editor. Nyní máte možnost si o jednom takovém přečíst.

Pokud budete trochu víc pracovat s Free Pascalem, po čase zjistíte, že vám v něm chybí jedna podstatná věc - slušný programátorský editor. Přiznám se, že i já jsem své první pokusy s FPC realizoval v Poznámkovém bloku, případně jsem používal editor v Delphi s příkazovým řádkem spuštěným "po boku" (tam jsem zadával kompilační příkazy). No ale pak jsem narazil na editor, o kterém dnes budu psát - Free Pasal Editor (zkráceně FPE).

Přostředí FPE

Co to je?

FPE je programátorský editor určený jen a pouze pro psaní programů ve Free Pascalu. Není to tedy případ multifunkčního editoru zvládajícího desítky jazyků a programů - a nejspíš je to jen dobře. Jak je vidět z obrázků, editor je určen pro prostředí Windows, takže ostatní platformy podporované Free Pascalem mají smůlu :-(

Celý editor je napsaný v Delphi (což má celkem logiku, když jde o editor Pascalu) a jelikož je šířen pod licencí GPL, jsou v instalaci volitelně zahrnuty i zdrojové soubory. Kdo tedy chce, může se podívat, jak je to celé vevnitř udělané a popřípadě si editor i doupravit.

Instalace

Instalace editoru probíhá úplně standardně, tzn. známým průvodcem. Po nainstalovaní vám ubude (v případě maximální instalace) asi 6 MB diskového prostoru, což je dnes celkem zanedbatelné množství. Pozitivní vlastností je, že editor si po instalaci ihned sám najde na disku kompilátor FPC a nastaví si cestu k němu - nemusíte se tedy touto konfigurační procedurou nijak zabývat.

Prostředí

Přirozeně největší část obrazovky programu zabírá pole pro editaci textu. Je tvořeno komponentou SynEdit, z čehož také vyplývají jeho některé vlastnosti - je velmi podobný Delphi, umí samozřejmě obarvovat syntaxi Pascalu, lze měnit písmo, zobrazit čísla řádků, měnit režim přepis/vkládání atd. Užitečnou funkcí (převzatou z Delphi) jsou code templates, tedy doplnění kódu ze šablony po stisku Ctrl+J. FPE umožňuje otevírat víc souborů najednou a přepínat mezi nimi pomocí záložek. Když to vezmu kolem a kolem, tak vlastně nevím, co editoru jako takovému vytknout - prostě perfektně vyhovuje svému účelu.

Ve spodní části je message window, čili okno pro zobrazování zpráv. FPE totiž při kompilaci funguje tak, že spustí kompilátor Free Pascalu (soubor ppc386.exe) a zachytí jeho výstup, který profiltruje a zobrazí v okně. Pokud žádné chyby nenajde, normálně pak spustí zkompilovaný program. FPE disponuje i možností zobrazit v message window kompletní výstup kompilátoru (bez filtrace) - stačí přepnout na záložku All.

Nalevo se nachází project manager a code explorer. O project manageru si povíme za chvíli, code explorer je opět nápodoba takřka stejné "vymoženosti" v Delphi. Zobrazuje tedy hierarchický strom procedur, proměnných, konstant a použitých unit nalezených v právě upravovaném zdrojovém souboru. Po dvojkliku na libovolnou položku pak budete přesunuti na příslušnou část kódu.

Úplně nahoře pak leží menu a toolbar. Podrobně je popisovat je je ztráta času a podceňování inteligence čtenáře - takže jen stručně: Na toolbaru jsou dostupné všechny základní funkce pedevším pro práci se soubory, schránkou a kompilaci programu; a ty méně používané "features" si můžete dohledat v poměrně bohatém menu.

Další možnosti editoru

Jednou z velice užitečných vlastností FPE jsou projekty. Tak je chápána skupina souborů tvořících dohromady jeden celek - program. FPE umožňuje (pomocí již zmiňovaného project manageru) projekt "obhospodařovat" - tedy především přidávat a odebírat či rovnou mazat soubory.

Užitečnou možností jsou šablony základních projektů. Když zadáte File|New.., objeví se okno, kde si můžete zvolit mezi konzolovou, GUI či DOSovskou aplikací, knihovnou DLL, novou unitou či prostým textovým souborem. Ve většině případů pak zadáte adresář pro projekt a FPE vytvoří kostru základních souborů, kterou můžete dále upravovat.

FPE disponuje bohatým nastavením možností prostředí i kompilátoru. Zatímco prostředí se upravuje globálně pro celý program, možnosti kompilátoru jsou nastavitelné na úrovni projektu - každý projekt tedy můžete nastavit jinak. Příjemné je, že vše se odehrává graficky, takže si nemusíte pamatovat všechny přepínače a parametry, které je nutné kompilátoru předat. Nastavení lze samozřejmě načítat i uložit z/do souboru.

Podle mě trochu zbytečnou možností je nahrávání maker. Tato funkce je totiž omezena jen na editaci textu (nikoliv příkazy z menu apod.), takže si můžete nahrát třeba často používanou sekvenci i deklaraci. Podstatná nevýhoda je omezení počet maker na jedno! Jakmile nahrajete nové, staré se smaže. Podle mě je v tomto případě jednodušší použít schránku (i když jsou případy - třeba mazání textu - kde to nelze). Celkově je ale tato funkce hodně nedotažená.

Naopak funkcí, která se docela hodí, je kopírování do schránky ve formátu RTF a HTML. Využití se najde především při tvorbě dokumentace (a v mém případě i pro ukázky k článkům pro Builder :-).

Co dodat?

FPE je rozhodně dobrý editor, pro Free Pascal nejspíš neseženete nic lepšího. Vyniká snadností použití a celkem logickou koncepcí všech funkci, která ale trochu postrádá originální nápady, protože prakticky ve všem imituje Delphi. Ale jelikož Delphi mají IDE špičkové úrovně, jeho částečným napodobováním se nedá nic zkazit.

FPE se dá použít i k jiným účelům, než programování ve Free Pascalu. Já osobně jsem ho používal i k editaci JavaScriptů a VRML souborů místo Poznámkového bloku - prostě jeho Delphi-like editor mi vyhovuje o mnoho víc.

Celkově tento editor nelze než jednoznačně doporučit pro programování ve Free Pascalu. A i programátoři nepoužívající Free Pascal by si ho mohli alespoň vyzkoušet - možná najdete i jiné využití. Stáhnout si ho můžete odsud.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Delphi  

 » Rubriky  » Windows  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: