Ikonka na liště - Builder.cz - Informacni server o programovani

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Delphi

Ikonka na liště

14. září 1998, 00.00 | Tip jak v Delphi vytvořit program s ikonkou na informační liště. Download komponenty a ukázkového programu.

spam_email('.cz', '@', 'mbox.vol', 'softda');

Informační pruh úloh je část nástrojové lišty aplikací pracovní plochy (taskbaru), ve které bývá zobrazen aktuální čas a další informační ikonky jako například ikona tiskárny, která informuje o probíhajícím tisku nebo ikona obálky, která informuje o nově doručené zprávě. Každý z nás se také určitě již někdy setkal s aplikací, jejíž spuštění se projeví pouhým zobrazením ikony v informačním pruhu úloh. Taková aplikace se provádí pouze na pozadí (antivirové aplikace), její běh je vyžadován jinou aplikací (databázové servery), nebo má pouze informativní účel atd. Uživatel takové aplikace používá jen velmi zřídka, proto není vhodné aby měla normální tlačítko na taskbaru jako všechny běžné aplikace.

V tomto článku se pokusím nastínit vývoj takové aplikace pod Delphi za pomocí mé vlastní komponenty TTryIcon. Komponenta i ukázková aplikace je vytvořena a testována pod Delphi 3, Windows 95, NT. Ukázková aplikace nevyžaduje pro svůj běh, žádné další knihovny. Před použitím ukázkového projektu v Delphi by jste však měli mít nainstalovanou komponentu TTryIcon.

Ukázkovou aplikaci jsem vytvořil na základě nejčastějších dotazů. Při spuštění aplikace nebude zobrazeno žádné okno ani normální tlačítko na taskbaru, ale zobrazí se pouze ikonka v informačním pruhu úloh. Kliknutím na ikonku zobrazíte menu. Příkaz [Zobrazit] zobrazí okno aplikace. Příkaz [Konec] ukončí aplikaci. Zobrazené okno můžete skrýt kliknutím na křížek v pravém horním rohu, který za normálních okolností způsobí ukončení aplikace. Tady však způsobí pouze skrytí okna.

Protože aplikace nemá normální tlačítko na taskbaru, je vhodné zamezit minimalizaci hlavního okna zrušením biMinimze ve vlastnosti BorderIcons. Po spuštění aplikace se také toto okno nesmí zobrazit, proto je třeba nastavit u formuláře vlastnost Visible na False a před řádek Application.Run, ve zdrojovém souboru projektu, vložit řádek Application.ShowMainForm := False. Vlastnost TaskHide komponenty TTryIcon určuje zda má být skryto normální tlačítko aplikace na taskbaru (v tomto případě True). Jednu komponentu TPopupMenu jsem nastavil do vlastnosti PopupLeft i PopupRight, čímž bude zobrazeno na levé i pravé tlačítko stejné menu. Některé záludnosti ve zdrojovém kódu jsou vysvětleny pomocí poznámek přímo ve zdrojových souborech.

Download
TryIcon.zip (13 kB)

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Delphi  

 » Rubriky  » Windows  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: