Sada Komponent 1st Class 2000 - Builder.cz - Informacni server o programovani

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Delphi

Sada Komponent 1st Class 2000

8. listopadu 2001, 00.00 | Nic není dokonalé. A tak není divu, že klasické komponenty Delphi jsou vzorem pro vývojáře, kteří se snaží o jejich vylepšení a dotažení k dokonalosti. Asi nejlépe se to povedlo sadě visuálních komponent - 1st Class 2000. Přečtěte si, co všechno dokáží!

Úvod

    Nedávno mi poštou přišel britský časopis Delphi - Informant magazine a když jsem ho pročítal, tak mě zaujala jedna reklama na sadu komponent pro Delphi a C++ Builder. Na komponenty 1st Class 3000. Jakmile jsem se dostal k internetu, tak jsem zabrousil, na webovou stránku výrobce těchto komponent a to na www.woll2woll.com a stáhnul si trial verzi sady 1st Class 2000. Proč jen verzi 2000, když už je k dispozici třítisícová verze? Protože posledně jmenovaná je dostupná jen za velmi tučný peníz. Komponenty se mi velice líbili a tak jsem se rozhodl napsat o nich tento článek.

Balení

    Na webu Woll2woll je k dispozici instalační soubor, který za vás provede veškerou konfiguraci a po instalaci už můžete s komponentami bez problémů pracovat. Sada 2000 obsahuje 14 visuálních komponent. V článku budu postupně probírat jednotlivé komponenty a upozorním vás na (alespoň podle mně) zajímavé vlastnosti komponent. K sadě je přiloženo velké množství demo aplikací, které poukazují na skvělé vlastnosti komponent.

paleta.gif (2568 bytes)

fcTreeView

    První komponenta v sadě 1st Class je fcTreeView. Hodně připomíná komponentu TTreeView, ale oproti svému předchůdci (ostatně jako všechny komponenty 1st Class) má spoustu nových vlastností.

treeView.gif (8664 bytes)

    Většina zajímavých podvlastností se skrývá ve vlastnosti Options. Například vlastnost tvoShowButtons uřčuje jakou podobu budou mít tlačítka plus/minus, jestli budou plochá, taková jaká je známe, nebo jestli budou vypadat jako windowsovské tlačítko. Díky vlastnosti tvoAutoURL se mohou jednotlivé nody chovat jako www odkazy na příslušnou adresu. První čeho jste si asi všimli, co není v TTreeView jsou CheckBoxy a RadioButtony, které můžete jednoduše přidávat, nebo ubírat v editou vlastnosti Items.

fcDBTreeView

     dbtreeview.gif (15641 bytes)

    Tato komponenta je určena pro práci s databázovými tabulkami.Je podobná předchozí komponentě, ale mě nejvíce zaujalo tlačítko, nacházející se v pravém dolním rohu komponenty. Tímto tlačítkem můžete libovolně procházet stromem nahoru i dolu vždy v označeném proudu.

fcButtonGroup


    Pomocí této komponenty vytvoříte skupinu tlačítek na sobě vzájemně závislých.
    Tlačítka mohou být standardní, ty, které mají barvu clBtnFace, nebo mohou být tvořeny bitmapou. Komponenta fcButtonGroup má vlastnost ButtonItems, která obsahuje všechny tlačítka v komponentě a uchovává jejich vlastnosti. Pokud nepočítám všechny podvlastnosti, tak má každé tlačíto v fcButtonGroupu 54 vlastností. Nikdy jsem podobnou komponentu neviděl, jen v této sadě a moc se mi líbí. Myslím, že se vám v mnoha aplikacích určitě hodí.

fcOutlookBar

OutlookBar.gif (3269 bytes)   

    Tato komponenta je určitě velice dobře známá všem uživatelům MS Outlooku, v němž se nachází na levé straně. Už jsem někde viděl podobnou komponentu, ale rozhodně nebyla tak kvalitně zpracovaná jako tato. Menu, které vidíte na obráku je velice pěkně animované. Při stisku tlačítka Calendar se vám rozvine další menu. Komponenta má zajímavé vlastnosti, jako např. Transparent, se kterou může komponenta vypadat docela dobře, nebo vlastnost Layout, která určuje, zda se mají tlačítka poskládat horizontálně nebo vertikálně.

fcImageForm

    Opět i tato komponenta existuje samostatně. Myslím, že se jmenuje SkinForm. Komponenta fcImageForm je ale opět lepší, alespoň mě se s ní mnohem lépe pracuje. Jednoduše zadáte obrázek, podle kterého se má daný formulář upravit do bitmapové podoby. Výsledek je vždy perfektní.

fcStatusBar

    Na první pohled není na tomto zdánlivě obyčejném StatusBaru nic neobvyklého, ale když se podíváte blíže na vlastnosti jednotlivých panelů, tak zjistíte, že to zas tak obyčejný StatusBar není! Zajímavé a nové jsou pro nás vlastnosti TextOptions, která má velice hodně podvlastností a Style.

statusbar.gif (935 bytes)

fcImager

    Tato komponenta je zřejmě náhrada za Image, ale dokáže mnohem více, od alpha blendingu až po rozostření. Uživatel může nastavit obrázku kontrast, svělost atd.. Výčet vlastností by klidně mohl zabrat celý článek, proto bych vám raději doporučil pořádně si s komponentou pohrát, tak nejlépe zjistíte jak co funguje.

fcShapeBtn

    FcShapeBtn je "obyčejné" tlačítko, které může mít nejrůznější tvary od kosočtverce po zaoblený čtverec. Vetšina tvarů je na obrázku.

shapebtn.gif (17520 bytes)

fcImageBtn

    Pomocí této komponenty se dají vytvářet velmi zajímavá tlačítka, např. mapa rozdělená na světadíly a vy si můžete stisknout každý světadíl a nechat si o něm zobrazit informace. FcImageBtn má spoustu vlastností a nemá cenu je zde rozebírat, na to by nestačil jeden článek, zkuste si s ním porát a uvidíte.

imgbtn.gif (9910 bytes)

fcTreeCombo, fcFontCombo, fcColorCombo, fcColorList

    To je kolekce ComboBoxů, které běžně v Delphi nenaleznete. Prvně jmenovaný vypadá celkem obyčejně, ale po rozvinutí se vám zobrazí TreeView. FcFontComo je ComboBox pro zobrazení fontu. Za zmínku stojí, že jako hint se zobrazí ukázka onoho písma. Poslední dvě jmenované komponenty mají jedno společné, slouží k výběru barvy. První je ComboBox, v němž si můžete nechat vyrolovat seznam se všemi barvami a druhá je ListView, který rovnou zobrazuje dostupné barvy.

combo.gif (3409 bytes)

fcLabel

    Jak už název vypovídá komponenta je odvozena od standardního Labelu, ale má mnoho nových vlastností. Zvláště vlastnost TextOptions ve které můžete nastavit, zda má být nápis pootočený, nebo 3d, jestli má mít stín apod.

label.gif (6637 bytes)

Závěr

    Tento článek vás měl přesvědčit k instalaci komponent 1stClass 2000. Neměl to být návod jak komponenty používat, ale měl vás přesvědčit, že tyto komponenty určitě stojí za povšimnutí.

Donwload

Autoři : www.woll2woll.com

Download instalace (2,9MB!) : 1StClass 2000 Trial

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Delphi  

 » Rubriky  » Windows  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: