Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Java
Zachytávání výjimek
java
20. února 2002, 00.00 | V tomto díle se budeme zabývat zachytáváním výjimek a způsobem jejich předávání výše a jejich ošetření ve všech možných částech. S tím bezprostředně souvisí blok try catch resp. try catch finally, který je také na programu.
Vyskytne-li se v kódu výjimka, máme na výběr několik způsobů, jak na ni zareagovat:
- zachycení i ošetření provedeme kompletně tam, kde se vyskytla
- předávání o úroveň výše tj. té metodě, která volá tu naši. Bez ohledu na to, zda ji v této metodě už ošetřil či vůbec ošetří.
- nebudeme na ni reagovat
Tento způsob patří k těm nejprimitivnějším a také nejpoužívanějším. Podívejme se tedy spolu, jakým způsobem můžeme ošetřit výjimku přímo v metodě, ve které vznikla.
|
Celé to spočívá v bloku try catch. Kde v try máte kód u kterého se zachytává výjimka, kterou máte definovanou za catch. Možná jsem na začátek použil nevhodný příklad v tom, že se neodkazuji na přímo definovanou výjimku. Z části to je záměr, abyste si uvědomili, že se mohu odkazovat na různé balíky. Celé to lze vyřešit tak, že se to rozšíří o import java.net.*;. Pak bych se mohl odkazovat přímo a vypadalo by to asi takto (což je typičtější):
|
Předání výjimky výše
Další způsobem, jak zpracovat výjimku je její předání výše. Před předáním je samozřejmě možné provést množství úprav, ať již s programem samotným (opravení stavu tak, aby program nespadl) či s předáním výjimky. Např. je možné odeslat úplně jinou výjimku, která bude lépe charakterizovat co se s metodou dělo. Takto předaná výjimka zajistí, že se o vzniklé výjimce dozví i ten kdo volá onu metodu.
|
Pozn.: je dobré si uvědomit, že metoda nutně nemusí předávat jen jeden typ výjimky. Sama o sobě jich může předávat hned několik viz. následující:
|
Block try finally
S blokem try catch nenávratně souvisí i blok try finally resp. try catch finally. Takovýto blok, jak jistě víte, se bude hodit na ošetření, takových konstrukcí, která potřebují na svém závěru provést některé kroky a to bez ohledu na to, zda proběhli v pořádku či ne. Oněmi kroky může být například uzavření spojení či cokoliv jiného.
|
Asi je jasné, že v bloku try catch finally se může vyskytovat více catch. To se obecně nazývá selekcí. Což znamená, že si vybíráte výjimky, na které chcete nějak reagovat.
|
Opakem k selekci je seskupování. To nám umožňuje, díky pyformismu, reagovat na množství výjimek jednotně. Lze to použít v situacích, kdy je nutné, aby celek proběhl bez jakékoliv výjimky. A kdy je mi vcelku jedno jaká výjimka vznikla.
|
V rámci catch lze provádět selekci i seskupování zároveň. Jen je nutné nejdříve provést/napsat selekci a pak až seskupení.
A to by mělo být asi vše co se týká try. Vlastně není. Zapomněl jsem zdůraznit to, že jednotlivé bloky try lze do sebe zanořovat. Tudíž lze napsat do finally další blok try catch.
|
Příště se povídáme na vytváření vlastní výjímky a následně její vyvolání. Mimo to si ukážeme, jak by mohla vypadat reakce na výjimku. Ale také jak by v žádném případě vypadat neměla.
Obsah seriálu (více o seriálu):
Poslat článek
Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:
-
25. listopadu 2012
-
30. srpna 2002
-
10. října 2002
-
4. listopadu 2002
-
12. září 2002
-
25. listopadu 2012
-
28. července 1998
-
31. července 1998
-
28. srpna 1998
-
6. prosince 2000
-
27. prosince 2007
-
4. května 2007