Javascript z pohledu objektů - Builder.cz - Informacni server o programovani

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:JavaScript

Javascript z pohledu objektů

21. listopadu 2001, 00.00 | Pokud pracujete s javascriptem, jistě jste narazili problém, že prohlížeč nezná určitou metodu nebo vlastnost. Pak nezbývá než najít referenční manuál javascriptu. Ten vám ale nezaručí, že prohlížeč má implementován daný objekt správně. Co s tím?

Jistě každý kdo programuje v nějakém vývojovém prostředku se již zcela jistě setkal s objekty. Takže velmi stručně.

Objekty jsou struktury jež obsahují data, vlastnosti, proměnné, metody a často další objekty, které spolu nějakým způsobem souvisejí.

Takovým jedním z nejznámějších objektů v Javascriptu jsou document a window.

document.URL // obsahuje URL daného dokumentu

Naučit se jednotlivé objekty a jak je používat by neměl být problém. Existuje mnoha manuálů či tutoriálů, ve kterých více či méně detailně jsou probírány jednotlivé objekty a jejich vlastnosti případně i metody.

Problém je v tom, že různé verze různých prohlížečů používají jednak různé názvy, ale také zcela odlišné a často mezi sebou nepodporované objekty - vlastnosti.

Když ladíte nějaké stránky, stává se, že potřebujete najednou zjistit nějakou vlastnost daného objektu např. šířku obrázku. Jenomže jak to zjistit? V manuálu by to samozřejmě šlo, ale když budete hledat něco více náročnějšího, co například není standardně implementováno ve všech prohlížečích můžete se dostat do problémů. A pravděpodobně budete muset projít množství stránek něž se dostanete k cíly.

Nevýhodou různých manuálů často bývá abstraktní popis. A bez toho, abyste daný skript extrahovali a vložili do nějaké stránky nezjistíte jaké hodnoty obsahuje. To může být značný handykep, obzvláště hledáte-li nějakou něco a nevíte přesně co.

A právě tento problém bych se chtěl pokusit vyřešit relativně jednoduchým skriptem. Tento skript se jednoduše vloží do dané stránky. Pak už jen stačí spustit prohlížeč a hledat a ladit. Zde je daný skript:

<script type="text/javascript">
var prop; 

function showProps(ob, name)
{
    for(prop in ob) 
    {
        document.writeln(name+"."+prop+" = "+ob[prop]+"<br>");
    }
    document.writeln("<br>");
} // showProps
</script>

Pak už jen stačí vložit metodu showProps, třeba i pro několik objektů najednou.

showProps(document, "document");
showProps(window, "window");
showProps(navigator, "navigator" );

Takovýto skript vám do stránky vloží výpis jednotlivých vlastností daných objektů.

Náročnější čtenáři si mohou vytvořit či použít skript, do kterého se dynamicky vkládají metody showProps. Já mám tento skript na svých stránkách. Schválně jsem tyto kódy nedal sem, protože tento skript je optimalizovaný pro IE, a pro některé druhy ladění nepoužitelný, protože si přidává jednotlivé objekty, které má vypisovat přes parametry v URL. A mimo to je mnohem složitější na pochopení, už jen kvůli své délce.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » JavaScript  

 » Rubriky  » Web  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: