JavaScript - Základy - Builder.cz - Informacni server o programovani

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



JavaScript

JavaScript - Základy

13. července 2001, 00.00 | Dnes se dozvíte jak pracovat se skriptem uloženým v souboru, jak se chovají proměnné, komentáře ap.

Načtení skriptu uloženého jako soubor

Zmínil jsem se o dvou možnostech umístění skriptu na stránky. První způsob jsem již ukázal na minulém příkladě. Tagu <SCRIPT> však má ještě parametr SRC, který umožní načíst obsah skriptu uloženého jako soubor.

<HTML>
<HEAD>
<TITLE>Hlavni stranka</TITLE>
</HEAD>
<BODY>
<SCRIPT LANGUAGE="JavaScript" SRC="skript.js">
</SCRIPT>
</BODY>
</HTML>

Komentáře

Nemusím vysvětlovat, proč je vhodné používat komentáře ve svých programech. Každý ví, že časem by se stal kód programu nečitelný i pro jeho autora. Ve skriptech je důležitost komentáře ještě vyšší, protože i návštěvníci stránek budou třeba chtít podobný skript vytvořit. Komentáře jednoduše používejte pro zlepšení čitelnosti programu.

V JavaScriptu jsou dva druhy komentářů a každý se odděluje jinou skupinou znaků. Pokud chcete pouze jednořádkový komentář, je k tomuto účelu určena skupina znaků //. Víceřádkové komentáře se vkládají mezi skupiny znaků  /* a */. Komentář pak v tomto případě můžete zapsat takto:

<SCRIPT LANGUAGE ="JavaScript">

/*
komentar skriptu
komentar skriptu
*/
</SCRIPT>

Skript s komentářem na jednom řádku:

<SCRIPT LANGUAGE="JavaScript">
window.alert("Chybove hlaseni!");  // nacte stranku do okna prohlizece
</SCRIPT> 

Rozdělení dlouhých textů do více řádků

Je potřeba, aby jednotlivé příkazy byly napsány vcelku, proto musíte dlouhé příkazy rozdělit na několik řádků, aby kód neztratil přehlednost. K tomuto účelu se používá znak +.

<SCRIPT>
window.alert('Tuto stranku nelze zobrazit,'
+' jiz se o to prosim nepokousejte.');
</SCRIPT>

Skripty by bylo také vhodné zabalovat do skupiny znaků <!-- a   //-->. To zajistí, že skript nebude rušit zobrazení stránky na prohlížeči, který JavaScript nepodporuje. Tyto znaky se používají jako komentář HTML kódu, proto pokud prohlížeč JavaScript nepodporuje, bude považovat kód skriptu za komentář a nezobrazí jej.

<SCRIPT LANGUAGE="JavaScript">
<!--
window.alert("Pozor, stranka byla premistena na www.necovic.cz."
+" Opravte si prosim seznam oblibenych stranek");
//-->
</SCRIPT>

Proměnné

Bez proměnných by nebylo možno vůbec programovat, nebylo by kam ukládat hodnoty a stavové informace. Proměnná je místo v paměti, které má určitou hodnotu a tu lze během práce s počítačem měnit, jméno proměnné je pak pojmenování oné paměti. Proměnné jsou v zásadě trojího typu: čísla a znakové proměnné (text je již množinou znaků) a třetí typ ze je logická hodnota. Ta se však také považuje za matematickou hodnotu 0(vypnuto) nebo 1(zapnuto), tedy false(0) nebo true(1). Tato proměnná má největší význam při rozhodování, nebo je výsledkem nějaké funkce.

Každá proměnná musí mít své jméno a hodnotu. Pokud tedy deklarujete (vytváříte) novou proměnnou, musíte jí pojmenovat a přiřadit nějakou hodnotu, přiřazení se provádí pomocí znaménka =. Proměnné nemusíme předem deklarovat, ale je to lepší a hlavně přehlednější. Doporučuji každou proměnnou předem deklarovat, pokud možno všechny na jednom místě i s popisem k čemu je používána. Ostatní programátoři se pak v textu více vyznají. Deklarace proměnné se uvozuje klíčovým slovem var.

Například:

var pi = 3.14 /* to neni moc dobre, protoze existuje 
var konstanta pi, ktera je presnejsi a nema promennou hodnotu */
var odpor = 100 // hodnota odporu rezistoru
var napeti = -10 // velikost ve voltech
var soucastka = "Dioda"

Nazev proměnné si nemůžete zvolit jaký chcete. Název nesmí začínat číslem, obsahovat mezeru, shodovat se s příkazem a funkcí JavaScriptu.

Obecně však platí, že názvy se proměnným dávají podle jejich obsahu. Bylo by asi nesmyslné deklarovat například proměnnou obsahující jméno zaměstnance jako : jmz="Pavel Pelikán", jma="Pavel Pelikán", atd... Možná se vám to zdá divné, ale v praxi se to bohužel občas stane (a přiznávám, že i mně).

Pozor: JavaScript rozlišuje velká a malá písmena, proto proměnné vždy zapisujte stejně. Například: proměnné abs a Abs jsou dvě různé proměnné.

Operace s proměnnými

Samozřejmě, že proměnným nemusíme přiřazovat hodnotu jen "ručně", můžeme jako hodnou proměnné zapsat výsledek nějaké matematické operace, které se zúčastní další proměnné a případně konstanty. Můžeme použít všechny základní matematické operátory (+,-,/,*), některé další a matematické funkce, to však bude součástí dílu, který se bude zabývat speciálně matematikou.

soucet = a+b;
prumer = (a+b)/2;

Kde a,b jsou konstanty nebo proměnné, to závisí na situaci.

Pouužíté metody

window.alert - zobrazí text v dialogovém výstražném okně.
podporuje: NN 2.0, EI 3.0

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » JavaScript  

 » Rubriky  » Web  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: