Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
JavaScript
Zdokonalte si svůj web!
html_obecne
5. listopadu 2001, 00.00 | V dnešním článku se podíváme na několik chyb, kterých se dopouštějí tvůrci WWW stránek a také si ukážeme, jak se těchto chyb vyvarovat.
Barva pozadí by neměla chybět ani při používání obrázku na pozadí
Pokud používáte na svých stránkách obrázek na pozadí, měli byste si dát pozor na následující chybu. Všechny obrázky na stránce (a tedy i ten na pozadí) se stahují ze serveru až po načtení celé HTML stránky do prohlížeče. Uživatel ale většinou nečeká, až se mu celá stránka i s obrázky nahraje, a čte si obsah stránky již po nahrání textu. Pokud ale používáte obrázek na pozadí, může se stát, že než se tento obrázek nahraje, nebude text stránky čitelný, protože bude na barevně nevhodném podkladu. Z toho vyplývá, že kromě obrázku na pozadí byste měli specifikovat i barvu pozadí, ve které nebude text stránky zanikat, ale bude dobře čitelný - než se nahraje obrázek na pozadí, tak bude pod textem tato barva a po nahrání obrázku se jím překryje.
Externí soubory skriptů a stylů
V dnešní době již patrně nikdo netvoří WWW stránky bez používání Kaskádových stylů (CSS) nebo skriptů (ať už je to JavaScript, VBScript nebo třeba Tcl). Hlavně v případě rozsáhlejších webů je velmi výhodné používat externí soubory se styly nebo skripty a na ty se pak odkazovat v jednotlivých HTML souborech. Pokud poté potřebujete cokoliv změnit ve stylech či skriptech, stačí provést změnu pouze v jednom souboru a ta se automaticky promítne do stránek na celém webu. Navíc takový soubor se při prvním použití uloží do cache prohlížeče a nemusí se na každé stránce zvlášť nahrávat. Toto je podstatná výhoda hlavně pro moderní weby, které formátují stránku pouze pomocí CSS - v takovém případě se již ze serveru nahrává de-facto pouze text stránky, címž získávájí tyto stránky u uživatele obrovské plus v podobě rychlosti.
Pro hesla se používá INPUT TYPE="password"
Nezřídka se stává, že uživatel není jedinou osobou v blízkosti daného počítače. Pokud poté potřebuje do počítače zadat nějaká tajná data (například heslo), nastává problém. Právě kvůli tomu vznikl v minulosti dobrý zvyk, že na obrazovce počítače se místo písmen hesla zobrazují hvězdičky (případně se nezobrazuje nic). Tento zvyk ale bohužel nedodržují někteří autoři WWW stránek, nejčastěji u různých registrací, kde je heslo vyžadováno. Za jediný rozumný důvod tohoto počínání považuji snahu autora, aby uživatel měl možnost si zadané heslo zkontrolovat a nedocházelo tak k omylům. To ale autora neomlouvá, daný problém lze daleko lépe vyřešit kombinací dvou políček pro zadání hesla a krátkého JavaScriptu:
|
Tento skript je samozřejmě ještě nutné doplnit o obdobnou kontrolu na straně serveru - to pro uživatele, kteří mají vypnutý JavaScript nebo ho jejich prohlížeč nepodporuje. Takto tedy bude skript vypadat v prohlížeči:
Tag TITLE - jenom přítěž?
I u profesionálních webů se nezřídka stává, že obsah tagu TITLE, tedy nadpisu stránky, který se zobrazuje v hlavičce okna prohlížeče, neodpovídá tomu, k čemu je určen - tedy informovat o tom, co je obsahem dané stránky. V tagu TITLE by také nemělo chybět jméno serveru, na kterém se uživatel nachází - přispívá to k jednotnosti daného serveru.
Autoři stránek by si měli uvědomit, že obsah tagu TITLE mimojiné určuje jméno souboru při ukládání stránky v nejrozšířenějším prohlížeči současnosti - Internet Exploreru - a pokud mají všechny stránky v tagu TITLE uveden text "Stránky.cz", tak jejich ukládání nebude pro uživatele dvakrát příjemné, protože bude muset u každé stránky sám vypisovat její obsah. Spoustu uživatelů také surfuje najednou ve více oknech a vaši stránku tak často vidí pouze na liště Windows - a zde ji neprezentuje opět nic jiného než text uvedený uvnitř tagu TITLE.
A tímto tipem jsme se již dostali na konec dnešního článku. Doufám, že vám moje rady pomohou tvořit zase o něco lepší weby než doposud a těším se někdy příště na shledanou.
Diskuse k článku
-
25. listopadu 2012
-
30. srpna 2002
-
10. října 2002
-
4. listopadu 2002
-
12. září 2002
-
25. listopadu 2012
-
28. července 1998
-
31. července 1998
-
28. srpna 1998
-
6. prosince 2000
-
27. prosince 2007
-
4. května 2007