Komponenta ManyShape - Builder.cz - Informacni server o programovani

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Komponenty

Komponenta ManyShape

4. září 2000, 00.00 | Recenze komponenty pro Delphi výrazně rozšiřující možnosti TShape...

Pokud jste někdy chtěli v delphi na formuláři zobrazit čtverec, nebo elipsu, vystačili jste se standartní komponentou delphi - shape. Její největší nevýhoda spočívá ale právě v tom, že dokáže zobrazit pouze pár tvarů a to je vše. Pokud chcete složitější, musíte si ho prostě nakreslit, nebo...

...použít freeware komponentu ManyShape. Slovo many je zde na pravém místě, jelikož s ní plně vystačíte skoro na všechny tvary. Kromě základních tvarů jako např. čtverec, obdélník, kruh a elipsa jsou zde diamant, polygon, hvězda, obdélník se zaoblenými rohy a trojúhelník. Navíc pro každý z těchto tvarů můžete zvolit výplň a stín.

Nejdříve tedy výplň. Prostá barva a vzorky jsou samozřejmostí, navíc můžete použít postupnou výplň, výplň obrázkem, nebo semi-transparentní výplň. Ta je aplikována na prostřední komponentu na obrázku. Jak je vidět, zabarví určenou barvou plochu pod ní, můžete nastavit 50% nebo 25% překrytí. A nakonec je zde stín. Nastavit si můžete jak směr a barvu stínu, tak hloubku a částečnou průhlednost. Pokud zvolíte částečnou průhlednost, máte na výběr zase 25% nebo 50% překrytí.

Využití určitě najde každý sám, nejlepší je asi použití na nadpisy => Pouze dáte komponentu na formulář, nastavíte si potřebné vlastnosti a na komponentu dáte ještě komponentu Label (jelikož komponenta žádnou vlastnost jako caption nemá). Jeden z mnoha příkladů je ja obrázku vpravo nahoře. Dále můžete komponentu využít např. tak, že přiřadíte bitmapový vzorek a poté ji dáte na pozadí formuláře, jelikož standartní komponenta Image nemá vlastnost pro zobrazení obrázku jako vzorku. Pokud chcete vidět všechny vlastnosti komponenty, klikněte sem.

Zde si můžete komponentu stáhnout (testována v Delphi 4, ale měla by fungovat i v Delphi 3)

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Komponenty  

 » Rubriky  » Delphi  

 » Rubriky  » Windows  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: