Komponenta PSetting - Builder.cz - Informacni server o programovani

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Komponenty

Komponenta PSetting

14. února 2001, 00.00 | Recenze komponenty pro správu konfiguračních dat aplikace. Samozřejmě komponenta umí i něco navíc.

PSetting od společnosti Pythoness Software patří do rodiny těch komponent pro Delphi, které umožňují ukládat a zase načítat konfigurační data aplikací pohodlnou cestou, a k tomu umí ještě několik věcí navíc.

Po instalaci zjistíte, že komponenty jsou vlastně dvě: PFormSettings a PAppSettings. První slouží k ukládání dat souvisejících s formulářem, na kterém je umístěna; druhá má rozsah "celoaplikační". Teď si postupně obě komponenty trochu blíže představíme.

PFormSettings

Konfigurační dialog PFormSettings

Po dvojkliku na komponentě můžeme v dialogu (viz obrázek) nastavit její vlastnosti (je to pohodlnější než klasická cesta přes Object Inspector). V první záložce (General) je možno nastavit, kam se má nastavení uložit (Registry, obecný stream, uživatelsky definovaný způsob ukládání apod.) Při výběru poslední možnosti je ovšem nutné napsat procedury pro obsluhu událostí OnUserSave a OnUserRestore. V záložce se dále zadává jméno aplikace, její verze a výrobce - z těchto údajů se pak sestaví cesta v registrech, kam se uloží údaje.

Druhou záložkou je MRU List - tedy seznam naposledy otevřených souborů. Ten je komponenta schopna udržovat a automaticky ho vkládat do menu přesně tak, jak to dělá většina aplikací, které pracují s dokumenty. Dá se nastavit, zda má komponenta ověřovat existenci souborů, zda soubory v seznamu automaticky přidávat do nabídky Start|Dokumenty a další užitečné vlastnosti.

V záložce Form/App můžeme nastavit automatické ukládání polohy formuláře a také možnost automaticky spouštět aplikaci při startu Windows, je-li při vypínání systému zapnutá. Docílíte tím stejného chování, jaké mají třeba složky Windows nebo Microsoft Internet Explorer.

Další záložkou je Properties. Tady se dá "vyklikat", které vlastnosti kterých komponent na formuláři se mají zapamatovat a při novém spuštění aplikace zase nastavit. Obdobná záložka je i Advanced, kde děláte to samé, akorát pro třídy komponent. Můžete tedy určit, že třeba u všech TEditů se bude automaticky zapamatovávat jejich text apod.

Poslední záložkou je Generic. Můžete si tu vytvořit vlastní seznam nastavení, které si aplikace také zapamatuje. K těmto nastavením se pak dá z programu jednoduše přistupovat.

PAppSettings

Tato komponenta má jen dvě záložky - General a Generic - a jejich význam je stejný jako u PFormSettings. Dá se říct, že je možná trochu redundantní, ale na druhou stranu pokud tuto komponentu umístíte třeba do datového modulu společného celé aplikaci, získáte jednotné místo se všemi nastaveními, které je přístupné z celé aplikace.

Komponenta jde navíc jednoduše propojit s PFormSettings a tak lze jejich obsah vzájemně synchronizovat.

Ukázka použití

Jednoduchou ukázkou použití této komponenty může být aplikace, která si pamatuje, kolikrát byla spuštěna. Stačí umístit komponentu PFormSettings nebo PAppSettings na formulář (pro náš účel poslouží dobře obě), dvakrát na ni kliknout a v záložce Generic přidat položku pojmenovanou třeba LaunchCount. Do události OnCreate na formuláři pak vložíme kód, který načte počet spuštění, přičte k němu 1, opět ho uloží a počet spuštění přidá za titulek formuláře. Celá procedura může vypadat třeba takto:

procedure TForm1.FormCreate(Sender: TObject);
var
  LC: integer;         // počet spuštění
begin
  LC := PFormSettings1.Settings['LaunchCount'].AsInteger;
                       // načteme počet spuštění
  inc(LC);                                                  
                       // zvětšíme počet spuštění ho o jedničku
  PFormSettings1.Settings['LaunchCount'].AsInteger := LC;   
                       // a opět ho uložíme
  Caption := Caption + ' (spuštěno ' + IntToStr(LC) +' krát)';   
                       // nakonec přidáme počet spuštění k titulku
end;

Závěr

Jak je vidět, obě dvě komponenty poskytují dohromady prakticky vše, co můžete od komponenty tohoto typu chtít. Je značně univerzální a navíc při jejím používání nemusíte napsat prakticky ani řádek kódu. Je také vybavena velmi dobrou nápovědou.

Trial verze komponenty je zdarma (není nijak funkčně ani časově omezená!) a funguje pod Delphi 2, 3 a 4.

Kontakt: http://www.pythoness.com

Stažení: http://www.pythoness.com/download2.asp?ProductID=PSetting

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Komponenty  

 » Rubriky  » Delphi  

 » Rubriky  » Windows  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: