Seznámení s PHP-GTK - Builder.cz - Informacni server o programovani

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:PHP

Seznámení s PHP-GTK

29. května 2001, 00.00 | První díl nového seriálu navazujícího na článek Co to je PHP-GTK?. V tomto díle si především ujasníme používané pojmy.

Jak jsem zjistil z vašich ohlasů, první článek o PHP-GTK vzbudil opravdu velký zájem. Protože jsem do prvního článku vtěsnal krátký úvod i jednoduchou aplikaci, spoustu důležitých věcí jsem musel zamlčet. V tomto seriálu se vše dozvíte mnohem podrobněji.

Proč vlastně PHP-GTK?

Určitě budete souhlasit, že PHP je programovací jazyk určený k vylepšení HTML stránek a provádění skriptů na webserveru. Ale není škoda, že tak univerzální a jednoduchý jazyk jako PHP je omezen jenom pro použití na serverech? Vždyť by se pro něj našlo i jiné využití.

A právě toto je cílem projektu PHP-GTK: dokázat, že PHP jako programovací jazyk je použitelné i pro vytváření klientských GUI aplikací. (GUI = grafické uživatelské rozhraní; okna, tlačítka, menu, křížek v pravém horním rohu apod.)

Abyste mohli úspěšně vytvářet PHP-GTK aplikace, musíte zapomenout na HTML, webservery a podobné tradiční znaky PHP. Můžete vytvářet aplikace podobně jako třeba v Delphi, C++, Visual Basicu, jen nemusíte nic kompilovat a máte k dispozici všechny vymoženosti PHP. Navíc jsou vytvořené aplikace nezávislé na platformě - stejný program funguje na všech operačních systémech, pro které existují PHP a GTK+ knihovny.

GTK+, co to je?

GTK+ původně vzniklo pro použití v grafickém editoru GIMP, odtud zkratka GTK = GIMP Tool Kit. Od té doby se mohutně vyvinulo a nyní je hlavní částí desktopového prostředí Gnome. Existuje ve verzích pro Linux, BeOS a Windows.

GTK+ je sada knihoven, které vytváří a pracují s grafickým rozhraním. Skládá se ze tří hlavních částí:

  • GDK - obsluhuje nejzákladnější vykreslovací funkce
  • GTK - s touto částí budete pracovat, obsahuje rozsáhlou paletu prvků grafického rozhraní a umožňuje snadnou práci s nimi
  • GLib - poskytuje různé užitečné funkce pro ulehčení práce
Něco o PHP-GTK

PHP-GTK je ještě čerstvý projekt, první verze se objevila koncem února 2001 a od té doby se na něm stále mohutně pracuje. Stále se vylepšují a přidávají funkce, začíná vznikat podrobná dokumentace. V současné době je k dispozici verze 0.0.4, která je již velmi dobře funkční (ač se to podle čísla verze možná nezdá).

Widgety a kontejnery

GTK+ přináší dva zásadní pojmy, které jsou zřejmě velké části PHP programátorů neznámé. Nuže, napravme to.

Widgety jsou všechny prvky grafického rozhraní. Může to být okno, textové pole, popisek, obrázek, tlačítko nebo trochu složitější prvky jako menu, kalendář či výběr souboru. Pro všechny widgety platí stejná pravidla týkající se vytváření, napojování funkcí a umisťování. O nich si ale povíme až později.

Kontejnery jsou speciální druh widgetů. Kontejner je widget, do kterého lze vložit další widget. Příkladem může být okno, tabulka nebo rámeček. Až na tento rozdíl jde o obyčejné widgety a platí pro ně stejná pravidla.

Zdroje informací

Seznámení s PHP-GTK máme za sebou a příště se podívame na instalaci - samozřejmě pod Windows i pod Linuxem.

Pokud zatím chcete studovat sami, nabízím vám několik užitečných odkazů:
PHP-GTK - oficiální stránky projektu PHP-GTK
PHP-GTK Coder - zde najdete množství zajímavých článků a ukázkových aplikací
GTK+ - oficiální stránky GTK+, určitě dobře využijete manuál GTK+
PHP - oficiální stránky PHP, ale ty už jistě znáte
Auditorium - auditorium o PHP-GTK na Mageu

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » PHP  

 » Rubriky  » Web  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: