Úvod do PHP, aneb někde se začít musí.. - Builder.cz - Informacni server o programovani

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:PHP

Úvod do PHP, aneb někde se začít musí..

13. ledna 1999, 00.00 | Úvod do psaní aktivních stránek, pomocí PHP. Na začátek spíše úvaha o použitelnosti PHP a zprovoznění ve Windows.

Přiznám se bez mučení. Poslední dobou dost nestíhám, práce se valí ze všech stran (např. redakční systém na serveru Grafika on-line či taková zanedbatelná záležitost jako je škola. Ale i tak bych rád vyrovnal jistou nadvládu Win32 a především Visual Basicu na našem serveru trochou webařiny.)

A co dělá moderní web webem? Jistě na tom má velký podíl grafika, ale aby to všechno fungovalo musí se šáhnout po nějakém scriptovacím jazyce. Odvážím se dokonce tvrdit, že při tvorbě úspěšného webu si dnes se statickýma stránkama nevystačíte.
Ke slovu se tedy dostává skriptovací jazyk (na straně serveru). Těch je samozřejmě několik, ale volba je dosti jednoduchá, závisí totiž na OS serveru. Pro NT jsou tu ASP pro IIS a pod Linuxem PHP (APACHE). (existují i další, spíše specializované nebo příliš komerční).
Samozřejmě existují vzájemné porty, ASP pro Linux a PHP pod WIN, ale dle mého názoru tímto spíše ztrácíte než získáváte.. (ASP pod Linuxem je spíše ve stádiu vývoje a s PHP pod Win nemám moc zkušenosti, používám jej jen na testování (ale i tak na mne nepůsobí moc dobře))

Rád bych se zastavil nad jednou otázkou. Proč Microsoft pojmenoval své scripty ASP? Zkratka znamenající "Active Server Pages" přece není nic definujícího a dá se stejně tak použít pro stránky s PHP (a také se používá, nenechte se zmást). Odpověd může být velice jednoduchá: "protože Microsoft" aneb .DOC také značí že daný soubor je dokument a (neměl) by determinovat cílový program..

V následujících článcích bych rád nastínil použití PHP při tvorbě webových stránek, práce s databázemi atp. Příznivce MS ASP odkáži na svet.namodro.cz kde se ASP dost věnují.

A kde začít?
Asi instalací. Nemá cenu detailně rozepisovat jak se překládá apache (resp. moduly), jaké jsou parametry konfiguračních scriptů ap. To vše se dočtete v dokumentaci (viz php.cz) a také záleží na vaší konfiguraci web serveru a celého systému (zkompilovat podporu mysql, či jiných db). Pokud máte alespoň základní zkušenosti a znalosti bude to trvat maximálně půl hodinky. Poslední verze mají i komfortní instalační scripty..
Na závěr si nezapomeňte přidat do srm.conf

AddType application/x-httpd-php3 .php

Trochu jiné je to ve Windows. V manuálu se sice píše o úpravě registrů, ale dle mé zkušenosti, bez efektu. Zprovoznění přineslo až umístění programu do podadresáře pro scripty a volání v URL: http://muj.server.cz/cgi-bin/php3/php.exe/pokus.php. Pro testování postačující.

Pokud budete mít problém s instalací, neváhejte a obraťte se na mne

Na závěr, jak si otestovat, že jste postupovali správně.

neco.php
Test PHP 

Příště: základní fce, výstup na stránku.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » PHP  

 » Rubriky  » Web  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: