Zlatý HTML Editor - Builder.cz - Informacni server o programovani

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:PHP

Zlatý HTML Editor

html_obecne

20. dubna 2001, 00.00 | Zlaté české ručičky naprogramovaly zlatý HTML editor - Golden HTML Editor. Jaký je a co umí? Je vážně zlatý?

Každý z tvůrců HTML stránek jednou dospěje k závěru že windowsovský notepad je nepoužitelný pro delší a častější tvorbu HTML stránek. A začíne se poohlížet po nějakém nástroji, který jej nahradí a přinese více možností v neposlední řadě i příjemnou změnu grafického rozhraní. Osobně jsem takovýto nástroj našel - stal se jím český code HTML editor se zavádějícím názvem Golden HTML Editor, jehož autorem je . Zda je opravdu tak zlatý, jak nese jeho název si povíme v následujících řádcích.

GHE se vyvíjí už pátým rokem a téměř každý měsíc na homepage GHE naleznete novou verzi, která obsahuje jak opravy bugů z předchozích verzí tak i nové funkce. Jako dnes již v podstatě každý HTML editor GHE umí kolorovat syntaxi editovaného HTML kódu. Ovšem tím možnosti z daleka nekončí. GHE umí kolorovat nejenom HTML kód, ale zvládá rozlišovat syntaxi CSS stylů, PHP, Java, VBS skriptů, umí kolorovat i syntaxi Pascalu, C, Delphi (ovšem už to není tak dokonalé jako u HTML). Kolorování dokumentů lze vypnout a lze definovat vlastní barvy, ze kterých lze vytvořit i profily pro pozdější použití.

Golden HTML Editor

Designově je program velice flexibilní a uživatel si jej může uspořádat k obrazu svému. Lze zapínat a vypínat zobrazování různých pomocných editačních lišt, obsahujících HTML tagy, zarovnávání, panely nástrojů atd. Jako dobrou vlastnost pokládám možnost zobrazení editačního okna na celé obrazovce - zmizí všechny editační, plovoucí okna a tím získáte více prostoru na editování dokumentu. Samozřejmě také české prostředí je pro většinu uživatelů příjemnou změnou oproti zahraniční konkurenci.

Když pomineme základní editační funkce a code asistenta, tak program dále disponuje jednoduchým FTP klientem, integrovaným webovým prohlížečem, který dokáže v náhledu dokumentu pracovat i s PHP skripty (máte-li instalováno PHP a povolenou jeho podporu). Dokáže automaticky překódovávat dokumenty uložené v různých kódováních češtiny, dokáže definovat knihovny skriptů pro pozdější použití, ověřit existence odkazů na stránce, importovat data z RTF dokumentů, umí pracova s formátem EasyPadu, umí kontrolovat pravopis. Možnostmi tento program opravdu doslova kypí, takže raději jmenovat další nebudu, protože bychom nad výčtem všech funkcí strávili dlouhé hodiny.

Velkou sílu má GHE v systému Plug-In modulů, které mohou obsahovat rozlišné funkce. Momentálně existují celkem tři oficiální plug-in moduly: Odesílání formuláře, modelování barev a vkládání počítadla. První vloží do vámi editované HTML stránky základ HTML formuláře, který se stará o posílání dat z formuláře na email aniž by byl použit mailovací klient na počítači, druhý slouží k editaci a míchání barev, třetí pak vloží do stránky webové počítadlo. Na výběr je z několika desítek grafických vzhledů počítadla. Tyto plug-in moduly si můžete stáhnout na stránkach GHE, ale pokud potřebujete vlastní - pro Vámi nejvíce používané akce, není težké vytvořit si vlastní plug-in (určitě to není těžké pro ty, kteří umí programovat v delphi). K jejich vytváření budete potřebovat několik knihoven, které i s popisem naleznete stejně jako vlastní plug-iny na webových stránkách projektu.

Největším kladem tohoto programu je jeho cena. Program je nekomerční a je šířený jako Shareware, ale registrace programu je bezplatná a lze ji provést na stránkách GHE. Pokud program používáte aktivně, či ke komerčním účelů a líbí se Vám, tak Vás autor prosí o finanční příspěvek na podporu vývoje programu, jehož výše závisí čistě na Vašem uvážení. No a na otázku zda je Golden opravdu tak zlatý si raději odpovězte sami. Pro mě zlatý rozhodně je, protože si už bez něj práci nedokážu příliš představit. Sice se ještě nemůže srovnávat s gigantem jako je třeba HomeSite, ale uričtě by si v souboji HTML editorů poradil s velkou částí komerčních konkurentů. Jednoduše za tu cenu je to asi nejdokonalejší program svého druhu.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » PHP  

 » Rubriky  » Software  

 » Rubriky  » Web  

 » Rubriky  » HTML  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: