Colorer - Builder.cz - Informacni server o programovani

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Software

Colorer

4. září 2000, 00.00 | Zvýraznění syntaxe pro více jak 60 jazyků a to nejen na vašich html stránkách, ale i v editoru FARu. To vše, i s kompletním zdrojovým kódem,
zadarmo!

Je to už hodně dlouho, co se na stránkách Builderu objevil článek upozorňující na zajímavý program SOURCE CODE COLORIZER. Pokud jste na svých stránkách měli i ukázky zdrojových kódů, pak tato utilitka dokázala tyto části zpřehlednit použitím barevného zvýraznění syntaktických konstrukcí jazyka. Já bych vás rád upozornil na podobný program. Přesněji, jedná se o plugin do souborového manažeru FAR.

FAR sám o sobě je velice dobrý program a díky podpoře pluginů se výčet jeho schopností stále zvětšuje. Není divu, že se okolo FARu brzy vytvořila komunita lidí (převážně programátorů), kteří dále vylepšovali jeho schopnosti programováním nových pluginů. A právě o jednom z nich dnes bude řeč. Plugin Colorer ruského programátora Igora Ruskiho vylepšuje vlastnosti editoru Faru možností barevného zvýraznění syntaxe. Typ použitého zvýraznění je závislý na koncovce editovaného souboru, ale i přímo z prostředí editoru je možné přepnout na jiný typ zvýraznění, nebo zvýraznění vypnout. Je to úžasně pohodlné. Potřebuju něco upravit ve svém zdrojáku v C, takže jen nahodím editor a potřebné změny provedu v podobném komfortu, jaký nabízejí vývojová prostředí kompilátorů (tedy co se zvýrazňování syntaxe týče). Pokud máte nějaké pohodlné vývojové prostředí, asi určitě nezačnete psát programy v editoru FARu, ale pro rychlé úpravy je to i v tomto případě ideální. Já sám jsem zatím služeb coloreru využil nejvíce při úpravách HTML kódu a při psaní PHP skriptů.

Množina Colorerem podporovaných jazyků je skutečně úctyhodná (viz. níže), ale aby toho nebylo málo, můžete si nadefinovat vlastní pravidla zvýrazňování. Autor Coloreru vyvinul jednoduchý skriptovací jazyk podobný jazyku HTML, pomocí kterého je možné nadefinovat nová, nebo změnit již předdefinovaná nastavení. Naneštěstí to není zrovna triviální záležitost a je potřeba strávit nad takovým úkolem trochu času. Nicméně většina lidí zřejmě nebude nadefinovávat nový jazyk a spokojí se s pouhou změnou barev již předdefinovaných schémat, což je naopak docela jednoduché.

Všechny vymoženosti Coloreru jsou však zaplaceny poněkud méně svižným chodem na slabších počítačích (P 120). V některých, barvami hýřících, částech kódu bylo zpomalení už docela nepříjemné. Nicméně v přibalené dokumentaci autor jako klad pluginu zmiňuje i jeho vysokou rychlost. Mohu se tedy jen domnívat, že na lepších strojích není zpomalení postřehnutelné.

Součástí archivu Coloreru je i samostatný program, který vykonává stejnou činnost, jako výše zmíněný SOURCE CODE COLORIZER. Ze zdrojového souboru předaného parametrem vytvoří HTML soubor, který bude příslušně „obarven“. Pak už stačí zakomponovat vytvořený soubor do vaší stránky a je to. K této utilitce je přibalen i její zdrojový kód, který především demonstruje použití knihovny Coloreru. Tuto knihovnu tedy můžete sami využít ve svých programech.

Mám ještě něco dodávat? :-) Snad jen že plugin (i s knihovnou) je emailware a stáhnout se dá třeba odtud: http://www.uic.nnov.ru/~ruiv/plugring/downld/files/colorer.rar

nejnovější verzi FAR manageru najdete na: www.rar.cz

Dodatek

Po dopsání tohoto článku jsem zjistil, že autor Coloreru vypustil do světa novou verzi, která je již distribuována s kompletními zdrojovými kódy a je rozšířena o podporu dalších jazyků.

Podporováno:
Assembler
C/C++
Perl
HTML
JavaScript
CSS
ASP - VB
ASP - JS
ASP - PerlScript
PHP
DTD
XML
Batch/Config.sys/NTcmd
Config, REG and INI
LiteStep settings
Pascal
Clarion
java
java properties
Forth
Fortran
FoxPro
Turbo Prolog
Visual Basic
ABAP/4
AutoIt 2.x
ADSP-21xx Asm
Dssp
Baan
Cobol
Eiffel
Icon
Lisp
Modula2 and Oberon2
ppWizard
Python
Rexx
SQL, PL/SQL
ADM - Policy Template
AWK
Calc's Defines
colorer hrc
colorer library hrd
Delphi Form
Diff/Patch
Far Help
Lex/YACC
makefile
3D Max Script
Messsage
MNTrack Script
PageMaker Script
RAR Install Script
Resources
R-Style macrofile
Songs Database
sh/ksh/bash script
TEX
TGS script
true macro
Verilog HDL
Visual Modeler
VRML
Text document
files.bbs
man colorer

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: