RAM Disk - Builder.cz - Informacni server o programovani

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Software

RAM Disk

8. února 2002, 00.00 | Chtěli jste někdy zrychlit běh některých programů či potažmo i celého operačního systému? Jedno z možných řešení se skrývá za magickými slovy RAM Disk.

Živě si vzpomínám na dobu, kdy jsem poprvé použil RAM Disk. Na mém tehdejším počítači, 486 DX 2, to byl opravdu odvaz. Padly na něj 2 MB, a pak už jsem jen nakopíroval nějakou hru a nestačil jsem se divit, jak to běhalo rychle.

Tento způsob byl v té době a v mém okolí vcelku rozšířený. Není se co divit, vždyť to dokázalo několikanásobně zvýšit výkon počítače. Ale s nástupem Pentií na trh se na tento způsob pomalu začíná zapomínat. Je to divné, ale ani vývoj ve velikosti pamětí tomu nepomáhá ba naopak.

Ale nejdříve se podívejme na to, o čem vlastně RAM disk je.

RAM disk je „virtuální“ disk vytvořený ve vaší operační paměti – ramce. Takovýto disk má specifické vlastnosti:

  • potřebuje speciální software na jeho vytvoření a provoz
  • data uložená na RAM disku resp. v operační paměti jsou dostupná pouze do restartu či vypnutí počítače
  • je extrémně rychlý

I přes ty dvě první nevýhody, má ta poslední výhoda, tak obrovský význam, že se stále vyplatí ho používat. V současnosti již není problém s velikostí disků ani velikostí operační paměti. Zatímco harddisky dokáží I/O operace řádově maximálně v pár desítkách megabytů za sekundu. Operační paměť dokáže přenos v řádu několik stovek megabytů. A to jsem se ještě nezmínil o přístupových době ať pro čtení či zápis. Asi neexistuje disk, který by měl tak malou přístupovou dobu jako operační paměť.

Shrňme to. Máme možnost vytvořit RAM disk, který bude mít mnohem rychlejší přístup k datům. Datové toky budou více než desetinásobně rychlejší. Maximální velikost je 2 GB. Reálná velikost však je několik stovek MB. Nezapomínejte na to, že na RAM disk nemůže padnout veškerá volná paměť. Operační systém ji pro svůj běh také potřebuje a pokud jí nebude mít nedostatek začne swapovat na harddisk, což počítač více zpomalí než zrychlí. A dále data jsou nejsou trvalé jako na harddisku.

Z předešlého vyplývá, že takovýto disk by bylo dobré používat v místech, které mají vysokou míru práce s diskem (načítání zdrojů či zápis) a přitom nejsou extrémně velká. Ale také by se zde mohlo vyskytovat cosi co se často používá, takže pár milisekund tady a támhle dá v součtu i pár sekund. Takže by jsme zde mohlo být např. celé IDE a to i s se zdrojovými kódy projektu, na kterém pracujeme. To se může zdát jako bláhovost, ale není. Není vůbec těžké si napsat nějaký program pracující na pozadí, který vám např. každých 5 minut uloží vaše zdrojové kódy na harddisk. Tudíž pokud by počítač zamrzl či se resetoval v důsledku poklesu napětí v síti, přijdete o necelých pět minut práce.

Nevýhoda, že data nejsou stálá je i výhodu. Nakopírujete-li na disk data, která se mění, pak se prováděné změny prakticky nikam nepromítají. Protože při dalším spuštění či znovu vytvoření RAM disku na něj budou umístěna data původní. Pokud ovšem chcete, aby se prováděné změny promítaly do příštího spuštění je nutné, vždy po skončení práce data z RAM disku překopírovat zpět na harddisk.

Asi nemá cenu vytvořit si RAM disk např. pro Word. Přeci jen Word není aplikace, která zase tak moc potřebuje disk. Je nutné se připravit, že vytvoření prázdného RAM disku trvá nějaký čas. A to i přesto, že se vše provádí v paměti. Ale pokud by se někomu z vás povedlo, vytvořit RAM disk a nakopírovat na něj operační systém, který byste v zápětí zavedli, dostali byste takový výkon, jaký má počítač o třídu výš.

MS RAMDisk

Když jsem mluvil o mých začátcích v této oblasti, měl jsem na mysli program Microsoft® RAMDisk. Vzhledem k tomu, že byl dodáván spolu se systémem, v nikomu nevadilo, že používá právě tento program.

Je to skoro neuvěřitelné, ale tento program přežil až do současnosti. Na Microsoft Developer Network se nachází i poslední verze pro Windows® NT 5.

Jeho instalace vyžaduje trochu profesionálnější přístup. V DOS verzích potřebujete upravit config.sys a ve verzi pod Windows® NT potřebuje znát pár věcí o samotném systému, navíc pro správné tj. vaše vlastní nastavení musíte editovat registry. Nutno podotknout, že manuály ať přímo od Microsoftu či stažené někde z webu vás instalací a nastavení provedou celkem bez problémů.

Pozitivem je, že tento software patří mezi freeware a jeho velikost je pár MB.

Možná si říkáte, že jste RAM Disk ještě nikdy nepoužili, a tudíž se bez něj obejdete i nadále. Asi to nebude pravda. Jestli se nepletu, tak právě instalace Windows® si vytváří svůj RAM disk, aby celková instalace byla rychlejší.

Bohužel až do nynějška společnost Microsoft® nerozšířila svůj RAM Disk oproti tomu prvnímu. Nezměnilo se to, že s ním lze vytvořit RAM disk maximálně o 32 MB. Asi uznáte, že to není mnoho a v současné době, už to není moc využitelné. Tahle ta velikost je přiměřená asi tak pro dokumenty, na kterých zrovna pracujete. A proto se podívejme na další nástroj.

RAM Drive

Konkurenční software, který je opět freeware. Můžete ho na jít na např. adrese http://www.thetechzone.com/articles/ram_drive/. Na internetu je mnoho návodů, jak ho správně nainstalovat a provozovat. Narozdíl o Microsoftí verze je tato verze použitelná pouze pro DOS® s Windows® 9x. Což pokládám za největší neduh. Vzhledem k tomu, že program funguje jako TSR a zavádí se dříve něž Windows®, asi opravdu není možné ho rozchodit pod Windows® NT. Pokud by to někdo z vás dokázal, tak mi řekněte.

Malá překážka se skrývá i v tom, že instalace a nastavení se provádí kompletně přes příkazovou řádku úpravou config.sys resp. autoexec.bat. Ještě bych dodal upozornění, že občas při startu Windows® se vyskytne výjimka, která je dozajista způsobená RAM Drivem. Nikdy to u mě nemělo vliv na správný běh toto software a nikdy jsem s ním nepřišel o data na něm uložená!

Promiňte ještě jsem se nezmínil o té největší výhodě toho programu. Tou je fakt, že dovede vytvořit RAM disk až do velikosti 2 GB! A přidám ještě jednu výhodu celá instalace má pouhých 75 kB.

Pokud stále trváte na RAM disku a platformě NT. Tak bych doporučil následující software.

RAM Disk 98/NT

Tento RAM disk je dostupný nejen ve verzi pro Windows® NT, ale také pro Windows® 9x. Oproti ostatním se také liší v tom, že RAM disk vytváří až při startu Windows, a ne již před nimi. Liší se ještě v jedné oblasti – po uplynutí trial byste za něj měli zaplatit.

Program má své vlastní GUI, narozdíl o předchozích, kterým stačila jen příkazová řádka. Nastavení je tak pochopitelnější i pro laika. Připomenu jen to, že jsem s ním, nikdy neměl problémy, stejně jako s RAM Drivem.

Jeho instalace má necelý 1 MB. Obsluha je bezchybná a díky GUI přístupná i laikovi. Stahnout si ho můžete na stránkách produktu tj. http://www.cenatek.com/product_ramdisk.cfm?Page=Download

A to je vše. Pokud by kdokoliv z vás znal nějaké lepší programy, tak se nám to napište. Ať se všichni něco přiučíme.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: