Naučte se programovat v Delphi (1. díl) - Trocha historie - Builder.cz - Informacni server o programovani

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Delphi

Naučte se programovat v Delphi (1. díl) - Trocha historie

13. června 2001, 00.00 | Chcete se naučit programovat? Tento seriál vám umožní proniknout do jednoho z nejlepších programovacích jazyků pro tzv. RAD aplikace - do Delphi.

Počátky Delphi

    Delphi vychází z tehdejšího Turbo Pascalu (dále jen TP), velmi kvalitního Pascalského kompilátoru. TP se stal po svém uvedení doslova bestsellerem. Firma Borland, výrobce TP, svůj produkt neustále zdokonalovala. Byl velmi rychlý a jedním příkazem dokázal vytvářet hotové programy. V té době byly na trhu i další jazyky jako např C, Prolog a Basic. Konkurent Borlandu, firma Microsoft, přišel s novou koncepcí programování. Uvedl Visual Basic (dále jen VB), v němž bylo programování velmi zjednodušeno. Čím? No, hlavně komponentami. Přišla doba, kdy už se mohlo rozhraní programu sestavovat graficky na obrazovce. To extrémně urychlovalo a zjednodušovalo vývoj aplikací. Už se nemusely namáhavě programovat všechny prvky programu - a tak vzniklo Delphi.
    Borland ale šel s komponentami v Delphi ještě dále. Jejich použití bylo jednodušší, než ve VB. Prostě přesunete třeba tlačítko na formulář a už  s nim můžete pracovat. Každá komponenta nabízí řadu vlastností, na jejichž základě je možno měnit chování komponenty a událostí, na které může komponenta reagovat.
    Delphi je vizuálním kompilátorem Object Pascalu. Komponenty všechny jsou v době tzv. designu viditelné, ale v době chodu programu jsou některé skryté. Proto rozlišujeme komponenty vizuální a nevizuální.
    Delphi má další nespornou výhodu oproti VB. Komponenty pro VB se programují v jazyce C, ale programátoři v Delphi si mohou v Object Pascalu naprogramovat své vlastní komponenty. V některých verzích Delphi jsou dokonce přiložené zdrojové texty komponent.
    Existuje několik verzí Delphi. 16-ti bitové nebo 32- ti bitové. Delphi se rozlišují také podle oblasti použití. Např Delphi 5 se rozlišuje na verzi Standard, Profesional, Enterprise. Liší se počtem a typem komponent a samozřejmě také cenou (např. Delphi 5 Enterprise stojí 102 tisíc Kč a Profesional o 80 tisíc míň)

Programování v Delphi

    Práce v Delphi je zjednodušena již zmíněnými komponentami a vizuálním prostředím. Delphi má v sobě integrovaný kompilátor jazyka Pascal, konkrétně Object Pascal. Komponenty jsou softwarové stavební díly, které umísťujeme do formuláře a které doplňujeme kódem. Komponenty můžete jednoduše myší vybrat a umístit na formulář. Přestože můžete během několika minut pomocí komponent vytvořit program, je znalost Object Pascalu nezbytně nutná.

Visuální vytváření programů

Komponenty umisťujeme na Formulář (Form). Ten prakticky odpovídá jednomu oknu ve Windows.
    Můžete používat už předem připravené, s Delphi dodávané komponenty, nebo si vytvořit vlastní, nebo si je opatřit od třetí osoby. Dnes je trh s komponentami pro Delphi velice široký.
    Komponenty mají určitou formu (Type). Podle této formy se vytvoří komponenta na formuláři a vy u ní mužete měnit vlastnosti a reagovat na události. Jména komponent můžete měnit, avšak jména typů nikoliv. Např. nápis TLabel může být pojmenován na MujLabel.
    Komponenta TLabel dokáže samozřejmě mnohem více. Text v ní můžete zobrazit v různých barvách, různých řezech a velikostech písma atd. K tomuto všemu slouží její vlastnosti (Properties).
    Komponenta může také reagovat na různé události (Events), jako např když na ni uživatel klikne myší apod.
   
Object Pascal

Příkazy, na kterých spočívá veškerá práce počítačů, jsou natolik primitivní, že by s nimi bylo programování velmi komplikované. Proto existuje řada programovacích jazyků, které zjednodušují vytváření programů. Většinou připomínají přirozenou řeč (téměř výhradně angličtinu). Texty napsané v tomto jazyku nemají žádný smysl - tedy až do doby překladu. Aby vaše programy mohly fungovat, musí je kompilátor přeložit do strojového jazyka. Dříve, když ještě neexistovala grafická uživatelská prostředí, jste psali programy jako obyčejný textový soubor, který jste pak přeložili a čekali, jestli to udělá co má.
    Delphi za vás část programu, tzv. kostru programu, vygeneruje. Ale to si ukážeme až v příším díle.

Příště

    Příští článek vás seznámí se základy Object Pascalu a s tím, jak vypadá program v něm.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Delphi  

 » Rubriky  » Windows  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: