Naučte se programovat v Delphi (3. díl) - Seznámení s vývojovým prostředím - Builder.cz - Informacni server o programovani

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Delphi

Naučte se programovat v Delphi (3. díl) - Seznámení s vývojovým prostředím

3. července 2001, 00.00 | Než začneme programovat v Delphi, tak si musíme něco říct o vývojovém prostředí, jeho možnostech a omezeních.

    Delphi je visuální vývojové prostředí pro objektově orientovaný jazyk Object Pascal. V dnešním díle seriálu Naučte se programovat v Delphi Vám ukáži možnosti tohoto výborného vývojového prostředí.

Co je co?

    Každá verze Delphi se skládá ze čtyř základních formulářů. Toolbar, formulář, Object Inspector a Editor se zdojovým kódem. V Delphi 5 si dokonce můžete ukládat a znovu nahrávat několik nastavení desktopu. Při dalším startu bude desktop vypadat, tak jak jste si ho uložili. Takto vypadá Delphi 5 Enterprise Edition hned po startu.

Vývojové prostředí

    Toolbar obsahuje paletu komponent (Component palette), main menu a několik ikonek sloužících především pro ukládání a kompilaci projektů.. Paleta komponent je u každé verze Delphi jiná! Tato různorodost spočívá v počtu a typu komponent, tzn. že například s Delphi Standard Edition žádnou databázovou aplikaci nenaprogramujete.
    Object Inspector je rozdělen na dvě stránky - Properties (Vlastnosti) a Events (Události), ale o tom až později.
    A nakonec tu máme ještě Formulář Form1, na který vkládáme komponenty z palety komponent, a Editor, ve kterém upravujeme zdrojový kód (source code) našeho programu.

Object Inspector

Object InspectorObject Inspector je rozdělen na již zmíněné dvě stránky - Properties a Events. Zobrazení Object Inspectoru se dá i vypnout a to tlačítkem F11, ale nenapadá mě jediný rozumný důvod proč ho schovávat. Na kartě Properties můžete editovat jednotlivé vlastnosti každé komponenty. Např. Align je zarovnání, když tuto vlastnost  nastavíte u formuláře na alClient, tak se vám formulář v době běhu programu roztáhne  po celé obrazovce. U některých vlastností máte znak plus Znak plus, na který když kliknete, tak se vám objevý množinové vlastnosti, ze kterých se daná vlastnost skládá. Rozlišujeme tyto typy vlastností: booleovské, jež mohou nabývat hodnot true (pravda) či false (nepravda), numerické hodnoty u kterých jednoduše zadáváte číslo do příslušného políčka, výčtové, u kterých se vým rozbalí Combo Box s určitými hodnotami, textové, podobné jako numerické, a množinové. Některé vlastnosti mají dokonce svů editor, který spustíte stiskem tlačítka..., např. vlastnost Font.

Druhá karta se jmenuje Events (události), díky kterým komponenty reagují na určité chování za běhu programu. Například když uživatel klikne na formulář vyvolá rutinu OnClick. Zkuste u komponenty TLabel upravit rutinu OnClick tak, že do ní přidáte kód ShowMessage('Byla vyvolána rutina OnClick'); a program zkompilujte klávesou F9. Když kliknete na komponentu zobrazí se okno s daným textem.

Editor

    Možná by se mohlo zdát, že Editor je vlastně obyčejné windowsovké okno, ve kterém jen editujeme zdrojový text. Ale ono zas tak obyčejné není. První čeho si asi všimnete, je to, že zdrojový text je barevně a typograficky rozlišen. Tučně jsou zobrazena rezervovaná slova a modře a kurzívou komentáře. V editoru můžete text zkopírovat, zkopírovat do schránky, mazat a přesouvat, což vám pomůže zpřehlednit zdrojový text vašeho projektu.
    Editor umožňuje práci s více jednotkami najednou. Rozdělí jejich zdrojové texty do stránek, mezi nimiž můžete libovolně přepínat. 
    Program kompilujeme a zpouštíme klávesou F9. Pokud si chcete jen oveřit jestli jste v kódu neudělali nějaké chyby, můžete stiskem CTRL+F9 projekt jen zkompilovat.

Project Options

    Existuje ještě možnost jak doladit váš program. K tomu slouží nastavení projektu, které naleznete pod Project -> Options.

Project Options

    Okno Project Options je rozděleno do několika karet (Forms, Application, Linker...). Na stránce Forms můžete nastavit který formulář má být hlavní, na stránce Application se nastavuje ikona exe souboru, sobor s nápovědou atp. Zajímavá je také karta Version info, ve které snadno editujete informace o copyrightu, verzi atd. Ostatní karty pro nás zatím nemají význam.

Příště

    V příštím díle seriálu si vytvoříme první program, který něco umí.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Delphi  

 » Rubriky  » Windows  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: