PHP - Část VIII. - Builder.cz - Informacni server o programovani

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:PHP

PHP - Část VIII.

5. července 2000, 00.00 | Příkazy pro práci s cykly a pro načítání
skriptů, tj. break, continue a require vs. include.

Příkazy pro práci s cykly a pro načítání skriptů

    PŘÍKAZY BREAK A CONTINUE
- oba příkazy se používají v kombinaci s cykly. Příkaz break slouží k okamžitému ukončení provádění cyklu. Pokud máme do sebe vnořených více cyklů, můžeme za příkazem break uvést číslo, které určuje počet ukončených cyklů. Příkaz continue okamžitě přeskočí zbývající příkazy cyklu a znovu vyhodnotí podmínky pro běh cyklu, podle kterých se cyklus dále opakuje. I za tímto příkazem můžeme uvést počet cyklů, které mají být přeskočeny.

    PŘÍKAZ REQUIRE
- tento příkaz slouží k načtení skriptu ze souboru do jiného. Používá se hlavně pokud potřebujeme ve více skriptech použít stejné předdefinované funkce. Skript se vloží na místo, kde je umístěn příkaz require, provedou se všechny jeho příkazy a pokračuje se v běhu původního skriptu. Syntaxe:

require "umístění a jméno skriptu";

    Soubor se skriptem může mít jakoukoliv příponu. Jestliže však použijeme jiné přípony souborů, než na které máme nakonfigurován PHP interpreter, může si kdokoliv stáhnou zdrojový kód tohoto souboru, protože ho při stahování PHP interpreter nevykoná. Pokud však použijete standardní přípony PHP souborů, skript bude vždy vykonán a v případě, že by si někdo chtěl tento soubor stáhnout, vrátí se mu pouze výsledek skriptu.
   Při použití tohoto příkazu v cyklech, se vždy soubor načte jen jednou, bez ohledu na počet opakování cyklu. U jména souboru by se vždy měla uvést cesta k němu. Standardně je soubor hledán v adresáři se skriptem, ve kterém je tento příkaz použit, nebo v adresáři určeném konfigurační direktivou include_path v souboru php3.ini. Pokud chceme načíst soubor z aktuálního adresáře, měli bychom použít tento zápis:

require "./soubor.php";

K oddělování jednotlivých adresářů se v PHP používá znak /, který je obvyklý zejména v operačních systémech LINUX (UNIX). Aby byly skripty přenositelné mezi operačními systémy, používá se tento znak i ve Windows.

    PŘÍKAZ INCLUDE
- funkce i použití je stejné jako u předchozího příkazu, rozdíl však nastane, použijeme-li tento příkaz v cyklu. Tento příkaz může být prováděn opakovaně. Syntaxe je rovněž stejná jako u příkazu require. Pokud chceme tento příkaz použít v cyklech, nemůžeme použít zkrácený typ syntaxe cyklu, protože na místo tohoto příkazu se vloží celý obsah vkládaného souboru, který může obsahovat více funkcí, pro které již v cyklech platí jiná syntaxe.

Oba tyto příkazy se používají velmi často. Použít je můžeme např. máme-li více stránek se stejným záhlavím nebo zápatím. Definice záhlaví a zápatí si uložíme zvlášť do souborů a v místě skriptu, kde mají být umístěny, použijeme jeden z těchto příkazů. Můžeme tak ušetřit hodně místa na serveru.

Příště se naučíme definovat a používat vlastní funkce.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » PHP  

 » Rubriky  » Web  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: