PHP - Část XV. (Instalace MySQL ve Windows) - Builder.cz - Informacni server o programovani

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:PHP

PHP - Část XV. (Instalace MySQL ve Windows)

9. října 2000, 00.00 | Správná instalace je základem úspěchu. Nevíte jak na to? Čtěte tento článek, my vám poradíme!

Prvním krokem ještě před samotnou instalací MySQL je získání instalace pro váš operační systém. Tuto instalaci si můžete stáhnout na adrese http://www.mysql.com nebo na českém zrcadle http://www.mysql.cz. Zde, v sekci download, vyberete verzi pro váš operační systém, a po dokončení stahování získáte soubor s instalací (cca 5 MB). MySQL je pro většinu operačních systémů zdarma, pro operační systém Windows je však k dispozici jako sharewareová verze na 30 dnů. Po uplynutí této doby byste si měli zaplatit licenci, která stojí 200 EUR, což činí něco přes 7000 Kč (závisí na aktuálním kurzu). MySQL je však plně funkční, i když po lhůtě 30 dnů licenci nezakoupíte, vědomě tak ale porušujete podmínky licenční smlouvy. Tato částka je směšná v porovnání např. s licencí na uveřejnění dat ze serveru MS SQL, která stojí zhruba 100 000 Kč.

  • Instlace ve WINDOWS 9x/NT/2000

Získaný soubor s instalací pro WIN32 spustíme. Otevře se okno se standardní windows instalací, kterou by měl zvládnout každý uživatel tohoto operačního systému. Nejvhodnější je MySQL nainstalovat do adresáře C:\mysql. Zadáte-li jiný cíl, musíte zkopírovat soubor my-example.cnf do kořenového adresáře disku (C:\), tam ho přejmenovat na my.cnf, a konfigurační direktivu basedir v něm upravit podle skutečného umístění MySQL. Před řádkem s touto konfigurační direktivou nesmí být umístěn znak #. Soubor my-example.cnf naleznete v adresáři, kam jste nainstalovali MySQL. Stejný postup budete potřebovat i v případě, že někdy v budoucnu přemístíte instalaci MySQL do jiného adresáře.

Po úspěšné instalaci server spustíte např. z příkazového řádku souborem mysqld-shareware.exe, který se nachází v podadresáři bin, adresáře s instalací MySQL. Pokud hodláte MySQL používat často, je vhodné si ve windows nastavit spouštění tohoto souboru automaticky při startu počítače.
Ukončení běhu MySQL serveru provedete např. v příkazovém řádku příkazem:

C:\mysql\bin\mysqladmin.exe -u root shutdown

Pokud chcete MySQL spustit na WIN NT jako service, provedete to spuštěním souboru mysqld-shareware.exe s parametrem --standalone:

C:\mysql\bin\mysqld-shareware.exe --stadnalone

Jestliže pracujete na WIN NT a chcete přidat MySQL mezi servisy, dosáhnete toho spuštěním souboru mysqld-shareware.exe s parametrem --install:

C:\mysql\bin\mysqld-shareware.exe --install

Pak se MySQL server spouští příkazem net start mysql a ukončuje příkazem net stop mysql

Nyní, když již víme jak server spustit, můžeme vyzkoušet, jestli funguje správně. Pro tyto účely je zde automaticky při instalaci vytvořena nová databáze test. Spustíme řádkového klienta mysql.exe s několika parametry:

C:\mysql\bin\mysql.exe -u root test

Tento příkaz nás připojí k databázi test pod uživatelským jménem root (tento uživatel je vytvořen automaticky při instalaci). Pokud vše funguje správně, objeví se okno, které obsahuje něco podobného jako:

Řádkového klienta mysql.exe ukončíme příkazem quit nebo exit.

Aby PHP mohlo spolupracovat s MySQL, musí adresář s instalací PHP obsahovat soubor php3_mysql.dll. V případě, že již používáte PHP4, jmenuje se tento soubor php_mysql.dll. Při použití PHP4 navíc musíte přenést soubor libmysql.dll do systémového adresáře windows (C:\windows\system\ nebo C:\winnt\system32\). Dále je nutné v konfiguračním souboru php3.ini (php.ini) v sekci Windows Extensions povolit konfigurační direktivu extension=php3_mysql.dll (extension=php_mysql.dll).
Další konfiguraci MySQL pro práci s PHP lze provádět rovněž v tomto konfiguračním souboru, a to v sekci Module Settings pod položkou [MySQL].

Příští článek bude pro uživatele operačního systému LINUX - instalace MySQL na LINUXu.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » PHP  

 » Rubriky  » Web  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: